Górcső alá veszik a manipulatív „villámakciókat” is, amelyek célja, hogy a vevő mielőbb csapjon le az illető termékre
Fotó: Képernyőmentés/Temu
A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2024. április 24., 11:382024. április 24., 11:38
Az akció a kereskedők esetleges tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira összpontosít a fogyasztókkal való kapcsolatukban, amelyek torzíthatják a vásárlók gazdasági magatartást, vagyis
– manipulatív felületek (dark patterns – szó szerinti fordításban sötét megoldásnak neveznek minden olyan a webdesignban alkalmazott pszichológiai trükköt, amely manipulatív eszközzel, félrevezetéssel, megszégyenítéssel akar rávenni valamire), nyomásgyakorlás, a termékkel vagy szolgáltatással való foglalkozás jutalmazása nyereménnyel (gamification), de egyéb (pl. termékbiztonsággal kapcsolatos) kérdésekre is – áll a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett tájékoztatásban.
A fogyasztóvédelem továbbá arra kéri a fogyasztókat, hogy olvassák el a weboldal „Általános Szerződési Feltételek” részét, és vásárlás előtt azt is ellenőrizzék, hogy a kereskedő honlapja helyes és teljes körű információkat tartalmaz-e a következőkről:
A fogyasztóvédelem azt ajánlja, hogy ha valaki az online vásárlás során problémába ütközik, próbálja meg azt első körben közvetlenül a kereskedővel békés úton megoldani. Ha ez nem sikerül, akkor viszont mindenképp forduljon a fogyasztóvédelmi hatósághoz.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!