2013. január 06., 12:512013. január 06., 12:51
A környezetszennyezési bélyegilleték az autóregisztrációs adót váltja, amelyet Románia több ízben módosított, mert az Európai Unió kifogásolta az áruk szabad mozgásának korlátozását. Az ország 2007-es uniós csatlakozása óta vámmentesen lehet használt autót bevinni Nyugatról: Románia a regisztrációs adóval próbálta meggátolni, hogy Európa autótemetőjévé váljék.
Az Európai Bíróság 2011 áprilisban állapította meg, hogy Románia megsérti az európai uniós jogot azzal az adóval, amellyel a gépjárműveket a törzskönyvezéskor terhelik. A kormány emiatt 2012-től csökkentette a regisztrációs adót, ám azt - a diszkrimináció elkerülése érdekében - a 2007 előtt törzskönyvezett autókra is ki akarta terjeszteni. A 2012 januárjában kezdődött kormányellenes tüntetések közepette a régi autók adásvételének megadóztatását egy évig felfüggesztették, de 2013. január elseje óta ismét érvényben van az a jogszabály, amely szerint az első tulajdonosváltáskor regisztrációs adót kell fizetni minden olyan autóra, amelyre még nem fizettek ilyet.
A regisztrációs adó néhány száztól néhány ezer euróig terjed Romániában, a bíróságok azonban futószalagon hozzák azokat az ítéleteket, amelyek - az uniós jogra alapozva - törvénytelennek minősítik az adót, és visszafizetésére kötelezik az államot.
Az új illetékről egyelőre csak a szaktárca tájékoztatóját hallgatta meg pénteki ülésén a bukaresti kormány, bevezetésének időpontjáig az autóregisztrációs adó marad érvényben - közölte a kabinet sajtóirodája.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.