Megtorpant, de tovább eshet. A szakértők a román fizetőeszköz további gyengülésére számítanak
Fotó: Jakab Mónika
Bár csütörtökön a reggeli órákban még úgy nézett ki, hogy újabb történelmi mélypontra süllyed a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest, erre végül nem került sor, az árfolyam nemhogy a történelmi csúcs alatt maradt, hanem még esett is az előző naphoz képest.
2019. november 28., 17:082019. november 28., 17:08
A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtökön 13 órakor 4,7788 lej/eurós referencia-árfolyamot adott ki a szerdai 4,7792-es szint után. Mint ismeretes, a legutóbbi történelmi csúcsot a múlt csütörtökön regisztrálták, 4,7808 lej/euró volt a hivatalos kurzus.
Ezzel szemben mindenki újabb rekordra számított, hiszen a pénzpiaci tranzakciók már szerda délután 4,8 lej/eurót meghaladó árfolyamon zajlottak, és csütörtök reggel is hasonló szinten indult a kereskedés. A valutaváltóknál közben csütörtök reggel 4,69–4,77 lej közötti összeget adnak egy euróért, ám ha valaki valutát akar vásárolni, akkor egy euróért akár 4,8–4,9 lejt is le kell pengetnie.
Korai lenne viszont fellélegezni. A CFA Románia által végzett felmérés szerint
Az Economica.net gazdasági portál által idézett, név nélkül nyilatkozó bankár is úgy vélekedett, a lej lejtmenete az elkövetkező időszakban folytatódni fog.
Közben Mugur Isărescu jegybankelnök újfent arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évek mintegy 2 százalék körüli értékvesztése nem nagy ügy, célja pedig éppen az, hogy mérsékelje a piacra nehezedő nyomást, megakadályozza az egyensúlyvesztést, és elfogadható szintre juttatja a versenyképességet.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!