2010. február 24., 10:042010. február 24., 10:04
A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportjának Kelet-Európáról rendezett éves helyzetértékelő szemináriumán Frank Gill, a cég szuverén minősítésekért felelős igazgatója úgy vélekedett: a térség már túljutott a mélyponton.
Gill szerint több térségbeli ország „meglepő rugalmasságot mutatott”, és képes volt proaktív költségvetési választ adni a válságra. Az S&P vezető szakértője kiemelte Kelet-Európa „reálbér-rugalmasságát”, különösen egyes nyugat-európai gazdaságokhoz mérve.
A konferencián bemutatott grafikus elemzés szerint Litvániában a tavalyi harmadik negyedévvel zárult egy évben például 13 százalékkal csökkent az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség, miközben Görögországban 7 százalékkal nőtt. Gill ugyanakkor „nagyon jelentősnek” nevezte a magyar kormány által végrehajtott költségvetési konszolidációt.
Az S&P igazgatója ezzel kapcsolatban felidézte, hogy a cég tavaly stabilra javította a leminősítésre utaló addigi negatívról Magyarország közepes befektetői, „BBB mínusz” szintű szuverén adósbesorolásának kilátását, a konszolidációs erőfeszítések eredményére hivatkozva.
A Standard & Poor’s ezzel levette a napirendről Magyarország mint szuverén adós leminősítését. Gill azonban a londoni konferencián kijelentette: a választások jelentenek „valamelyest kockázatot”, de a Standard&Poor’s alapeseti feltételezése az, hogy a választásokon győztes politikai erő – bármelyik legyen az – folytatja majd az együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), és folytatja az IMF-program végrehajtását is.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.