2010. február 24., 08:562010. február 24., 08:56
„Csak annyit kérünk, hogy amíg nincs jogerős bírósági döntés, hagyják a gyárat termelni, ellenkező esetben elveszítjük a külföldi megrendelőinket, néhány hét múlva pedig már hiába indítjuk újra a termelést, mert nem lesz, akinek dolgozzunk” – jelentette ki a Krónika kérdésére Sándor Csaba, a gyár főmérnöke. A cigarettagyár jelenlegi tulajdonosa, a Galaxy Tobacco Rt. 2004-ben írta alá az adásvételi szerződést. Akkor a román dohány-egyedáruság már több sikertelen magánosításon volt túl. Az új szerződés értelmében a konzorciumot beruházásokra és szociális jellegű vállalásokra kötelezték.
Ennek fejében eltörölték az egyedáruság addigi állami adósságait, és további állami támogatást ígértek, különböző könnyítések formájában. Ez egyebek mellett abban állt, hogy nem kellett befizetniük a jövedéki adót. A Galaxy Tobacco teljesítette a vállalt kötelezettségeket, ezt a privatizációs hatóság 2006-ban egy átiratban el is ismerte. Ennek ellenére tavaly októberben a pénzügyi hatóság értesítette a konzorciumot, hogy az állami könnyítéseket megvonták, és visszamenőleg követelték a ki nem fizetett jövedéki adót, büntető és késedelmi kamatokkal terhelve.
Az állam 480 millió lejt követel, ezt az összeget azonban a gyár tulajdonosai nem tudják kifizetni. A döntést megfellebbezték, és párhuzamosan bírósági eljárást is indítottak, hiszen a törvény, amelyre hivatkoznak, az ország európai uniós csatlakozásakor érvényét veszítette. Az Országos Adóügyi Hatóság engedélyezési igazgatósága február 16-án elutasította a konzorcium fellebbezését, az elutasítás nyomán viszszavonták a termelési engedélyt, zárolták a gyártósorokat, a raktárakra, ahol a dohányt, a félkész és a kész cigarettát tartják pecsét került.
A sepsiszentgyörgyi gyár az országban az egyetlen, ahol még román márkájú cigarettát – a Carpaţi-ot, illetve a Snagovot – állítanak elő. Az egyedáruságként működő hazai dohánytársaságon belül tizenegy üzem működött, ahol több ezer személyt foglalkoztattak, ezek közül mára csak a sepsiszentgyörgyi gyár maradt. A megrendelések sorozatos csökkenése, többrendbeli leépítés után egy éve sikerült betörniük a külföldi piacra, ecsetelte Gherghina Rada igazgató. Jelenlegi termelésük 80 százaléka külföldi megrendelés. Havonta 60–70 tonna cigarettát állítanak elő.
Az intézmény udvarára vonulnak ma a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf megyei kórház dolgozói a szerintük helytelenül kiszámolt fizetéseik miatt tiltakozva. Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei elnöke közölte, a tiltakozást addig folytatják, míg igazságot nem szolgáltatnak nekik. Az egészségügyi dolgozók eddig több mint négyszáz egyéni fellebbezést nyújtottak be a kórház vezetőségéhez, mert szerintük az egységes bértörvény alapján helytelenül számolták ki a javadalmazásukat. Ugyanakkor a 2008-ban elmaradt pénzeiket is követelik, amelyek kifizetésére bírósági pert nyert a szakszervezet. |
Mint az igazgató részletezte, hétfőn kellett volna hozzálátniuk egy 35 tonnás külföldi megrendelés legyártásának. A megrendelő ki is fizette az előleget, amelyből már a szükséges anyagokat megvásárolták.
A kész cigarettát azonban határidőre kell szállítaniuk. „Amenynyiben nem teljesítjük a szerződésben vállalt kötelezettséget, kereskedelmi perekre is számíthatunk, de a megrendelőinket mindenképpen elveszítjük” – véli Rada. Mint elmondta, a magánosítási szerződés értelmében 40 millió dolláros befektetést valósítottak meg, új gyártósorokat vásároltak, az új „superslim” típusú cigaretta előállítására vett gépeket még be sem indították. A termelési engedély megvonása teljesen váratlanul érte őket, tudtuk meg.
„Nem akarunk koldulni!”, „Ne zárják be a gyárat!”, „Hagyjanak dolgozni!” feliratú táblákkal vonultak az udvarra a vállalat alkalmazottai. Többségük évtizedek óta dolgozik a dohányiparban, munkahelyük elvesztése kilátástalan helyzetbe sodorja őket. „Az ágazatban dolgozó szakembereket öt-tíz év alatt sikerült kiképezni, a különleges gépek kezelése bonyolult, az itt dolgozók semmi máshoz nem értenek”– fogalmazta Kelemen Béla szakszervezeti vezető.
A cigarettagyár 103 alkalmazottja jelenleg egyhetes pihenőszabadságát tölti, ha nem kapják vissza a termelési engedélyt, valamennyiüket kényszerszabadságra küldik. A gyár alkalmazottai György Ervin Kovászna megyei prefektus és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester támogatását is kérik, hogy közösen találjanak törvényes megoldást a 113 éves gyár megmentésére, hiszen ha a 103 alkalmazott az utcára kerül, szociális gondot jelent a város és a megye számára is.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.