Fotó: Haáz Vince
A legutóbbi tárgyalási fordulón a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőinek sikerült megállapodásra jutniuk egy sor, a nyugdíjakat, fizetéseket, illetve a gyermeknevelési pótlékot illető kérdésben.
2021. november 19., 11:252021. november 19., 11:25
2021. november 19., 19:182021. november 19., 19:18
• 10 százalékkal nőnek a nyugdíjak;
• a minimálnyugdíj a jelenlegi 800 lejről 1000 lejre nő (a költségvetésre gyakorolt hatás 800 millió lej);
• az 1600 lejnél kisebb nyugdíjjal rendelkezők januárban kapnak egy egyszeri 1200 lejes támogatást a rezsiszámlák kifizetéséhez;
• a 4000 lejesnél magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást kell fizetniük;
• a 0–2 éves gyermekek esetében a gyermekpénzként emlegetett gyermeknevelési támogatás 600 lejre, a 2 évesnél nagyobbak esetében pedig 243 lejre nő;
• a fogyatékkal élő személyek 13. havi juttatást is fognak kapni;
• a 2550 lejes minimálbért legtöbb 24 hónapig lehet majd adni.
Jövedelemnövelő intézkedéseket irányoz elő a kormányprogram szociális fejezete, amelyről pénteken állapodtak meg a tárgyalófelek – számolt be Nicolae Ciucă szenátor, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) miniszterelnök-jelöltje.
Mint ismeretes, csütörtökön sikerült feloldani a koalíciós tárgyalások során kialakult patthelyzetet, miután a liberálisok bejelentették, hogy Nicolae Ciucát jelölik miniszterelnöknek. Ciucă egyeztetett Marcel Ciolacu PSD-elnökkel és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, a pártvezérek pedig úgy nyilatkoztak, hogy „Romániának jövő csütörtökig kormánya lesz”.
Florin Cîţu ügyvivő miniszterelnök és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke azt ígérte szerdán, hogy időben kiutalják a decemberi nyugdíjakat és béreket.
Gyakorlatilag megeszi a pénzünket az infláció: a 8 százalékhoz közelítő pénzromlás miatt a romániai reálbér ma már kevesebbet ér, mint tavaly ilyenkor, és a banki letétek után járó kamat is elszáll.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
1 hozzászólás