Megnyomorított települések

Tetemes összegeket, lejmilliókat faragott le a legutóbbi költségvetés-kiigazítás alkalmával a kormány a megyei önkormányzatoknak már korábban előirányzott pénzösszegekből. A megszorítást a leginkább a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok érzik meg, továbbá kevesebb pénz jut a megyei és községi utak javítására, illetve a tervezettnél kevesebbet utalhatnak ki a megyei tanácsok a helyi költségvetések kiegyensúlyozására.

Krónika

2010. szeptember 01., 09:562010. szeptember 01., 09:56

A kormány egyebek mellett a visszaosztott áfabevételekből folyósít kevesebbet a megyéknek: annak ellenére, hogy július elsejétől 19 százalékról 24 százalékra nőtt az általános forgalmi adó, összesen 2,1 milliárd lejt tartanak vissza, ami  a helyi költségvetéseket illette volna meg.

Lekapcsolják a világítást

A tervezettnél mintegy 12 millió lejjel kevesebből kénytelen gazdálkodni Szatmár megye – tájékoztatta a Krónikát Csehi Árpád, a Szatmár megyei közgyűlés elnöke, aki szerint az augusztus folyamán kiutalt, csökkentett költségvetés-kiegészítés miatt több partiumi településnek is gondjai lesznek. „Már a múlt hét végén is voltam olyan Szatmár megyei faluban, ahol a polgármester lekapcsoltatta az éjjeli közvilágítást, mert spórolnia kell. Ez közbiztonsági és egyéb okokból sem egészséges, de nincs mit tenni” – nyilatkozta a partiumi politikus. Csehi továbbá arról is beszámolt, hogy az útjavításokra szánt összegekből is levágott a kormány, így több betervezett munkálatot halasztanak vagy elmarad, és lesznek olyan szakaszok is, ahol nem lesznek őszi kátyúzások. „Az a legnagyobb gond, hogy korábban a megígért összeg függvényében terveztünk, és a már elindított kivitelezéseket, például hídépítést, nagyon körülményes halogatni” – hangsúlyozta. Mint közölte, az új számítások szerint a befizetett általános forgalmi adó visszaosztásából 38,8 millió lej helyett 29,1 millió lej, azaz több mint 9,5 millióval kevesebb jut, a megyei és községi utak karbantartására 11,5 millió lej helyett 1 millióval kevesebbet, azaz 10,5 millió lejt szánhatnak a szatmáriak. Gyermekvédelemre 39,2 millió lej helyett 921 ezerrel kevesebb, azaz csaknem 37,3 millió lej került a megyei kasszába. Ezen a területen egyébként a tavasszal is gondok voltak, hiszen az ide tartozó intézmények költségvetését annak idején patikamérleggel számolták ki. Emellett a tanügyi fizetésekre szánt összeg is 9 millió 800 ezer lejjel csökkent a kormány által alkalmazott 25 százalékos bércsökkentést követően, így a korábbi mintegy 210 millió lej helyett csak 200 millió érkezett a fővárosból.

A korábban előirányzottat is kevesellték

Eközben az augusztus 19-én kiadott 2010/18-as kormányrendelet értelmében Bihar megye költségvetése 18,8 millió lejjel lesz kisebb. Gabriela Plugar, a Bihar megyei önkormányzat költségvetési osztályának tanácsadója elmondta, eddig valamennyi évben a költségvetés-kiigazításkor emelték a megyéknek járó összegeket. Bihar megye emiatt több betervezett projektre is az előre kalkuláltnál kevesebb pénzt kap az állami költségvetésből. A decentralizált költségek fejezetben – amelyhez a lakosság-nyilvántartás, a tej-kifli program, a különleges oktatás, a szociális, illetve gyermekvédelmi központok tartoznak – 3,15 millió lejjel kap kevesebbet a partiumi megye a 2010-re előirányzott 73,1 millió lejből. A hivatalos közlés szerint a teljes összeg sem lett volna elég ezekre a kiadásokra, adóbevételekből kellett volna azt kiegészíteni. A megyei és községi utak javítási munkálataira eközben a tervezett 21,4 millió lejnél 9,1 százalékkal, azaz 1,9 millió lejjel jut kevesebb. A helyi költségvetések kiegyensúlyozására ennél is jóval kevesebb jut: az előirányzott 57 millió lejből 13,7 millió lejt, azaz 24 százalékot farag le a kormány. Gabriela Plugar beszámolója szerint tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a megyei önkormányzat idei bevételei is jóval alacsonyabbak lesznek az év elején tervezettnél: míg a különböző adókból és illetékekből 2,7 millió lejt reméltek, mostanáig az érintettek 60 százaléka törlesztett, s máris 2,3 millióra kellett csökkenteni az előrejelzést. „Reméljük, legalább ezt megkapjuk” – nyilatkozta az önkormányzati illetékes.

