„Megeszi” a pénzünket a felpörgött infláció: évtizedes csúcson a pénzromlás mértéke Romániában

Kevesebbet többért. A magas infláció miatt nem ér már annyit a romániai reálbér, mint tavaly ilyenkor •  Fotó: Jakab Mónika

Kevesebbet többért. A magas infláció miatt nem ér már annyit a romániai reálbér, mint tavaly ilyenkor

Fotó: Jakab Mónika

Gyakorlatilag megeszi a pénzünket az infláció: a 8 százalékhoz közelítő pénzromlás miatt a romániai reálbér ma már kevesebbet ér, mint tavaly ilyenkor, és a banki letétek után járó kamat is elszáll. A Krónika által megkérdezett közgazdász arra számít, hogy még lehet további növekedés, ám jövő év közepétől elkezdődik a helyreállás.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. november 19., 07:462021. november 19., 07:46

Nemhiába érezzük úgy, hogy vásárlásról vásárlásra többet hagyunk a boltok pénztáránál, és mintha kevesebbet érne a fizetés, mint tavaly ilyenkor. A hivatalos statisztikák is alátámasztották, hogy októberben csaknem másfél év után csökkent az infláció figyelembe vételével számolt reálbér értéke. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatsorai szerint a reálbér szeptemberben 0,4 százalékkal volt kisebb a tavalyi kilencedik hónaphoz képest.

Szeptemberben 5732 lej volt a bruttó átlagbér és 3517 lej a nettó átlagbér.

Tavaly szeptemberhez képest a nettó átlagbér 5,9 százalékkal volt magasabb, ugyanakkor az inflációval kiigazított reálbér értéke 0,4 százalékkal csökkent.

A legmagasabb nettó átlagbér, 8578 lej az információtechnológia ágazatban volt, a legkisebb nettó átlagjövedelmet, 1929 lejt a vendéglátóiparban jegyezték.

Legutóbb tavaly áprilisban csökkent a reálbér értéke éves összevetésben, akkor 0,5 százalékkal esett vissza 2019 áprilisához mérten.

Az elmúlt években viszont folyamatosan nőtt a nettó és a bruttó átlagbér mellett a reálbér értéke is, miután a bukaresti kormány többször emelte a béreket a közszférában, akárcsak a minimálbért, és az infláció alacsony volt.

2019-ben például az év csaknem három negyedévében az éves reálbér értéke mintegy 10–14 százalékkal volt nagyobb. A 2020. áprilisi csökkenést megelőzően 2018 februárjában és januárjában volt még egy-egy 0,2 és 6,2 százalékos visszaesés a reálbér esetében.

Nemcsak a fizetéseket, hanem a lejben elhelyezett banki letétek kamatját is megeszi az infláció – irányította rá minap a figyelmet a Ziarul Financiar gazdasági napilap elemzése. A megtakarítások után fizetett kamat ugyanis az összeg legtöbb 3 százalékára rúg, így a közel 8 százalékos pénzhígulás csaknem háromévnyi kamatot nulláz le.

Mint ismeretes, októberben 7,94 százalékra gyorsult a román éves infláció a szeptemberi 6,3 százalékról, ami jóval meghaladta a román jegybank várakozását és az 1,5–3,5 százalékos célsávot.

Az inflációt az energia- és az üzemanyagárak látványos növekedése serkenti,

és az év végére akár a 10 százalékot is elérné a pénzromlás üteme, ha hatóságilag nem fagyasztották volna be az energiaárakat, és nem nyújtanának ártámogatást. Éppen ezért számít arra a román jegybank, hogy jövő áprilisban, miután lejár a kompenzáció, 8,6 százalékos lesz az infláció.

korábban írtuk

Csaknem másfél év után csökkent a reálbér értéke Romániában
Csaknem másfél év után csökkent a reálbér értéke Romániában

Romániában csaknem másfél év után csökkent az infláció figyelembe vételével számolt reálbér értéke, amely szeptemberben 0,4 százalékkal volt kisebb a tavalyi kilencedik hónaphoz képest – közölte csütörtökön a román országos statisztikai intézet.

Válságos évet idéző pénzromlás

„Az utóbbi tíz évben nem volt ilyen magas inflációs adat, viszont az azt megelőző időszakokban sokkal súlyosabb inflációs válságok is voltak Romániában” – vont mérleget a Krónika megkeresésére Szász Levente kolozsvári közgazdász, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának dékánhelyettese. A szakértő szerint még lehet további növekedés, ám arra számít, hogy

jövő év közepétől elkezdődik a helyreállás.

„A statisztikai hivatal legutóbbi jelentése alapján októberben 7,9 százalékos volt az infláció, ami azt jelenti, hogy az előző év októberéhez képest a fogyasztói kosárban szereplő termékek ára átlagosan 7,9 százalékkal növekedett. A drágulás termékkategóriánként különbözik, a szórás nagy, ám az inflációval éppen az átlagot követik, hogy összességében mennyivel nő az árszint” – mutatott rá a közgazdász. Hangsúlyozta, a 7,9 százalékos árnövekedés magas inflációs értéknek számít, az előző gazdasági válság végén volt még hasonló mértékű a mutató, ám az utóbbi tíz évben nem volt ilyen magas inflációs adat.

