Megdrágulhatnak a Sheinról és a Temuról rendelt termékek – Az EU célkeresztjében a beáramló hatalmas termékmennyiség

Megdrágulhatnak a Sheinról és a Temuról rendelt termékek – Az EU célkeresztjében a beáramló hatalmas termékmennyiség

Célkeresztben. Megszüntetheti az EU a kisebb összegű rendelések adómentességét is

Fotó: Haáz Vince

Az európai uniós hatóságok célkeresztjébe került az online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruház az agresszív kereskedelmi politikájuk miatt, és minden jel arra utal, hogy az Unió vámkötelessé tesz valamennyi, EU-n kívülről érkező megrendelést, függetlenül attól, hogy pár centes hajgumikról vagy több ezer eurót érő termékekről van szó.

Bálint Eszter

2024. június 03., 20:592024. június 03., 20:59

Az EU el akarja törölni a vámmentességre vonatkozó 150 eurós határt – az intézkedés része az Európai Bizottság által 2023 márciusában javasolt, és az Európai Parlament által márciusban előzetes szavazással jóváhagyott uniós vámreformtervezetnek. A törvénytervezetet azonban a június eleji európai parlamenti választások után felálló új parlament tovább fogja értékelni.

Az Európai Bizottság által ismertetett adatok szerint 2023-ban 2 milliárd olyan csomag érkezett az EU-ba a térségen kívüli országokból, amelyek bejelentett értéke nem éri el a 150 eurót.

Az Adevărul.ro portál által idézett elemzés ugyanakkor nem kevesebbet állít, mint hogy az importvám-mentesség arra ösztönzi az eladókat, hogy a küldeményeket 150 euró alatti csomagokra osszák fel, így a csomagok akár 65 százaléka is alulértékelt lehet, hogy vámmentességet élvezzen. A beáramló rengeteg áru pedig az uniós vámhatóságok korlátait teszi próbára.

Németország támogatja az adózást

Az elmúlt időszakban valóban alaposan felpörgött a Kínából érkező vámmennyiség. Sokan örvendenek annak, hogy potom áron jutnak különböző termékekhez, és rendelnek még többet és többet, de közben

számtalan olyan európai kiskereskedelmi egység került a csőd szélére, amelyek korábban hasonló termékeket importáltak és értékesítettek.

Németország vezető kiskereskedelmi szövetsége, a Handelsverband Deutschland (HDE) is lobbizott már a berlini kormánynál, azzal érvelve, hogy a vámmentesség az olyan online platformok esetében, mint a Shein és a Temu, az EU-ba érkező kis csomagok tömeges növekedését ösztönözte, és hogy a vámhatóságok nem rendelkeznek elegendő kapacitással annak ellenőrzésére, hogy minden termék megfelel-e az uniós szabályoknak.

Galéria

Sok apróság sokra megy. Sok olyan tárgyat is kínál a Temu, amelyekről korábban nem is hallott a vevő, de látva, már nem tud ellenállni

Fotó: Képernyőmentés

Christian Lindner német pénzügyminiszter jelezte, hogy Németország támogatni fogja a 150 eurós határérték eltörlését az EU egészére kiterjedő vámmentes termékek esetében – közölte a HDE a Reuters hírügynökséggel. Hivatalosan a német pénzügyminisztérium üdvözölte, hogy az Európai Bizottság „javaslatokat terjesztett elő az európai vámjogszabályoknak az e-kereskedelem kihívásaihoz való igazítására”, utalva az EU teljes reformtervére, amely a vámmentes határérték eltörlését is tartalmazza.

A Shein és a Temu cáfol

Reagált ugyanakkor az elhangzott vádakra a két népszerű platform is.

A Shein és a Temu képviselői azt állítják, hogy a piaci részesedés növekedése nem a 150 eurónál kisebb értékű vámmentes csomagoknak köszönhető, és cáfolták, hogy a csomagokat úgy osztanák szét, hogy elkerüljék a vámot.

„Igyekszünk betartani azon országok minden vonatkozó helyi törvényét és szabályozását, ahol működünk, beleértve a vámszabályoknak való megfelelést is (…) Technológián alapuló üzleti modellünk és rugalmas ellátási láncunk révén megfizethetően tartjuk az árakat” – nyilatkozták a Shein képviselői a Reutersnek.