Nem építkezhetnek

A Szilágy megyei önkormányzat tegnapi ülésén döntött az idei utolsó negyedévi költségvetésről, amely a kormány költségvetés-kiigazítása nyomán a tervezettnél 5,743 millió lejjel lesz alacsonyabb. Ebből az összegből egymillió lejt az új megyeháza, illetve a megyei könyvtár felépítésére terveztek fordítani, de ebből rendezték volna a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazottaival járó költségeket, s ebből javították volna a megyei és községi utakat is. Ugyanakkor további 725 ezer lejt különböző európai uniós programok önrészének finanszírozására szántak. Csóka Tibor, a Szilágy megyei közgyűlés alelnöke tegnap közölte, ezzel a megszorítással a megye valamennyi helyi önkormányzatának átlagosan 70 ezer lejjel jut kevesebb.

Perektől tartanak

A Hunyad megyei önkormányzatok eközben 15 millió lejjel lettek szegényebbek a költségvetés-kiigazítás nyomán. „Hunyad megye elveszítette az idei évre előirányzott költségvetésének 10 százalékát. Nem fogjuk tudni befejezni a tervezett beruházásokat, amelyekre pedig már több céggel is szerződést kötöttünk. Értesíteni fogjuk valamennyiüket a történtekről, azonban fennáll a lehetősége annak, hogy be fognak perelni” – nyilatkozta Mircea Moloţ, a Hunyad megyei közgyűlés elnöke. Mint tájékoztatott, a megszorítás nyomán 2,7 millió lejjel kevesebbet költhetnek a megyei önkormányzat különböző igazgatóságainak fenntartására, főként itt is a szociális intézmények kerülhetnek gondba. Emellett 2,18 millió lejjel kevesebb jut a megyei utak javítására. A helyi költségvetések kiegyensúlyozására 10,6 millió lejjel fordíthatnak kevesebbet a tervezettnél, ami a tanácselnök szerint odavezethet, hogy több polgármesteri hivatalra lakatot kell majd tenni, mivel nem fogják tudni kifizetni alkalmazottaik fizetését.

Óvatos tervezés

Maros megyében a beígért központi költségvetési támogatáshoz képest idén 24,4 millió lejt vontak el a tanügytől, és majdnem 11 millió lejt a községektől – közölte lapunk kérdésére a Maros Megyei Tanács gazdasági igazgatója, Bartha József. Mint részletezte, a költségvetés-kiegészítés módosítását két fázisban alkalmazták. Az augusztus eleji tanácsülésen a bércsökkentésből és a fogyóeszközökkel járó kiadások lefaragása révén visszamaradt összeget – amit nem volt kötelező a központba eljuttatni – áttették a beruházások fejezetbe. „Az összeg másképpen a tartalékalapba ment volna, kivettük volna a forgalomból. A második lépést az augusztus végi tanácsülésen tettük meg. A bevételi oldalon természetesen csökkent a központból visszautalt összeg – ecsetelte a szakember. – A jövedelemadóból származó, Bukarestbe juttatott, majd onnan visszaérkező pénzt a 2010-es költségvetés összeállításakor jóval kisebbre terveztem, mint ami várható volt, és most jól jött ez az előrelátás. Végül ilyen téren nem lett forráskiesésünk. Viszont az áfa-visszautalás során az év elején megígért összeghez viszonyítva csaknem 6 millió lejjel kevesebbet kaptunk vissza a központi költségvetésből.”

Kolozs megyében a kormány megszorításai miatt a megyei önkormányzatnak elsősorban a kórházak költségvetését kell csökkentenie, illetve a bérköltségeket kell visszafognia – tudtuk meg Vákár István Kolozs megyei önkormányzati képviselőtől.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók