Fotó: Haáz Vince
Tavaly az Európai Unió lakosságának 69 százaléka saját tulajdonban levő lakásban, a fennmaradó 31 százalék pedig bérelt lakásban élt, és Romániában volt a legnagyobb a lakástulajdonosok aránya – derül ki az EU statisztikai hivatalának csütörtökön közölt adataiból.
2023. november 30., 17:282023. november 30., 17:28
2023. november 30., 17:292023. november 30., 17:29
Az Eurostat hangsúlyozza, hogy Németország kivételével minden tagországban a lakást bérlőkénél nagyobb a saját tulajdonú lakásban élők aránya.
– közölte az Agerpres. Ami a bérelt lakásban élők arányát illeti, az Németországban volt a legmagasabb a tavaly, 53 százalék. A sorban Ausztria (49 százalék) és Dánia (40 százalék) következett. Romániában mindössze 5,2 százalékos volt ez az arány.
Románia jó ideje uniós éllovas a lakástulajdonosok tekintetében, de csökken az arány: az egy éve kiadott Eurostat-jelentés szerint 2021-ben még 95,3, egy esztendővel korábban pedig 96,1 százalékon állt.
A legfrissebb adatokra visszatérve, a lakóterület nagysága az egy főre jutó szobák átlagos számával mérhető: az EU-ban tavaly átlagosan 1,6 szoba jutott egy főre – számolt be az Agerpres. Az uniós tagállamok közül Máltán (2,3 szoba/fő), Luxemburgban (2,2 szoba/fő), Belgiumban, Írországban és Hollandiában (2,1 szoba/fő) volt a legnagyobb a lakóterület, ezzel szemben Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában (1,1 szoba/fő), illetve Lettországban és Horvátországban (1,2 szoba/fő) volt a legkisebb.
Az életkörülményeket tekintve 2022-ben az EU lakosságának 16,8 százaléka élt zsúfolt lakásban, szemben a 2010-ben regisztrált 19,1 százalékkal.
A túlzsúfolt lakás ellentéte a kihasználatlan lakás, amely túl nagy a bennük élők igényeihez képest. Ez a helyzet a legtöbb esetben úgy alakul ki, hogy az idős emberek magukra maradnak, vagy a házaspárok gyermekeik felnövése és elköltözése után továbbra is ugyanabban a lakásban élnek. 2022-ben az EU lakosságának egyharmada (33,6 százalék) élt ilyen körülmények között, és ez az arány 2010 óta nagyjából változatlan.
Tavaly Máltán (72,3 százalék), Cipruson (70,9 százalék) és Írországban (67,3 százalék) volt a legmagasabb, Romániában (7,3 százalék), Lettországban (9,4 százalék) és Görögországban (11,3 százalék) pedig a legalacsonyabb a kihasználatlan lakások aránya.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!