Fotó: Pixabay.com
Románia 2,503 millió tonna kőolaj-egyenértékű (tonne of oil equivalent – toe) földgázt importált 2021 első 11 hónapjában, ami 67,4 százalékkal (1,008 millió toe) több az előző év azonos időszakában behozott mennyiségnél.
2022. január 16., 13:192022. január 16., 13:19
2022. január 16., 13:232022. január 16., 13:23
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által vasárnap közölt kimutatás szerint az országban kitermelt földgázmennyiség közel 6,6 millió tonna kőolaj-egyenértékre nőtt, ami 0,4 százalékkal (28 900 toe) alacsonyabb a 2020. január és november közötti időszakban kitermelt mennyiségnél.
Az intézmény az idei évre 7,475 millió toe termelést (plusz 1 százalék) és 2,795 millió toe behozatalt (plusz 20,5 százalék) prognosztizál.
Románia 2019-2030 közötti időszakra vonatkozó energetikai stratégiája értelmében az ország földgáztermelése 2025-ben éri el a 132 terawattórás (TWh) csúcsot a Fekete-tengeri kitermelésnek köszönhetően, utóbb 2030-ra 96 TWh-ra, 2050-re pedig 65 TWh-ra csökken.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter többször azt hangoztatta az elmúlt időszakban, hogy szinte teljes mértékű energetikai függetlenséget biztosíthat Romániának a Fekete-tenger alatt levő, Neptun Deep elnevezésű gázmező kitermelése. A tárcavezető reményét fejezte ki, hogy 2026-ban az osztrák OMV és a Romgaz román állami vállalat elkezdheti a földgáz kitermelését.
Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója azonban már tavaly arra figyelmeztetett, hogy amennyiben a román parlament 2021-ben nem fogadja el az úgynevezett offshore mezők kitermelését szabályozó törvény módosítását, akkor a beruházók várhatóan csak 2023-ban döntenek a kitermelés sorsáról. A módosítást a bukaresti törvényhozás azóta se tűzte napirendre.
Csaknem teljesen függetlenné válhat energetikai szempontból Románia, ha a Romgaz és az OMV Petrom megkezdi a földgázkitermelést a Fekete-tenger talapzatából – nyilatkozta Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!