2013. január 25., 08:592013. január 25., 08:59
Betti a Babeş–Bolyai Tudományegyetem jogi karának a hallgatója. Albérletben lakik barátnőjével a Györgyfalvi negyedben, a szüleitől havi 600 lejt kap. Ebből – mint érdeklődésünkre elmondta – 270 lej a lakbér, a közköltség egy főre általában mintegy 80 lej, amihez még körülbelül 70 lej adódik hozzá a villanyáram-, a földgáz- és a kábeltévészámlákra.
Mivel állami finanszírozású helyen tanul, buszbérlete ingyenes, így a maradék 180 lejből jut élelmiszerre, tisztálkodási szerekre. „Szinte mindenből a legolcsóbbat veszem, hozok kész ételt otthonról, néha főzünk is, beosztom a pénzemet” – foglalta össze a diáklány. Berni szintén a BBTE hallgatója, ő kommunikáció szakon tanul. Mint elmondta, a Mărăşti negyedi albérletet még három barátnőjével osztja meg, fejenként 250 lej lakbért fizetnek.
Egyébként ő a szerencsésebbek közé tartozik, hiszen ösztöndíjat is kap, ami 350 lej. Ezen felül szülei is támogatják, így összesen neki is havi 600 lej áll a rendelkezésére. „Kifizetjük a számlákat, rezsit, s még marad is pénzem. Keveset járok haza, mióta egyetemista lettem, van spórolt pénzem. Néha megengedhetek magamnak egy drágább könyvet” – osztotta meg velünk.
Akad viszont olyan is, aki ennél az összegnél lényegesen többet költhet. Tamás újságírás szakon tanul, de költségtérítéses helyen, ami egy évre 2600 lejbe kerül. Természetesen ezt az összeget a szülei teremtik elő számára, mint ahogy az albérletét is ők állják. Ez utóbbi pedig eléri a havi 120 eurót (közel 530 lej), mivel egyedül bérel egy lakást. Ezen felül – mint elmondta – most a téli hónapok rezsiköltsége eléri a 200 lejt is, továbbá 150-200 lejt fordít élelmiszerre, illetve szórakozásra. „Tudom, hogy kicsit sok, de mindig is erre az egyetemre készültem, egyelőre a szüleim állják az összes kiadásomat” – fogalmazott.
A másik végletnek nevezhetjük Melindát, aki szociális munkás szakon tanul, államilag finanszírozott helyen. Mivel kapott kollégiumi helyet, szállásra nem kell túl sokat költenie, hiszen ez alig havi 100 lej. „Havonta egyszer szoktam haza menni, otthonról hozok ételt, néha az ismerőseim is hoznak csomagot, szeretek főzni. Ha összeadom az egyéb kiadásaimat, az mintegy 150 lejre rúg. Ebben benne van az élelmiszer, a fénymásolás, míg szórakozásra körülbelül 50 lejt költök” – foglalta össze a diáklány.
Azt, hogy a kolozsvári egyetemi hallgatók körülbelül mekkora hányada vállal mégis munkát, a Kolozsvári Magyar Diákszövetségnél sem tudták érdeklődésünkre megmondani. Aki viszont dolgozni szeretne, itt is kereshet munkát, hiszen a KMDSZ karrierirodát is működtet, ami álláslehetőségek, gyakornoki munkák, képzések népszerűsítésével foglalkozik, a www.e-karrier.ro linkre kattintva lehet megtekinteni az aktuális lehetőségeket. Annyit viszont sikerült megtudnunk, hogy a diákok körében a legelterjedtebb pénzkereseti módszer a szórólapozás, de van, aki részmunkaidőben gyorséttermekben dolgozik.
Györffy Ibolya
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.