Üröm az örömben. Többe kerül idén a karácsonyi sült, a kolbász és a hurka
Fotó: Kristó Róbert
Az idei év végéig 20 százalékkal fog drágulni a sertéshús az ágazatban tevékenykedő vállalkozók szerint. Az ok: a tomboló sertéspestis mellett az állattartással járó kiadások drasztikus megemelkedése.
2021. november 24., 09:412021. november 24., 09:41
Rossz hírrel szolgálnak az ágazatban tevékenykedő vállalkozók azok számára, akik a karácsonyi ünnepi étkezés elengedhetetlen fogásának tartják a sertéshúst, illetve az abból készülő termékeket, idén ugyanis a tavalyinál lényegesen magasabb áron lehet majd ezeket beszerezni. A romániai élelmiszeripari vállalkozásokat tömörítő LAPAR szövetség úgy számol, hogy
„Minden drágul, így a sertéshús is. Nagyjából 20 százalékos lesz az áremelkedés, mivel a gabonafélék ára is nőtt idén” – nyilatkozta a Wall-street.ro gazdasági portálnak Nicu Vasile, a LAPAR elnöke. Ráirányította ugyanakkor a figyelmet arra az ismert tényre is, hogy ezen a téren Románia erősen importfüggő, a helyi gazdák a szükséges sertéshúsmennyiség alig 15 százalékát tudják biztosítani, a többit más országokból importálja az ország.
A szeptemberi 6,3 százalékról 7,9 százalékra nőtt az éves infláció októberben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Az árak viszont már most magasabbak, mint az év elején, a mezőgazdasági minisztérium honlapján közzétett adatsorok szerint az október 25–31. közötti héten a disznóhús átlagára kilogrammonként 5,30 lej volt, miközben januárban még 4,13 lejes árszintet jegyeztek.
Azt azonban, hogy valóban 20 százalék körüli áremelkedésre kell készülnünk, nem erősítette meg Călin Muscă, a három farmon évi mintegy 85 ezer sertést nevelő Arad megyei Pork Prod tulajdonosa, viszont szerinte is
A szakember rámutatott: a gabonafélék idei áremelkedése még nem mutatkozik meg az áraikban.
Részben a kínálat szűkössége, valamint a növényi olajok és a szemestermények jelentős drágulására októberben már a harmadik egymást követő hónapban nőttek az élelmiszerárak a világon az előző hónaphoz képest.
Vasile Lucuţ, az ország egyik legnagyobb húsipari vállalkozása, a Szatmár megyei Unicarm részvényese a Wallstreet.ro-nak nyilatkozva ugyanakkor arra irányította rá a figyelmet, hogy visszaesett a romániai lakosság sertéshúsfogyasztása, az okot pedig abban látja, hogy sokan nem tudják megengedni maguknak a jelenlegi árszintet sem. „Boltjainkban 236 tonna húst és húsipari terméket értékesítettünk 2021 októberében, ami visszaesést jelent a tavalyi 260 tonnához képest” – vont mérleget a vállalkozó. Tapasztalataik szerint különben
amit ők a koronavírus-járvány számlájára írnak. Vasile Lucuţ úgy véli, kaotikusan alakult a fogyasztás, nem hasonlítható az elmúlt években tapasztaltakhoz.
Az import is visszaesett amúgy, a mezőgazdasági tárca statisztikái szerint Románia idén a január –június időszakban nagyjából 246 millió euró értékben importált friss vagy fagyasztott sertéshúst, ami visszaesést mutat a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 291 millió eurós behozatalhoz képest.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!