Utcai harcok. A Los Angelesben egyre jobban elfajulnak az utcai tüntetések elfojtására tengerészgyalogosokat is a városba vezényelnek
Fotó: U.S. Marine Corps
Az amerikai hadsereg ideiglenesen mintegy 700 tengerészgyalogost vezényel Los Angelesbe, amíg a Nemzeti Gárda további csapatai meg nem érkeznek, hogy kezelni tudják a Donald Trump elnök bevándorlási politikája miatti, a rendőrséggel való összecsapásokba torkollt utcai tiltakozásokat – közölte a Reuters.
2025. június 10., 10:002025. június 10., 10:00
A feszültség azóta fokozódik, hogy Trump szombaton aktiválta a Nemzeti Gárdát, miután a dél-kaliforniai bevándorlási razziákra válaszul utcai tüntetések törtek ki Los Angelesben.
A tengerészgyalogosok bevetésének bejelentése a tüntetések negyedik egymást követő napján történt.
Hétfőn késő este a rendőrség elkezdte feloszlatni a több száz tüntetőt, akik Los Angeles belvárosában egy szövetségi fogolytábor előtt gyűltek össze, ahol bevándorlókat tartanak fogva.
A Nemzeti Gárda erői emberi barikádot alkottak, hogy távol tartsák a tüntetőket az épülettől.
Ezután a Los Angeles-i rendőrség falanxa vonult fel az utcán,
A rendőrség péntek óta hasonló taktikát alkalmaz.
A Los Angeles-i rendőrség hétfőn késő délután közölte, hogy egyes tüntetők tárgyakat kezdtek dobálni a rendőrökre, és engedélyezték a nem halálos lőszerek használatát. Egy X-bejegyzésben rámutatott: „A kevésbé halálos lőszerek fájdalmat és kellemetlenséget okozhatnak”.
Az amerikai tengerészgyalogosokat belföldön már bevetették olyan nagy katasztrófák esetén, mint a Katrina hurrikán és a 2001. szeptember 11-i támadások, de rendkívül ritka, hogy az amerikai hadsereg csapatait belföldi rendfenntartásra használják.
A Trump-kormányzat egyelőre nem hivatkozott a zendülési törvényre, amely lehetővé tenné a csapatok közvetlen részvételét a polgári bűnüldözésben – közölte egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő.
A Pentagon hétfőn megerősítette, hogy a Nemzeti Gárda 2000 fős kontingensét megduplázzák 4000 főre.
Az eddigi tüntetések néhány tucat letartóztatást és némi anyagi kárt eredményeztek, beleértve néhány önvezető Waymo járművet, amelyeket vasárnap este felgyújtottak.
Súlyos összecsapások zajlottak Los Angeles utcáin helyi idő szerint vasárnap délután és este a bevándorlási hatóságok fellépése elleni indult tüntetéssorozat nyomán.
A Los Angeles-i rendőrség közölte, hogy öt rendőr szenvedett kisebb sérüléseket szombaton és vasárnap, valamint öt rendőrségi ló, amelyet a tömegoszlatáshoz használtak.
A hétfői rendőri beavatkozást megelőzően a Los Angeles-i szövetségi fogvatartási intézmény előtt, ahol a bevándorlókat tartják fogva, több száz tüntető azt skandálta, hogy „mindannyiukat engedjék szabadon”.
A tömegből néhányan megütöttek és tojásokkal dobáltak meg egy Trump-szimpatizánst a rendezvényen, míg mások festékgolyókat lőttek ki egy autóból a szövetségi épületre.
– jelentették helyi hírügynökségek.
A Trump-kormányzat azzal érvelt, hogy a demokrata Joe Biden elnök kormánya túl sok bevándorlót engedett be az országba, és hogy a demokrata vezetésű városok, mint például Los Angeles, akadályozzák a kitoloncolásukra irányuló erőfeszítéseket.
Trump bizonyos törvényi feltételek mellett vagy főparancsnoki jogköre alapján vethet be tengerészgyalogosokat.
A hadsereget utoljára 1992-ben vetették be közvetlen rendőri akcióra a zendülési törvény alapján, amikor az akkori kaliforniai kormányzó arra kérte George H. W. Bush elnököt, hogy segítsen reagálni a Rodney King fekete autóst megverő rendőrök felmentése miatti Los Angeles-i zavargásokra.
Az 1992-es zavargásokban több mint 50 ember halt meg, és hat nap alatt mintegy 1 milliárd dolláros kárt okoztak.
A szövetségi törvények lehetővé teszik az elnök számára, hogy a Nemzeti Gárdát bevethesse, ha az országot megszállják, ha „lázadás vagy zendülés veszélye” áll fenn, vagy ha az elnök „a reguláris erőkkel nem képes végrehajtani az Egyesült Államok törvényeit”.
A brit kormány új nemzetbiztonsági stratégiája szerint Nagy-Britanniának a jelenlegi geopolitikai helyzetben arra is fel kell készülnie, hogy területét közvetlen fegyveres fenyegetés éri.
Az európai tagországoknak nem kell aggódniuk az Egyesült Államok NATO melletti elkötelezettsége miatt – jelentette ki a NATO-főtitkár Hágában kedden.
Magyarország készen áll a közös munkára Románia új kormányával, miután Budapest a mostani veszélyes időszakban még inkább a stabil, tiszteleten alapuló, s kölcsönösen előnyös együttműködésben érdekelt a szomszédos országgal.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
Az izraeli légierő az eddigi legnagyobb támadási hullámot hajtotta végre Irán fővárosában, Teheránban. Irán rakétatámadást indított hétfőn az Egyesült Államok iraki és katari katonai támaszpontjai ellen.
Legalább kilencen meghaltak és többen megsebesültek a Kijev elleni hétfő hajnali drón- és rakétatámadásban – írja a BBC Ihor Klimenko belügyminiszter közösségi médiában közzétett beszámolója alapján.
Huszonöt halálos áldozata és közel 60 sebesültje van egy öngyilkos merénylő által vasárnap este elkövetett robbantásának a szíriai főváros Dveila negyedében található Szent Illés görög ortodox templomban.
Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter.
Visszatértek egyesült államokbeli bázisukra az Irán elleni légicsapásban központi szerepet játszott B-2-es amerikai óriásbombázók vasárnap.
Az iráni parlament jóváhagyta a Hormuzi-szoros, a világ egyik kritikus tranzitútvonalának lezárására irányuló intézkedést, válaszul az iráni nukleáris létesítmények elleni éjszakai amerikai légicsapásokra – jelentette az iráni állami média vasárnap.
szóljon hozzá!