Célkeresztben. Megszüntetheti az EU a kisebb összegű rendelések adómentességét is
Fotó: Haáz Vince
Az európai uniós hatóságok célkeresztjébe került az online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruház az agresszív kereskedelmi politikájuk miatt, és minden jel arra utal, hogy az Unió vámkötelessé tesz valamennyi, EU-n kívülről érkező megrendelést, függetlenül attól, hogy pár centes hajgumikról vagy több ezer eurót érő termékekről van szó.
2024. június 03., 20:592024. június 03., 20:59
Az EU el akarja törölni a vámmentességre vonatkozó 150 eurós határt – az intézkedés része az Európai Bizottság által 2023 márciusában javasolt, és az Európai Parlament által márciusban előzetes szavazással jóváhagyott uniós vámreformtervezetnek. A törvénytervezetet azonban a június eleji európai parlamenti választások után felálló új parlament tovább fogja értékelni.
Az Adevărul.ro portál által idézett elemzés ugyanakkor nem kevesebbet állít, mint hogy az importvám-mentesség arra ösztönzi az eladókat, hogy a küldeményeket 150 euró alatti csomagokra osszák fel, így a csomagok akár 65 százaléka is alulértékelt lehet, hogy vámmentességet élvezzen. A beáramló rengeteg áru pedig az uniós vámhatóságok korlátait teszi próbára.
Az elmúlt időszakban valóban alaposan felpörgött a Kínából érkező vámmennyiség. Sokan örvendenek annak, hogy potom áron jutnak különböző termékekhez, és rendelnek még többet és többet, de közben
Németország vezető kiskereskedelmi szövetsége, a Handelsverband Deutschland (HDE) is lobbizott már a berlini kormánynál, azzal érvelve, hogy a vámmentesség az olyan online platformok esetében, mint a Shein és a Temu, az EU-ba érkező kis csomagok tömeges növekedését ösztönözte, és hogy a vámhatóságok nem rendelkeznek elegendő kapacitással annak ellenőrzésére, hogy minden termék megfelel-e az uniós szabályoknak.
Sok apróság sokra megy. Sok olyan tárgyat is kínál a Temu, amelyekről korábban nem is hallott a vevő, de látva, már nem tud ellenállni
Fotó: Képernyőmentés
Christian Lindner német pénzügyminiszter jelezte, hogy Németország támogatni fogja a 150 eurós határérték eltörlését az EU egészére kiterjedő vámmentes termékek esetében – közölte a HDE a Reuters hírügynökséggel. Hivatalosan a német pénzügyminisztérium üdvözölte, hogy az Európai Bizottság „javaslatokat terjesztett elő az európai vámjogszabályoknak az e-kereskedelem kihívásaihoz való igazítására”, utalva az EU teljes reformtervére, amely a vámmentes határérték eltörlését is tartalmazza.
Reagált ugyanakkor az elhangzott vádakra a két népszerű platform is.
„Igyekszünk betartani azon országok minden vonatkozó helyi törvényét és szabályozását, ahol működünk, beleértve a vámszabályoknak való megfelelést is (…) Technológián alapuló üzleti modellünk és rugalmas ellátási láncunk révén megfizethetően tartjuk az árakat” – nyilatkozták a Shein képviselői a Reutersnek.
Elmondásuk szerint a Shein az európai ügyfeleknek szállított megrendelések esetében elkészíti a szükséges nyilatkozatokat és kifizeti a vámot, beleértve a 150 eurós értékhatár feletti megrendelésekre vonatkozó összegeket. A kínai online kiskereskedő, a Pinduoduo Holdings tulajdonában lévő Temu a Reutersnek azt is cáfolta, hogy növekedését elsősorban a vámmentesség politikájának köszönhetné. „A gyors terjeszkedésünk fő mozgatórugói az ellátási lánc hatékonysága és az évek során kialakított működési kompetenciák” – közölték.
A vállalat illetékesei leszögezték egyúttal, hogy a Temu nem osztja szét a csomagokat azért, hogy elkerülje a vámok megfizetését vagy elkerülje a vámellenőrzést.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Akció akció hátán. A romániai boltokban gyakorolt áraknál jóval kevesebbért is be lehet szerezni egy-egy divatos darabot a célkeresztbe került Sheinról
Fotó: Képernyőmentés
Az akció – a korábbi bejelentések értelmében – a kereskedők esetleges tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira összpontosít a fogyasztókkal való kapcsolatukban, amelyek torzíthatják a vásárlók gazdasági magatartást, vagyis sérthetik a termékbiztonságra és a fogyasztóvédelemre vonatkozó jogszabályokat (nem valós árengedmények) és agresszív praktikákat alkalmazhatnak – manipulatív felületek (dark patterns – szó szerinti fordításban sötét megoldásnak neveznek minden olyan a webdesignban alkalmazott pszichológiai trükköt, amely manipulatív eszközzel, félrevezetéssel, megszégyenítéssel akar rávenni valamire), nyomásgyakorlás, a termékkel vagy szolgáltatással való foglalkozás jutalmazása nyereménnyel (gamification), de egyéb (pl. termékbiztonsággal kapcsolatos) kérdésekre is – áll a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett tájékoztatásba.
A szakhatóság egyúttal azt tanácsolja a hasonló oldalakon online vásárlóknak, hogy a termék megvásárlása előtt alaposan tájékozódjanak annak jellemzőiről, a feltüntetett árakról, a szállítási költségekről, a kereskedőre vonatkozó információkról vagy a rendelkezésre álló fizetési módokról.
A fogyasztóvédelem továbbá arra kéri a fogyasztókat, hogy olvassák el a weboldal „Általános Szerződési Feltételek” részét, és vásárlás előtt azt is ellenőrizzék, hogy a kereskedő honlapja helyes és teljes körű információkat tartalmaz-e a következőkről:
A fogyasztóvédelem azt ajánlja, hogy ha valaki az online vásárlás során problémába ütközik, próbálja meg azt első körben közvetlenül a kereskedővel békés úton megoldani. Ha ez nem sikerül, akkor viszont mindenképp forduljon a fogyasztóvédelmi hatósághoz.
A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
szóljon hozzá!