Öt évre korlátozná valamennyi uniós tagállam esetében a munkavállalási engedély érvényességét Eugen Teodorovici román pénzügyminiszter.
2018. november 27., 20:392018. november 27., 20:39
A Viorica Dăncilă vezette balliberális kormány tárcavezetője egy, a duális oktatásról és a munkaerőhiányról kedden a parlamentben rendezett vitán vetette fel az ötletet. Eugen Teodorovici elmondta: a többi uniós tagállam pénzügyminisztereinek is felvetette már az elképzelését, miszerint az Európai Unió valamennyi országában vezessenek be azonos időtartamra érvényes munkavállalási engedélyt, amely ne legyen meghosszabbítható.
„Beszélni kell tehát egy ilyen intézkedésről. Maximum 5 év, és 5 év után viszontlátásra, menj más országba munkát keresni” – fogalmazott a pénzügyminiszter. Javaslata azonban a kormánykoalíción belül sem aratott osztatlan sikert. Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke szerint a romániai munkaerőhiányra nem az EU-n belüli munkvállalási jog korlátozása a megoldás. Hozzátette: az általa vezetett politikai alakulat nem ért egyet Teodorovici javaslatával.
„Semmiképpen se értünk egyet egy ilyen javaslattal, mert az Európai Unión belüli munkaválallási jogot minden román állampolgár elnyerte, nagyon sokan élnek is ezen jogukkal, és a romániai munkaerőhiány valós problémáját nem lehet megoldani egy olyan jog korlátozásával, amely az európai uniós tagsággal jár. Más megoldások után kell néznünk, nem mi vagyunk az egyetlen ilyen helyzetben lévő ország, tanulhatunk mások példájából” – idézte az Agerpres hírügynökség Călin Popescu-Tăriceanut.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!