Még egy darabig kivételezett marad az IT-ipar: óriásira nőtt az ágazat, mégis marad a romániai adómentesség

Lementve. Több mint százezer IT-dolgozó részesül adómentességben Romániában •  Fotó: Pixabay.com

Lementve. Több mint százezer IT-dolgozó részesül adómentességben Romániában

Fotó: Pixabay.com

Az adóemelések kapcsán egyre többen kérdőjelezik meg az amúgy is „dübörgő” romániai informatikai szektor számára biztosított adómentességet. Vannak, akik úgy vélik, a politikum szavazatvesztés miatt fél lépni az ügyben; az RMDSZ szakpolitikusa szerint a kedvezmény egyelőre marad, pár év múlva képzelhető el annak kivezetése.

Pataky István

2022. július 11., 19:102022. július 11., 19:10

Kinőtte magát, szilárd alapokon áll az IT-ipar Romániában, amivel városokat segített gazdaságilag talpra állítania. Talán itt az ideje, hogy adózzon – írja véleménycikkében a bukaresti Libertatea. Adrian Năstase kormánya 2001-ben két rendelettel biztosított adómentességet a „számítógépes programkészítési tevékenységből származó bevételek” számára.

Huszonegy év telt el azóta, a támogatás pedig megmaradt, az információtechnológiai (IT&C) iparágban dolgozók jövedelemadója továbbra is nulla. 2001-ben, majd később, amikor ismét elemezték a kérdést kormányzati szinten, az volt az adómentesség indokolása, hogy az informatikai iparágat fel kell lendíteni, támogatni kell a szektor növekedését. A portál szerzője szerint nincs vita abban: az szépen fejlődött.

Ma az IT-ipar közel hét százalékkal járul hozzá Románia össztermékéhez (GDP).

Egyes adatok szerint több mint 220 ezren dolgoznak az iparágban, ami 2020-ban a teljes romániai alkalmazotti létszám négy százalékát jelentette. A Libertatea megjegyzi azt is, hogy a BitDefender romániai vírusirtó világpiaci vezetővé vált.

Patrick André de Hillerin úgy véli, a Năstase-kormány intézkedése jó volt, meghozta gyümölcsét, és egy olyan iparág kialakulásához vezetett, amely mesés mértékben termel és szállít. Felteszi ugyanakkor a kérdést: szükség van-e még erre a 2001-ben adott és azóta is állandósult adómentességi impulzusra?

„Miért nem jelentették be ezekben a napokban, amikor újabb adóemeléseket és a különféle tevékenységi körök kedvezményeinek megszüntetését célzó intézkedéseket jelentettek be, az IT&C munkavállalók jövedelemadó-mentességének megszüntetését?” – teszi fel a kérdést a szerző.

Mint írja, érdemes egy kis számítást végezni arra az esetre, ha az informatikai alkalmazottak száma meghaladja a 220 ezer főt, s mindannyian mentesülnek a jövedelemadó alól.

„2022 elején az IT&C iparág nettó átlagkeresete elérte a 8940 lejt. Ennél a nettó fizetésnél 993 lej a jövedelemadó. Szorozzuk meg a 220 ezer alkalmazottat havi 993 lejjel. Az összeg euróba átszámolva: 530 124 769. Évente több mint félmilliárd euró” – áll a cikkben.

A szerző szerint a kormány fél meglépni az adómentesség megvonását. Úgy véli, az informatikai szakmában dolgozó 220 ezer ember ugyanannyi szavazatot jelent, ráadásul ezt a számot lehet szorozni a szűkebb és tágabb család tagjaival, így akár az egymilliót is meghaladhatja a potenciális voksvesztés végösszege. Éppen ezért egyelőre aligha elképzelhető, hogy a közeljövőben lesz olyan román kabinet, amely meg meri tenni ezt a lépést – véli a Libertatea cikkírója.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Megkérdeztük Miklós Zoltánt, a képviselőház pénzügyi és költségvetési bizottságának RMDSZ-es tagját, nem tartja-e időszerűnek az RMDSZ, hogy most, amikor különböző adóemelések történnek, meg kellene szüntetni az IT-szektor huszonegy éve tartó adómentességét.

Aziránt is érdeklődtünk, miért indokolt még mindig ez az adómentesség. A politikus előbb pontosította a Libertatea cikkében szereplő adatokat. Mint mondta, az IT-ipar Romániában több mint 200 ezer embert foglalkoztat ugyan egyéni munkaszerződéssel, de közülük csak mintegy 105 ezren kapnak felmentést a személyi jövedelemadó befizetése alól, mivel ez a kedvezmény csak a software-ek előállításában érdekelt programozóknak jár.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy az IT-ben dolgozók esetében csak személyi jövedelemadó-kedvezmény jár, míg az építkezésben, mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók esetében ingyen betegbiztosítás, illetve társadalombiztosítási kedvezmény is érvényben van.

Idézet
Másrészt fontos látni azt, hogy nagyon sok programozó még ezt a kedvezményes adózást is kikerüli azáltal, hogy egyéni vállalkozói engedéllyel (PFA) vagy mikrocégen végzi tevékenységét.

PFA esetében döntő többségük normatív adózás alá esik (azaz minimálbér szintjén fizet adót és illetékeket), mikrócégként pedig csupán hat, rosszabb esetben nyolcszázalékos adót fizet (egy vagy három százalék mikroadó, plusz öt százalék osztalékadó). Utóbbiakat szigorítjuk azáltal, hogy egyrészt a PFA esetében a normatív plafont százezer euróról huszonöt ezer euróra mérsékeljük (e szint felett reális adózásra kell áttérni), másrészt a mikrocégek esetében a tanácsadás- és menedzsmentszolgáltatásokat kizárjuk a mikroadózás lehetősége alól. Több tízezer munkahely szűnt meg az elmúlt években ebből a meggondolásból, adóoptimalizálás miatt – a fizetésüket nem alkalmazottként kapják, hanem leszámlázzák” – tájékoztatott a képviselő, hozzátéve: az osztalékadó esetében is lenne egy három százalékpontos növelés.

Miklós Zoltán elmondta, történtek olyan jellegű beavatkozások, amelyek mindenképp szigorítani fogják tevékenységüket, és egy részüket remélhetőleg visszaterelik az „alkalmazotti útra”.

„A munka standard adózása Romániában magas (41,5 százalék), ami az IT-szektor esetében jelenleg komoly versenyhátránynak minősülne a környező országokhoz képest. Ugyanakkor a szektor mobilitási hajlandósága nagy, olyan értelemben mindenképp, hogy a lakcím változtatása nélkül, otthonról dolgozva nagyon gyorsan más országbeli – kedvezményesebb adózású – munkaadót választhatnak.

Idézet
Az iparág fontos az ország gazdaságában, és a digitalizációs törekvések miatt fontos, hogy ez ne csökkenjen a közeljövőben”

– sorolta az érveket Miklós Zoltán. Az RMDSZ-es honatya úgy vélte, mindezeket figyelembe véve az egyéni munkaszerződéses IT-kedvezmények még egy ideig megmaradnak, de elképzeléseik szerint pár éven belül – a mezőgazdaságban és az építkezésben használt kedvezményekhez hasonlóan – azokat fokozatosan kivezetik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint