Fotó: Mediafax
2010. augusztus 23., 10:532010. augusztus 23., 10:53
A kormány által jóváhagyott intézkedések azonban nem csökkentették a béralapot, és ezeknek a vállalatoknak az év végéig előre jelzett személyzetszámát sem, tehát az egy alkalmazottra eső havi átlagbér ugyanaz maradt, mint amennyit az év elején jóváhagytak.
A legvastagabb borítékokat a Légiközlekedési Szolgáltatások Romániai Igazgatóságának (Romatsa) munkatársai vihetik haza, a cégnél az átlagfizetés ugyanis „potom” 13 739 lej. Valószínűleg nincsenek filléres gondjaik a Civil Repülést Felügyelő Hatóság, a Nuclearelectrica, a Tarom, a Hidroelectrica és a Transelectrica alkalmazottainak sem, mely vállalatoknál az átlagjövedelem 7318 és 4070 lej között változik.
Változatlan maradt az átlagbér a következő vállalatoknál is: Romavia (3717 lej), Romtehnica (3811 lej), Konstanca Kikötőinek Igazgatósága (3626 lej), Vasúti Aktívákat Kezelő Vállalat (3821 lej), Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (3738 lej), a turceni-i, a rovinari-i és a craiova-i energetikai komplexumok (3610 lej és 3960 lej között), Romgaz (4044 lej), Országos Feketeszén Társaság (3004 lej) és az Országos Lignit Társaság (2812 lej). Ugyanaz a helyzet áll fenn az Állami Nyomdavállalat és a Román Lottótársaság esetében is, ahol a havi átlagbér 3379 lej, illetve 1910 lej maradt. Az igazgatók mandátumra kötött szerződései is változatlan szinten maradtak, 80 000 lej és 104 000 lej között. A felsorolt vállalatok között veszteségesek is vannak.
A közalkalmazottak béreinek csökkentésére vonatkozó törvény, amelyért a kormány felelősséget vállalt a parlamentben, 25%-kal csökkentette a közszférában dolgozó alkalmazottak béreit, de az állami vállalatokra, amelyek saját bevételekre tesznek szert, ez az előírás nem érvényes. Júliusban a kormány bejelentette, hogy felülvizsgálják az állami vállalatok költségvetéseit, a bérek csökkentésének első lépéseként, kivéve azokat a cégeket, ahol már átszervezéseket hajtottak végre, mint például az állami vasúttársaság esetében.
A kormány képviselői hangsúlyozták, hogy egyes állami vállalatoknál a magas béreknek felső határt szabnak meg a közalkalmazottak bércsökkentési intézkedéseivel való szolidaritás jegyében.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.