2010. február 24., 10:062010. február 24., 10:06
A hivatalos tájékoztatás szerint most az összeg fele a Román Nemzeti Bank (BNR) számlájára érkezett, míg a másik 50 százalék fölött a pénzügyminisztérium rendelkezhet.
A nyilvánosságra hozott szerződési kitétel szerint egyébként a teljes készenléti hitelt 2015-ig kell a román államnak törlesztenie, a kamat pedig eléri az évi 3,5 százalékot. Mint ismeretes, Románia az IMF-től összesen 12 milliárd eurós hitelt kap, amelyet a kormánynak a válságból való kilábalásra, illetve az ország gazdaságának stabilizálására, majd fellendítésére kell fordítania.
Amint arról beszámoltunk, a valutaalap azért folyósította mindössze most a decemberre tervezett harmadik hitelrészletet is, mivel akkor az IMF Romániába küldött szakértői úgy határoztak, mindaddig, míg nincs az országnak tárgyalásra kész, stabil, többségi parlamenti támogatottsággal rendelkező kormánya, illetve nincs kész a 2010-es évi állami költségvetés, addig szó sem lehet a további összegek folyósítására.
A december eleji államfőválasztásokat követő kormányalakítást követően január folyamán sikerült véglegesíteni a büdzsét, az IMF pedig ezt követően a két hitelrészlet egyidejű utalása mellett döntött.
Azonban a valutaalap szakemberei szerint még korántsem fényes a helyzet Romániában. Mint az elmúlt időszakban több ízben is hangoztatták, az ország továbbra is komoly adóügyi problémákkal küzd, azaz az igényekhez mérten még mindig igen alacsony az az összeg, amely évente befolyik az államkasszába.
A hazai viszonyokat jól ismerő szakértők ugyanakkor úgy látják, a bejelentett, illetve a tervezett szigorítások, megszorítások segíteni fognak a kormánynak a hitelmegállapodásban vállalt igen szigorú feltételek teljesítésében.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.