Fotó: Gov.ro
Ha Románia „betű szerint” követi a helyreállítási terv különleges nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait, a védelmi, a belügyminisztérium és az igazságszolgáltatási rendszer is „elnéptelenedik” – vallja a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
2023. március 23., 10:202023. március 23., 10:20
Marcel Ciolacu szerdán az Europa FM rádiónak nyilatkozva elmondta, szerdán is egyeztetett a miniszterelnökkel és az illetékes tárcavezetőkkel a nem járulékalapú, úgynevezett különnyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről. Nagyon nagy az eltérés az európai gyakorlat és a különnyugdíjak kapcsán Románia által a helyreállítási tervbe foglalt vállalások között, ezért kiegyensúlyozott tárgyalásokra van szükség az Európai Bizottsággal – magyarázta.
„Ha mi most elkezdjük betű szerint követni mindazt, ami a helyreállítási tervben szerepel, teljesen elnéptelenedik a védelmi minisztérium, a belügyminisztérium, az igazságszolgáltatás és a hírszerző szolgálatok is. Ha ezt akarjuk – én nem ezt szeretném –, akkor kövessünk mindent betű szerint” – idézte a rádiós nyilatkozatot az Agerpres hírügynökség.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közölt adatai szerint 2023 februárjában 10 198 különnyugdíjat fizettek ki, 146-tal többet, mint előző hónapban.
Ciolacu felrótta a helyreállítási terv kidolgozásakor tisztségben volt kormánynak, hogy nem bocsátotta közvitára a dokumentumot.
– szögezte le. Beszélt arról is, hogy a közvélemény „nagy gyűlölettel viseltetik a különnyugdíjakkal szemben”, és ez az ellenérzés nagyrészt indokolt is, mert bizonyos kategóriájú kedvezményezettek kapcsán „túlzások” történtek.
Ezek közé sorolta azt, hogy esetenként a különnyugdíj összege nagyobb a nyugdíjas személy korábbi fizetésénél, hogy a nyugdíjat az utolsó ledolgozott hónap jövedelme alapján számolják ki, vagy hogy egyeseknek lehetőségük van 45 évesen nyugdíjba vonulni. „Mindezeken módosítani fogunk” – szögezte le a PSD elnöke. Hozzátette,
Márpedig jelenlegi formájában nem fogadja el az Európai Bizottság, nem fogják teljesítettnek tekinteni az ezzel kapcsolatos PNRR-célkitűzést – magyarázta.
A pártelnök ugyanakkor hangsúlyozta, valamennyi kategóriájú nyugdíj kapcsán külön kell tárgyalni az EB-vel, „kizárt”, hogy Románia pénzt veszítsen a helyreállítási alapból emiatt.
Legtöbb három héten belül szavaznia kell a szenátusnak a különleges nyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről, ellenkező esetben hallgatólagosan elfogadottnak minősül, ami megengedhetetlen – jelentette ki szerdán Alina Gorghiu.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!