Elmondásuk szerint a Shein az európai ügyfeleknek szállított megrendelések esetében elkészíti a szükséges nyilatkozatokat és kifizeti a vámot, beleértve a 150 eurós értékhatár feletti megrendelésekre vonatkozó összegeket. A kínai online kiskereskedő, a Pinduoduo Holdings tulajdonában lévő Temu a Reutersnek azt is cáfolta, hogy növekedését elsősorban a vámmentesség politikájának köszönhetné. „A gyors terjeszkedésünk fő mozgatórugói az ellátási lánc hatékonysága és az évek során kialakított működési kompetenciák” – közölték.

A vállalat illetékesei leszögezték egyúttal, hogy a Temu nem osztja szét a csomagokat azért, hogy elkerülje a vámok megfizetését vagy elkerülje a vámellenőrzést.

korábban írtuk

Egyszerű a titka a Romániában is hódító kínai webáruház népszerűségének
Egyszerű a titka a Romániában is hódító kínai webáruház népszerűségének

Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.

A romániai fogyasztóvédelem is „rájuk szállt”

Közben az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) is ebben az időszakban ellenőrzi a Temut és a Sheint.

Galéria

Akció akció hátán. A romániai boltokban gyakorolt áraknál jóval kevesebbért is be lehet szerezni egy-egy divatos darabot a célkeresztbe került Sheinról

Fotó: Képernyőmentés

Az akció – a korábbi bejelentések értelmében – a kereskedők esetleges tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira összpontosít a fogyasztókkal való kapcsolatukban, amelyek torzíthatják a vásárlók gazdasági magatartást, vagyis sérthetik a termékbiztonságra és a fogyasztóvédelemre vonatkozó jogszabályokat (nem valós árengedmények) és agresszív praktikákat alkalmazhatnak – manipulatív felületek (dark patterns – szó szerinti fordításban sötét megoldásnak neveznek minden olyan a webdesignban alkalmazott pszichológiai trükköt, amely manipulatív eszközzel, félrevezetéssel, megszégyenítéssel akar rávenni valamire), nyomásgyakorlás, a termékkel vagy szolgáltatással való foglalkozás jutalmazása nyereménnyel (gamification), de egyéb (pl. termékbiztonsággal kapcsolatos) kérdésekre is – áll a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett tájékoztatásba.

A szakhatóság egyúttal azt tanácsolja a hasonló oldalakon online vásárlóknak, hogy a termék megvásárlása előtt alaposan tájékozódjanak annak jellemzőiről, a feltüntetett árakról, a szállítási költségekről, a kereskedőre vonatkozó információkról vagy a rendelkezésre álló fizetési módokról.

A fogyasztóvédelem továbbá arra kéri a fogyasztókat, hogy olvassák el a weboldal „Általános Szerződési Feltételek” részét, és vásárlás előtt azt is ellenőrizzék, hogy a kereskedő honlapja helyes és teljes körű információkat tartalmaz-e a következőkről:

  • azonosító adatai (név, postai és e-mail cím, telefonszám, cég- és adószám stb.);
  • a termék alapvető jellemzői;
  • az ár, beleértve az összes adó;
  • adott esetben a szállítási költségek;
  • a fizetési és szállítási feltételek;
  • az ajánlat vagy az ár érvényességi ideje;
  • a szerződés egyoldalú felmondási jogának megléte és gyakorlása.

A fogyasztóvédelem azt ajánlja, hogy ha valaki az online vásárlás során problémába ütközik, próbálja meg azt első körben közvetlenül a kereskedővel békés úton megoldani. Ha ez nem sikerül, akkor viszont mindenképp forduljon a fogyasztóvédelmi hatósághoz.

korábban írtuk

„Rászállt” a fogyasztóvédelem a Temu és a Shein kínai webáruházra
„Rászállt” a fogyasztóvédelem a Temu és a Shein kínai webáruházra

A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 04., csütörtök

Külföldi utazás vonattal: kedvezményes jegyeket kínál a Román Vasúttársaság

Ha külföldi utazásról van szó, a legtöbben a saját autójukkal vagy repülővel kelnek útra, pedig számos úti cél esetében kézenfekvő megoldás lehet a vonat is.

