2010. február 04., 10:072010. február 04., 10:07
„Megijedtem, amikor megtudtam, mennyi pénzre van még szükség a nagyváradi színház felújításának befejezéséhez” – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Dumitru Voloşeniuc, a Bihar Megyei Tanács alelnöke.
Az épület harmadik éve áll felújítás alatt, mostanáig csak a homlokzat és a tetőszerkezet készült el. Tavaly márciusban a megye a nagyváradi önkormányzatra bízta az épület kezelését, így sikerült a támogatást megoldani – ebben a formában ugyanis az amúgy pénzhiányra panaszkodó megyei tanács az önkormányzatoknak elosztható keretből átutalhatta a szükséges pénzt a városnak erre a célra. Hogy pontosan miért nem sikerült a teljes összeget elkölteni 2009-ben, arra az alelnök nem tudja a választ, tény viszont, hogy az akkor odaítélt hárommillió lejből csak 2,3 millió értékben dolgoztattak az elmúlt évben.
A fennmaradó hétszázezret idén felhasználhatják, de ezenfelül is 8, 8 millió lejre van szükség ahhoz, hogy minden készen legyen. Pafka Ernő, a munkálatokért felelős építész aláírásával ellátott levélben hívja fel erre a megyei vezetőség figyelmét a városi önkormányzat. Az eddig elmaradt főjavítások mellett ugyanis a nézőtér és a páholyok üléseit is ki kell cserélni, emellett a színpadi technika, a forgószínpad és a szellőzőrendszer beszerelése mind-mind pluszköltséget jelent. Mindemellett az alelnök úgy véli, föltétlenül szükséges befektetni a Várad és az egész megye számára fontos, reprezentatív műemlék épület helyreállításába.
A színházépület mellett a Körösvidéki Múzeum új székhelyének rendbehozatala is folyamatban van. Itt a kivitelező a munka hatvan százalékát már befejezte, egyelőre húszmillió lejt költött rá a megye. Voloşeniuc belátja: 2008 őszén már pályázhattak volna a múzeum berendezésének megvásárlásához szükséges pénzre uniós forrásból, ám lekésték a benyújtási határidőt. Tavaly egyébként összesen 100 kilométernyi megyei utat korszerűsítettek a megyében, mégpedig az alelnök meglátása szerint magasabb színvonalon, mint az elmúlt években, hiszen arra törekedtek, hogy ne csak a kátyúk foltozása, hanem az út teljes felújítása történjen meg.
Fontos projektnek tartja Voloşeniuc a Nagyváradi Vízmű megyei szolgáltatóvá válását. Ennek a kivitelezésére idén írják ki a közbeszerzést, az összérték 83 millió euró. Ha befejeződik, Nagyvárad metropolisövezetének 12 településén indulhat be az ivóvíz-szolgáltatás, illetve épülhet ki a csatornarendszer. A Bihar Megyei Tanács költségvetése egyébként idén nagyjából 260 millió lej lesz, ez 1 millióval kevesebb, mint tavaly.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.