Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Januárban 25,8 százalékkal bővült a lakáspiac Romániában éves viszonylatban – derül ki az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) adataiból.
2024. február 08., 14:472024. február 08., 14:47
Az MTI által szemlézett adatsorok szerint országos szinten 10 215 tranzakció volt, míg egy évvel korábban csak 8116. Az öt legnagyobb piacon nőtt az adásvételek száma.
Bukarestben 3096 lakást értékesítettek az év első hónapjában, csaknem 9 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában.
718-ra, míg Iași megyében 127 százalékkal, 715-re.
Az általános növekedés ellenére voltak megyék, melyekben minimális számú lakás cserélt gazdát. A forgalom a legkisebb Teleorman megyében volt, ahol januárban 13 lakást értékesítettek.
Szakértők az ingatlanpiaci forgalom visszaesésére számítanak, mivel január 1-től a bukaresti kormány 5 százalékról 9 százalékra növelte az újépítésű lakások áfáját.
Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.
Tavaly az Európai Unió lakosságának 69 százaléka saját tulajdonban levő lakásban, a fennmaradó 31 százalék pedig bérelt lakásban élt, és Romániában volt a legnagyobb a lakástulajdonosok aránya.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!