Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/OMV Petrom
Csaknem teljesen függetlenné válhat energetikai szempontból Románia, ha a Romgaz és az OMV Petrom megkezdi a földgázkitermelést a Fekete-tenger talapzatából – nyilatkozta Virgil Popescu energiaügyi miniszter az Euractiv médiahálózatnak pénteken adott interjújában.
2021. december 17., 18:052021. december 17., 18:05
A beruházásról még nem született ugyan végleges döntés, de a tárcavezető – a Romgaz és az OMV Petrom vállalatokkal folytatott megbeszélések alapján – bízik benne, hogy öt év múlva megkezdődik a Fekete-tenger talapzatában rejlő földgázmennyiség kitermelése.
A Romgaz a közelmúltban jelentette be, hogy részvényesei jóváhagyták az amerikai ExxonMobil csoport Neptun Deep gázmezőben birtokolt részesedésének megvásárlását – emlékeztet az Agerpres. A Neptun Deep gázmezőből a becslések szerint mintegy 100 milliárd köbméter földgázt lehet kitermelni. Az üzletet a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak és az Ásványi Erőforrások Országos Ügynökségének is jóvá kell hagynia, de Virgil Popescu reméli, hogy ez 2022 első hónapjaiban megtörténik.
Egy héttel ezelőtt Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója azt mondta, hogy a Neptun Deep gázmezőből történő kitermelés megkezdéséhez elengedhetetlen az offshore-törvény módosítása. „Ha ez nem történik meg az év végéig, akkor 2023-ra tolódik ki a döntés a beruházásról” – figyelmeztetett Christina Verchere.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!