Külföldi utazás vonattal: kedvezményes jegyeket kínál a Román Vasúttársaság
2024. július 04., csütörtök

Vámot vetett ki az EU a Kínából származó elektromos járművekre

Az Európai Bizottság 37,6 százalékig terjedő ideiglenes kiegyenlítő vámot vetett ki a Kínából származó, kizárólag akkumulátorról üzemelő elektromos járművek (BEV) behozatalára – közölte csütörtökön a brüsszeli testület.

Vámot vetett ki az EU a Kínából származó elektromos járművekre
2024. július 04., csütörtök

Újra drágultak az üzemanyagok, további áremelést eredményezhet a kőolaj nemzetközi piaci árának alakulása

Miután július elsején a jövedéki adó emelése miatt drágultak az üzemanyagok, ám már másnap enyhe csökkenést láthattunk, csütörtökön újra növekedésnek indultak a romániai töltőállomásokon gyakorolt árak.

Újra drágultak az üzemanyagok, további áremelést eredményezhet a kőolaj nemzetközi piaci árának alakulása
2024. július 03., szerda

Kigurult az első termék az egyik legnagyobb romániai beruházó váradi gyárából

Elkészült az első gumiabroncs, amelyet a Nokian nagyváradi gyárában állítottak elő. A finn óriás 650 millió eurós beruházásból megépülő, a világon első karbonsemleges üzeme tartja az előzetes megvalósítási ütemtervet.

Kigurult az első termék az egyik legnagyobb romániai beruházó váradi gyárából
2024. július 03., szerda

Mostantól kötelező a sokakat idegesítő kupakrögzítés a palackokon

Július 3-án életbe lépett a tagállamok által kötelező módon saját joggyakorlatba átültetett európai uniós irányelv, mely szerint a kupakokat a műanyag italos palackokhoz kell rögzíteni. A sokak nemtetszését kiváltó intézkedés jó célokat akar szolgálni.

Mostantól kötelező a sokakat idegesítő kupakrögzítés a palackokon
2024. július 03., szerda

Sínen az akvizíció: versenyjogi szempontból nincs akadálya, hogy az OTP Románia a Transilvania Banké legyen

A Versenytanács kedvezően véleményezte, hogy Transilvania Bank megvásárolja a magyar OTP bankcsoport romániai üzletágát – erősítette meg szerdán a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a szakhatóság tagja.

Sínen az akvizíció: versenyjogi szempontból nincs akadálya, hogy az OTP Románia a Transilvania Banké legyen
2024. július 03., szerda

Szárnyát szegték az Erdélyben „kiköltött” légitársaságnak, két városban hoppon maradnak az utasok

A Fly Lili légitársaság felfüggesztette a jegyárusítást Nagyszebenben és késlelteti brassói járatainak elindítását.

Szárnyát szegték az Erdélyben „kiköltött” légitársaságnak, két városban hoppon maradnak az utasok
2024. július 03., szerda

Több cég szűnt meg az első öt hónapban, mint egy éve; a legtöbben a kereskedelemben húzták le a rolót

Idén január elejétől május végéig 19 229 vállalkozás szűnt meg Romániában, 16 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közzétett adataiból.

Több cég szűnt meg az első öt hónapban, mint egy éve; a legtöbben a kereskedelemben húzták le a rolót
2024. július 02., kedd

A július elsejei drágulás után enyhén csökkent kedden az üzemanyagok ára

Miután a jövedéki adó értékének növekedése miatt július elsejétől látványosan megugrott az üzemanyagok ára, kedden enyhén csökkentette mind a benzin, mind pedig a gázolaj árát a piacvezető Petrom.

A július elsejei drágulás után enyhén csökkent kedden az üzemanyagok ára
2024. július 02., kedd

Ahelyett, hogy csökkenne, nőtt a munkanélküliségi ráta a fiatalok körében

A fiatalok (15–24 év közöttiek) körében továbbra is magas, 20,5 százalékos munkanélküliséget jegyeztek májusban, ami növekedést jelent az idei első negyedév végén mért 19,7 százalékos arányhoz képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet kedden.

Ahelyett, hogy csökkenne, nőtt a munkanélküliségi ráta a fiatalok körében