2010. augusztus 25., 10:382010. augusztus 25., 10:38
A kabinet illetékesei hétfőn késő délután egyeztettek a témában a nagy országos szakszervezeti tömbök képviselőivel. Az érdekvédelmiek a tárgyalások után úgy nyilatkoztak, a kormány azt szeretné, ha az alacsony bérek nagyobb mértékben nőnének, a legnagyobbak pedig alig egy százalékkal. Marius Petcu, a Frăţia szakszervezeti tömb vezetője elmondta, a 600 és 800 lej közötti béreket 20 százalékkal növelnék, 2500 lej felett pedig csak egyszázalékos fizetésemelés járna.
Az érdekvédelmis ugyanakkor arra is kitért, hogy jövőre sem lennének érdemfizetések, mint ahogy a tizenharmadik havi fizetést vagy az üdülési csekkeket sem biztosítanák. Petcu közlése szerint egy másik fizetésemelési formula is felmerült, mivel a szakszervezetiek ugyan egyetértenek azzal, hogy emelni kell az alacsony béreket, azonban ők valamennyi alkalmazott képviselői, azoknak is érvényesíteniük kell az érdekeit, akik valamivel jobban keresnek.
Liviu Apostoiu, az Alfa Kartell alelnöke eközben azt szorgalmazta, hogy elsősorban emeljék meg jelentős mértékben a minimálbért, mivel azáltal jól járnának a magánszférában dolgozók is. Dumitru Costin BNS-elnök ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a kormány által javasolt kerettörvények életbeléptetése nagyban függ majd a gazdasági helyzet alakulásától. A szakszervezetek és a kormány képviselői várhatóan jövő héten tárgyalnak ismét a bérezési törvényről.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.