Fotó: Jakab Mónika
Hamarosan kiderül, hogy milyen áron kapjuk az elkövetkező egy évben a villanyáramot és a földgázt. Túlfogyasztás esetén nincs ok aggodalomra, ha azonban sikerül kevesebbet fogyasztanunk, jövőre visszakapjuk a különbözetet. Jó hír továbbá, hogy egy módosítás értelmében a nyári hónapokban szolgáltatott meleg víz előállításához szükséges földgázt is kompenzált áron kapják a távhőszolgáltatók.
2022. április 13., 08:482022. április 13., 08:48
Kilencmillió háztartási fogyasztó kap értesítést az elkövetkező időszakban a szolgáltatójától, hogy korlátozott áron kapja vagy sem az energiát, és ha igen, a tavalyi átlagfogyasztása alapján melyik kategóriába sorolják.
Mint ismeretes, az áprilistól érvényes rendelkezések értelmében a havonta 100 kilowattóránál kevesebb villamos energiát használó háztartásoknak kilowattóránként 68 banit kell majd fizetniük az áramért, a 100 és 300 kilowattóra közötti energiamennyiséget fogyasztók kilowattóránként 80 banit, a 300 kilowattóra felett fogyasztókra nem érvényes az árkorlátozás. A földgáz esetében azoknak a háztartásoknak, amelyek évi 1200 köbméternél kevesebbet fogyasztanak, kilowattóránként 31 banit kell majd fizetniük az elfogyasztott energiáért.
Ugyanakkor minden fogyasztó kivédheti a becsült érték alapján történő számlázást, ha minden hónapban leolvassa a mérőóra állását, és a fogyasztást lejelenti a szolgáltatónak.
Fotó: Haáz Vince
„A következő 12 hónap fogyasztása nem befolyásolja negatív irányban az árkorlátozás kategóriáját, a besorolás első körben mindenképpen a 2021-es átlagfogyasztás alapján történik” – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Hozzátette: a tavaly érvényes jogszabály alapján a szolgáltató a villamosenergia-mérőórákat legalább hathavonta, a gázórákat háromhavonta köteles volt leolvasni, tehát a tavalyi átlagot leolvasás alapján tudják kiszámolni, így valós a besorolás.
A szakember kérdésünkre arra is kitért, hogy ha valaki bekerül egy kategóriába, nem kerül át drágább változatba, akkor sem, ha a következő 12 hónap alatt – amíg a 27-es sürgősségi kormányrendeletet alkalmazzák – többet fogyaszt. Például ha tavaly 100 kilowattóránál kevesebbet fogyasztott havonta, akkor is 68 baniért kapja az áramot, ha idén már 110 kilowattóra a havi fogyasztása. Viszont fordított esetben, ha valaki csökkenti a fogyasztását, és idén kisebb lesz az átlaga, átkerül az alacsonyabb kategóriába, 2023 februárjában pedig sor kerül a korrekcióra, és visszakapja a pluszban befizetett összegeket.
Fotó: Bálint Eszter
Ugyan tavaly év végén módosult a törvény, és most már a villamos energia esetében is kötelező a háromhavonta történő leolvasás, sokan a három hónapos időszakot is túl hosszúnak és bizonytalannak ítélik meg. „Ha minden hónapban leolvassuk az órát, és bejelentjük az értéket, a szolgáltató köteles azt a mennyiséget kiszámlázni” – szögezte le az ANRE alelnöke.
Kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán beszélt ugyanakkor arról is, hogy a kormány a napokban módosította a villamos energia és a földgáz árának korlátozásáról szóló 27-es sürgősségi rendeletet, így immár nyáron is szabályozott áron kaphatnak földgázt a távhőszolgáltatók. A módosításra azért volt szükség, mivel az eredeti változatban az szerepelt, hogy a távhőszolgáltatók november 1-jétől kapják a 250 lejes szabályozott áron a földgázt.
„A távhő és a meleg víz árszabása az önkormányzatok hatáskörébe tartozik, hiszen gyakorlatilag monopóliumtevékenységről van szó. Ha a távhőszolgáltatónak a nyári hónapokban sem kell a szabadpiaci magas földgázárat kifizetnie, ez csökkenti a költségeit. Attól függően, hogy melyik önkormányzatnak, és a hozzá tartozó szolgáltatónak meddig érvényesek a jelenlegi árai, amin a lakosságnak számláz, a következő árjóváhagyásnál a költség oldalon kisebbek lesznek az összegek, ezt figyelembe véve tudnak majd dönteni a lakossági díjszabásokról” – magyarázta Nagy-Bege Zoltán.
Ezen a héten elfogadja a kormány az energiaárak korlátozásáról és a növekedésük kompenzálásáról szóló, április 1-jétől egy éven át érvényes intézkedéseket – közölte hétfő este a miniszterelnök.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!