Fotó: Gozner Gertrud
Hatvan évre van szüksége egy átlagos jövedelemmel rendelkező román állampolgárnak, hogy kifizesse az általa megvásárolt ingatlan utolsó részletét is – derül ki egy, a The Money Channel gazdasági tévécsatorna által bemutatott összehasonlító elemzésből. A dokumentumból kiderül, a régió többi országában ez az arány átlagban húsz év. Az ok: Románia Európában az utolsók között kullog a bér/négyzetméter alapú összehasonlításban. Ahhoz, hogy valaki egyszerű, kétszobás lakást vásároljon, ha átlagos bérrel rendelkezik, mintegy 50–60 évig kellene spórolnia, hogy teljes öszszegben kifizethesse a vételárat. Ezzel Románia Bulgária és Ukrajna mellett sereghajtó Európában – állapította meg Speranţa Munteanu, a PriceWaterhouse Coopers Románia ingatlanrészlegének igazgatója. Shimon Galon, a GTC ingatlancég ügyvezető igazgatója ugyanakkor felhívta a figyelmet: a statisztika csalóka, abban ugyanis nem feltétlenül a reális jövedelmet vették figyelembe. Az ok: a munkavállalók többsége fizetésének egy részét mindhárom országban feketén keresi meg. A tény ugyanakkor az, hogy a polgárok 70 százaléka szeretne új lakásba költözni, azonban a néhány száz eurós bérek és a 70–100 ezer eurós lakásárak mellett erre nincs lehetősége. A REAS ingatlantanácsadó cég felmérésből kiderül: az átlag román állampolgárnak 55 évig kellene dolgoznia, hogy kifizethessen egy közel 100 ezer eurós, 60 négyzetméteres lakást. A kelet-európai országok közül ennél csupán Ukrajna van rosszabb helyzetben: ott egy munkavállaló 75 évi béréből tudna csak kifizetni egy hasonló alapterületű ingatlant. A legkedvezőbb helyzetben a horvátok vannak: Zágrábban 18 évnyi keresetből megvásárolható egy lakás. A második helyen Budapest áll, itt is elég 19 évi kereset az áhított ingatlan megvásárlásához. A rangsorban a harmadik helyet Ljubljana foglalja el.
B. L.
Drágulnak az új lakások
A pénzügyi válság nyomán növekszik az új lakások ára, a telkeké viszont csökken – ezt a következtetést vonták le a konferencia résztvevői, melyet a krízisnek az ingatlanszektorra gyakorolt hatása témájában szerveztek meg Bukarestben. A szeminárium résztvevői szerint az ingatlanpiac még kedvező körülmények között is csupán jövő őszre tér magához. A legkedvezőtlenebb helyzetbe azok kerülnek, akik ingatlant kívánnak vásárolni, hiszen a növekvő árak mellett nagyobb részletekkel kell számolniuk.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.