2010. július 21., 09:342010. július 21., 09:34
A két nagy rivális, az Airbus és a Boeing közül a vásár első két napján a Boeing söpörhetett be több rendelést: az Emirates légitársaság 30 darab Boeing 777–30ER típusú gépet rendelt 9,1 milliárd dolláros listaáron. A dubaji székhelyű légitársaság ebből a típusból már 71 géppel rendelkezik. A GE Capital Aviation 40 Boeing 737–800-ast jegyzett elő, 3 milliárd dollárért.
Az Airbustól hétfőn az Air Lease Corp. és az Aeroflot rendelt: előbbi 4,4 milliárd, utóbbi 1,7 milliárd dollár értékben. Az Air Lease Corp. 20 darab A321-est és 31 darab A320-ast vásárol, míg az Aeroflot 11 darabot az A330–300-as típusból. A Qatar Airways vezérigazgatója ugyanakkor azt közölte, hogy cége három üzleti célú gépet vásárol 122 millió dollárért, az eladó ezúttal a kanadai Bombardier.
A vásáron a Pentagon fegyvereladási ügyekben illetékes vezetője is nyilatkozott a Reutersnek: mint Jeffrey Wieringa elmondta, a folyó költségvetési évben várhatóan 37,8 milliárd dollár értékben ad el fegyvereket, köztük harci gépeket az Egyesült Államok, a megelőző évi 38,1 milliárd után. A légiszalon vezető látványosságaként vasárnap nemzetközileg is debütált a Boeing 787-es Dreamliner utasszállító. A Boeing eddig több mint 56 légitársaságtól 863 megrendelést kapott az új gépre, mintegy 150 milliárd dollár értékben, jóllehet a fejlesztésben mutatkozó sorozatos késések miatt több megrendelő viszszalépett.
A légiszalontól, a világ egyik legnagyobb repülési vásárától a szakma szereplői és iparági elemzők egyaránt azt várják, hogy a résztvevők a gazdasági élénkülés jegyében mutatják be újdonságaikat és kötik meg üzleteiket. A London délnyugati határában fekvő Farnborough repülőterén a két évvel ezelőtti szalon hangulatát még a példátlan üzemanyagárak és komor ágazati előrejelzések határozták meg.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.