Fotó: Gov.ro
Ha Románia „betű szerint” követi a helyreállítási terv különleges nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait, a védelmi, a belügyminisztérium és az igazságszolgáltatási rendszer is „elnéptelenedik” – vallja a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
2023. március 23., 10:202023. március 23., 10:20
Marcel Ciolacu szerdán az Europa FM rádiónak nyilatkozva elmondta, szerdán is egyeztetett a miniszterelnökkel és az illetékes tárcavezetőkkel a nem járulékalapú, úgynevezett különnyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről. Nagyon nagy az eltérés az európai gyakorlat és a különnyugdíjak kapcsán Románia által a helyreállítási tervbe foglalt vállalások között, ezért kiegyensúlyozott tárgyalásokra van szükség az Európai Bizottsággal – magyarázta.
„Ha mi most elkezdjük betű szerint követni mindazt, ami a helyreállítási tervben szerepel, teljesen elnéptelenedik a védelmi minisztérium, a belügyminisztérium, az igazságszolgáltatás és a hírszerző szolgálatok is. Ha ezt akarjuk – én nem ezt szeretném –, akkor kövessünk mindent betű szerint” – idézte a rádiós nyilatkozatot az Agerpres hírügynökség.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közölt adatai szerint 2023 februárjában 10 198 különnyugdíjat fizettek ki, 146-tal többet, mint előző hónapban.
Ciolacu felrótta a helyreállítási terv kidolgozásakor tisztségben volt kormánynak, hogy nem bocsátotta közvitára a dokumentumot.
– szögezte le. Beszélt arról is, hogy a közvélemény „nagy gyűlölettel viseltetik a különnyugdíjakkal szemben”, és ez az ellenérzés nagyrészt indokolt is, mert bizonyos kategóriájú kedvezményezettek kapcsán „túlzások” történtek.
Ezek közé sorolta azt, hogy esetenként a különnyugdíj összege nagyobb a nyugdíjas személy korábbi fizetésénél, hogy a nyugdíjat az utolsó ledolgozott hónap jövedelme alapján számolják ki, vagy hogy egyeseknek lehetőségük van 45 évesen nyugdíjba vonulni. „Mindezeken módosítani fogunk” – szögezte le a PSD elnöke. Hozzátette,
Márpedig jelenlegi formájában nem fogadja el az Európai Bizottság, nem fogják teljesítettnek tekinteni az ezzel kapcsolatos PNRR-célkitűzést – magyarázta.
A pártelnök ugyanakkor hangsúlyozta, valamennyi kategóriájú nyugdíj kapcsán külön kell tárgyalni az EB-vel, „kizárt”, hogy Románia pénzt veszítsen a helyreállítási alapból emiatt.
Legtöbb három héten belül szavaznia kell a szenátusnak a különleges nyugdíjak rendszerét szabályozó törvénytervezetről, ellenkező esetben hallgatólagosan elfogadottnak minősül, ami megengedhetetlen – jelentette ki szerdán Alina Gorghiu.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!