Fotó: Haáz Vince
Tavaly az Európai Unió lakosságának 69 százaléka saját tulajdonban levő lakásban, a fennmaradó 31 százalék pedig bérelt lakásban élt, és Romániában volt a legnagyobb a lakástulajdonosok aránya – derül ki az EU statisztikai hivatalának csütörtökön közölt adataiból.
2023. november 30., 17:282023. november 30., 17:28
2023. november 30., 17:292023. november 30., 17:29
Az Eurostat hangsúlyozza, hogy Németország kivételével minden tagországban a lakást bérlőkénél nagyobb a saját tulajdonú lakásban élők aránya.
– közölte az Agerpres. Ami a bérelt lakásban élők arányát illeti, az Németországban volt a legmagasabb a tavaly, 53 százalék. A sorban Ausztria (49 százalék) és Dánia (40 százalék) következett. Romániában mindössze 5,2 százalékos volt ez az arány.
Románia jó ideje uniós éllovas a lakástulajdonosok tekintetében, de csökken az arány: az egy éve kiadott Eurostat-jelentés szerint 2021-ben még 95,3, egy esztendővel korábban pedig 96,1 százalékon állt.
A legfrissebb adatokra visszatérve, a lakóterület nagysága az egy főre jutó szobák átlagos számával mérhető: az EU-ban tavaly átlagosan 1,6 szoba jutott egy főre – számolt be az Agerpres. Az uniós tagállamok közül Máltán (2,3 szoba/fő), Luxemburgban (2,2 szoba/fő), Belgiumban, Írországban és Hollandiában (2,1 szoba/fő) volt a legnagyobb a lakóterület, ezzel szemben Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában (1,1 szoba/fő), illetve Lettországban és Horvátországban (1,2 szoba/fő) volt a legkisebb.
Az életkörülményeket tekintve 2022-ben az EU lakosságának 16,8 százaléka élt zsúfolt lakásban, szemben a 2010-ben regisztrált 19,1 százalékkal.
A túlzsúfolt lakás ellentéte a kihasználatlan lakás, amely túl nagy a bennük élők igényeihez képest. Ez a helyzet a legtöbb esetben úgy alakul ki, hogy az idős emberek magukra maradnak, vagy a házaspárok gyermekeik felnövése és elköltözése után továbbra is ugyanabban a lakásban élnek. 2022-ben az EU lakosságának egyharmada (33,6 százalék) élt ilyen körülmények között, és ez az arány 2010 óta nagyjából változatlan.
Tavaly Máltán (72,3 százalék), Cipruson (70,9 százalék) és Írországban (67,3 százalék) volt a legmagasabb, Romániában (7,3 százalék), Lettországban (9,4 százalék) és Görögországban (11,3 százalék) pedig a legalacsonyabb a kihasználatlan lakások aránya.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!