Górcső alá veszik a manipulatív „villámakciókat” is, amelyek célja, hogy a vevő mielőbb csapjon le az illető termékre
Fotó: Képernyőmentés/Temu
A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2024. április 24., 11:382024. április 24., 11:38
Az akció a kereskedők esetleges tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira összpontosít a fogyasztókkal való kapcsolatukban, amelyek torzíthatják a vásárlók gazdasági magatartást, vagyis
– manipulatív felületek (dark patterns – szó szerinti fordításban sötét megoldásnak neveznek minden olyan a webdesignban alkalmazott pszichológiai trükköt, amely manipulatív eszközzel, félrevezetéssel, megszégyenítéssel akar rávenni valamire), nyomásgyakorlás, a termékkel vagy szolgáltatással való foglalkozás jutalmazása nyereménnyel (gamification), de egyéb (pl. termékbiztonsággal kapcsolatos) kérdésekre is – áll a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett tájékoztatásban.
A fogyasztóvédelem továbbá arra kéri a fogyasztókat, hogy olvassák el a weboldal „Általános Szerződési Feltételek” részét, és vásárlás előtt azt is ellenőrizzék, hogy a kereskedő honlapja helyes és teljes körű információkat tartalmaz-e a következőkről:
A fogyasztóvédelem azt ajánlja, hogy ha valaki az online vásárlás során problémába ütközik, próbálja meg azt első körben közvetlenül a kereskedővel békés úton megoldani. Ha ez nem sikerül, akkor viszont mindenképp forduljon a fogyasztóvédelmi hatósághoz.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!