Drága, és késik. Sokan aggódtak amiatt, hogy az elmúlt időszakban jócskán megkéstek a villanyszámlák
Fotó: Jakab Mónika
Az újraszámlázási folyamat lezárásáról tájékoztatja a napokban ügyfeleit az Electrica Furnizare. A számla mellé egy levél is érkezik, amelyben egyúttal nyugalomra intenek mindenkit, hogy akkor sem kell aggódni, ha a számla nem a megszokott időpontban érkezik, nem számolnak késedelmi kamatot, és az áramszolgáltatást sem kapcsolják le.
Levélben nyugtatgatja ügyfeleit az észak-munténiai, észak-erdélyi és dél-erdélyi fogyasztókat kiszolgáló elektromosáram-szolgáltató, az Electrica Furnizare. Erre a gesztusra már korábban szükség lett volna, mert a fogyasztók jelentős részét nyugtalanította, hogy késtek a villanyszámlák, január–februárban sokan nem kapták kézhez a fogyasztásról szóló bizonylatot, ami alapján fizethettek volna, különösen a kisnyugdíjasokat aggasztotta, hogy nem tudták, mennyit kell fizetni, mekkora összeget tegyenek félre arra az esetre, ha egyszerre több hónapos fogyasztást számláz ki a szolgáltató.
Az Electrica Furnizare ügyfelei a napokban kapják kézhez a tájékoztatást, papíron vagy elektronikus levélben, annak megfelelően, ahogy a számlát kérték a szerződéskötéskor.
Mint ismeretes, az áramszolgáltató kereskedőcége a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem vezette fel a támogatásokat. Arról is tájékoztatnak ugyanakkor, hogy az ügyfelek egy része korrekciós számlát kap a naprakész tartozásáról, amit ki kell fizetni. „Befejeztük azoknak a nyilvántartásba vételét, akik jogosultak a kompenzálásra és az árbefagyasztásra. A következő időszakban ügyfeleink egy része stornó számlát kap a tavaly novemberre és decemberre, majd egy korrekciós számlát. Ne aggódjon, ha ön nem kap. A szerződések ügyfelenként változhatnak. Akinek nem kell stornó számlát kiállítanunk, az egyetlen rendes számlát kap majd” – olvasható a szolgáltató levelében.
Arra is kitérnek, hogy
Akkor sem kell aggódni, ha a számla nem a megszokott időpontban érkezik. „Nem számolunk késedelmi kamatot, és nem kapcsoljuk le a szolgáltatást, de arra kérünk, a lehető leghamarabb fizesd be a számla értékét” – írja a szolgáltató. Azt ígérik egyúttal, hogy márciustól a számlázás visszaáll a rendes kerékvágásba. Addig is minden számlázással, befizetéssel kapcsolatos „anomáliát”, melyek a számlázási informatikai rendszer folyamatos változtatása miatt következhettek be, egyénileg kezelnek és oldanak meg. Arra bátorítják az ügyfeleiket, hogy minden rendellenességet a clienti@electricafurnizare.ro címen jelentsenek.
Fotó: Jakab Mónika
Az utóbbi időben csökkentek a számlákkal kapcsolatos panaszok, bejelentések száma – mondta el lapcsaládunknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Hozzátette:
egy százalék alatti az arány. Még mindig vannak ugyanakkor olyan bejelentések, hogy a szolgáltató három hónapja nem állított ki számlát, vagy egymás után két nap alatt megkapták a számlát, majd utána a korrekciós számlát is.
Az esetleges többletfizetés elkerülése érdekében érdemes lehet várni a számlafizetéssel az erre vonatkozó határidő közeledéséig, hiszen időközben megérkezhet a korrekciós számla, illetve Nagy-Bege Zoltán azt tanácsolja azoknak, akiknek kétségük van a számla értékére vonatkozóan, hogy kérésben érdeklődjenek erről a szolgáltatónál. A vállalatnak 15 napon belül válaszolnia kell a beadványokra, és ez idő alatt nem korlátozhatja az energiaszolgáltatást, még akkor sem, ha az ügyfél nem fizette ki a számlát – ismertette a vonatkozó szabályozást az ANRE alelnöke.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!