Drága, és késik. Sokan aggódtak amiatt, hogy az elmúlt időszakban jócskán megkéstek a villanyszámlák
Fotó: Jakab Mónika
Az újraszámlázási folyamat lezárásáról tájékoztatja a napokban ügyfeleit az Electrica Furnizare. A számla mellé egy levél is érkezik, amelyben egyúttal nyugalomra intenek mindenkit, hogy akkor sem kell aggódni, ha a számla nem a megszokott időpontban érkezik, nem számolnak késedelmi kamatot, és az áramszolgáltatást sem kapcsolják le.
Levélben nyugtatgatja ügyfeleit az észak-munténiai, észak-erdélyi és dél-erdélyi fogyasztókat kiszolgáló elektromosáram-szolgáltató, az Electrica Furnizare. Erre a gesztusra már korábban szükség lett volna, mert a fogyasztók jelentős részét nyugtalanította, hogy késtek a villanyszámlák, január–februárban sokan nem kapták kézhez a fogyasztásról szóló bizonylatot, ami alapján fizethettek volna, különösen a kisnyugdíjasokat aggasztotta, hogy nem tudták, mennyit kell fizetni, mekkora összeget tegyenek félre arra az esetre, ha egyszerre több hónapos fogyasztást számláz ki a szolgáltató.
Az Electrica Furnizare ügyfelei a napokban kapják kézhez a tájékoztatást, papíron vagy elektronikus levélben, annak megfelelően, ahogy a számlát kérték a szerződéskötéskor.
Mint ismeretes, az áramszolgáltató kereskedőcége a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem vezette fel a támogatásokat. Arról is tájékoztatnak ugyanakkor, hogy az ügyfelek egy része korrekciós számlát kap a naprakész tartozásáról, amit ki kell fizetni. „Befejeztük azoknak a nyilvántartásba vételét, akik jogosultak a kompenzálásra és az árbefagyasztásra. A következő időszakban ügyfeleink egy része stornó számlát kap a tavaly novemberre és decemberre, majd egy korrekciós számlát. Ne aggódjon, ha ön nem kap. A szerződések ügyfelenként változhatnak. Akinek nem kell stornó számlát kiállítanunk, az egyetlen rendes számlát kap majd” – olvasható a szolgáltató levelében.
Arra is kitérnek, hogy
Akkor sem kell aggódni, ha a számla nem a megszokott időpontban érkezik. „Nem számolunk késedelmi kamatot, és nem kapcsoljuk le a szolgáltatást, de arra kérünk, a lehető leghamarabb fizesd be a számla értékét” – írja a szolgáltató. Azt ígérik egyúttal, hogy márciustól a számlázás visszaáll a rendes kerékvágásba. Addig is minden számlázással, befizetéssel kapcsolatos „anomáliát”, melyek a számlázási informatikai rendszer folyamatos változtatása miatt következhettek be, egyénileg kezelnek és oldanak meg. Arra bátorítják az ügyfeleiket, hogy minden rendellenességet a clienti@electricafurnizare.ro címen jelentsenek.
Fotó: Jakab Mónika
Az utóbbi időben csökkentek a számlákkal kapcsolatos panaszok, bejelentések száma – mondta el lapcsaládunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Hozzátette:
egy százalék alatti az arány. Még mindig vannak ugyanakkor olyan bejelentések, hogy a szolgáltató három hónapja nem állított ki számlát, vagy egymás után két nap alatt megkapták a számlát, majd utána a korrekciós számlát is.
Az esetleges többletfizetés elkerülése érdekében érdemes lehet várni a számlafizetéssel az erre vonatkozó határidő közeledéséig, hiszen időközben megérkezhet a korrekciós számla, illetve Nagy-Bege Zoltán azt tanácsolja azoknak, akiknek kétségük van a számla értékére vonatkozóan, hogy kérésben érdeklődjenek erről a szolgáltatónál. A vállalatnak 15 napon belül válaszolnia kell a beadványokra, és ez idő alatt nem korlátozhatja az energiaszolgáltatást, még akkor sem, ha az ügyfél nem fizette ki a számlát – ismertette a vonatkozó szabályozást az ANRE alelnöke.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!