Nem csak romániai jelenség. Világszinten szembesülnek a fogyasztók az egyre magasabb árakkal •  Fotó: Rostás Magor Galéria

Nem csak romániai jelenség. Világszinten szembesülnek a fogyasztók az egyre magasabb árakkal

Fotó: Rostás Magor

Globális jelenség a magas infláció

Szász Levente ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy ez nem egy romániai jelenség, nem a romániai gazdaságpolitika eredménye, hanem globálisan mutatkozik,

világszinten szembesülnek a magas inflációval, az Amerikai Egyesült Államok is ezzel küzd.

Az emelkedő infláció okai is globálisak, a koronavírus-járvány és a kezelésének gazdasági utóhatása. „Az energiaárak emelkedése az infláció egyik kiváltója, ennek a hátterében pedig az áll, hogy az energetikai cégek az előző év bizonytalanságában nem eszközöltek beruházásokat, nem építettek ki újabb kapacitásokat. De ugyanez történt a chipgyártással, a bányászattal, az alapanyag-kitermeléssel is” – magyarázta a közgazdász. Mint aláhúzta: ezek a vállalatok a pandémia hatására nehéz helyzetbe kerültek, és ezt csak úgy tudták átvészelni, hogy lefaragták a költségeiket, ám értelemszerűen nem a folyó költségeket csökkentették, nem az alkalmazottak fizetését vágták vissza, hanem a beruházásokat fogták vissza. Vagyis a kőolajtermelő nem keresett újabb olajmezőt, a finomító nem épített újabb tartályt.

korábban írtuk

Megközelítette a 8 százalékot az éves infláció októberben Romániában; az áram, a földgáz és az étolaj drágult a leginkább
Megközelítette a 8 százalékot az éves infláció októberben Romániában; az áram, a földgáz és az étolaj drágult a leginkább

A szeptemberi 6,3 százalékról 7,9 százalékra nőtt az éves infláció októberben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.

„A tavaly elmaradt beruházási döntéseknek most mutatkozik meg a hatása, erre még rátevődnek a világszinten tapasztalható logisztikai problémák, konténerek ragadnak be a kikötőkbe, nincs elég ember, aki ezeket kezelje, az árumozgás lelassult, mindezt a legvégén valaki megfizeti. Vagyis

Idézet
kevesebbet gyártunk, viszont a kereslet nem csökkent, visszaállt a válság előtti szintre, sőt meg is haladja azt, hiszen az emberek továbbra is fűtik a lakásaikat, használják az elektronikai eszközöket”

– részletezte a jelenleg zajló folyamatokat Szász Levente. Rámutatott: mindez nemcsak a végső fogyasztó szintjén, hanem a feldolgozóiparban is érvényesül, a gyárak energiaellátása ugyanígy működik. „Mivel a kínálat csökkent, a kereslet viszont visszaállt, sőt növekedett, alap gazdasági törvényszerűség, hogy az árak emelkednek, és ez tükröződik a magas inflációban” – hangsúlyozta.

korábban írtuk

Folytatódik az élelmiszerek drágulása a Metro Románia vezérigazgatója szerint
Folytatódik az élelmiszerek drágulása a Metro Románia vezérigazgatója szerint

Még épp csak elkezdődött az élelmiszerek drágulási hulláma, a következő hónapokban pedig az átlag fogyasztói kosár értéke 10 százalék körüli értékkel is emelkedhet – vetíti előre Adrian Ariciu, a Metro Románia vezérigazgatója.

Rövid távon növekedés, hosszú távon javulás

A szakértő kérdésünkre arról is beszélt, hogy bár a mostani inflációs ráta magasnak számít, nem kell elkeseredni, hiszen a kilencvenes években ennél súlyosabb inflációs válságokat is átélt Románia.

A BBTE közgazdásza ugyanakkor még további növekedésre számít, ám meglátása szerint jövő év közepétől csökkenni fog az infláció. „Megvannak azok a mechanizmusok, többnyire a jegybankok eszköztárában, amivel enyhíteni lehet az inflációt. A Román Nemzeti Bank már lépett, alapkamat-emelést hajtott végre, a döntéshozók igyekeznek ellenőrzés alatt tartani a folyamatot. A globális gazdaságban is helyre kell állniuk az ellátási láncoknak, meg kell hogy szűnjenek a megszakadások, a hiányok, a világgazdaságnak meg kell tudnia birkózni ezekkel a kihívásokkal, legalább olyan szinten, hogy minden országban javuljon a helyzet” – szögezte le Szász Levente.

Mint mondta, az elemzők különböző időpontokat vetítenek előre az enyhülésre, ám meglátása szerint, ez 2022 második felében mindenképp megtörténik, de már az év első felében jó irányban történik elmozdulás az infláció terén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást

Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást
2025. július 01., kedd

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek

Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek
2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban