Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint a kormánykoalíció vezetőinek sikerült megállapodniuk a különleges nyugdíjakról szóló jogszabályjavaslat tervezett módosításairól. A kiszivárgott információk szerint egyebek mellett a juttatás egy részének megadózása és a különnyugdíj halmozásának tiltása is szerepel a javaslatok között.
2023. március 27., 13:472023. március 27., 13:47
Mint ismeretes, a speciális nyugdíjként emlegetett, bizonyos szakmák esetében járó szolgálati nyugdíjakról szóló törvény tervezete jelenleg a szenátus előtt van. A dokumentum azonban nem nyerte el az Európai Bizottság tetszését, ezért módosításra szorul, mivel a reform az egyik vállalás, amelytől függ az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében Románia rendelkezésére álló pénzösszegek folyósítása.
Az Adevărul.ro hírportál hétfőn úgy értesült, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek vasárnap este sikerült megállapodniuk arról, hogy a készülő jogszabály megtiltja a különnyugdíjak halmozását.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közölt adatai szerint 2023 februárjában 10 198 különnyugdíjat fizettek ki, 146-tal többet, mint előző hónapban.
Sajtóértesülések szerint ugyanakkor ezentúl – a többi nyugdíjhoz hasonlóan – az infláció mértékével fogják emelni a különleges juttatásokat is, így elkerülhetővé válik, hogy a nyugdíjak értéke megközelítse a szolgálatban levők fizetését.
Az Adevărul úgy tudja, a szakbizottságokban helyet kapó szenátorok jelenleg arra várnak, hogy megkapják a módosító javaslatokat, amelyekről hétfőn és kedden kell tárgyalniuk. A plénum szerdán ül majd össze.
Nicolae Ciucă csütörtökön kijelentette, hogy továbbra is ellenzi a katonák nyugdíjának újraszámítását. A miniszterelnök azzal érvelt, hogy a juttatásuk szolgálati, nem pedig különleges nyugdíj.
Ha Románia „betű szerint” követi a helyreállítási terv különleges nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait, a védelmi, a belügyminisztérium és az igazságszolgáltatási rendszer is „elnéptelenedik” – vallja a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!