Üröm az örömben. Többe kerül idén a karácsonyi sült, a kolbász és a hurka
Fotó: Kristó Róbert
Az idei év végéig 20 százalékkal fog drágulni a sertéshús az ágazatban tevékenykedő vállalkozók szerint. Az ok: a tomboló sertéspestis mellett az állattartással járó kiadások drasztikus megemelkedése.
2021. november 24., 09:412021. november 24., 09:41
Rossz hírrel szolgálnak az ágazatban tevékenykedő vállalkozók azok számára, akik a karácsonyi ünnepi étkezés elengedhetetlen fogásának tartják a sertéshúst, illetve az abból készülő termékeket, idén ugyanis a tavalyinál lényegesen magasabb áron lehet majd ezeket beszerezni. A romániai élelmiszeripari vállalkozásokat tömörítő LAPAR szövetség úgy számol, hogy
„Minden drágul, így a sertéshús is. Nagyjából 20 százalékos lesz az áremelkedés, mivel a gabonafélék ára is nőtt idén” – nyilatkozta a Wall-street.ro gazdasági portálnak Nicu Vasile, a LAPAR elnöke. Ráirányította ugyanakkor a figyelmet arra az ismert tényre is, hogy ezen a téren Románia erősen importfüggő, a helyi gazdák a szükséges sertéshúsmennyiség alig 15 százalékát tudják biztosítani, a többit más országokból importálja az ország.
A szeptemberi 6,3 százalékról 7,9 százalékra nőtt az éves infláció októberben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Az árak viszont már most magasabbak, mint az év elején, a mezőgazdasági minisztérium honlapján közzétett adatsorok szerint az október 25–31. közötti héten a disznóhús átlagára kilogrammonként 5,30 lej volt, miközben januárban még 4,13 lejes árszintet jegyeztek.
Azt azonban, hogy valóban 20 százalék körüli áremelkedésre kell készülnünk, nem erősítette meg Călin Muscă, a három farmon évi mintegy 85 ezer sertést nevelő Arad megyei Pork Prod tulajdonosa, viszont szerinte is
A szakember rámutatott: a gabonafélék idei áremelkedése még nem mutatkozik meg az áraikban.
Részben a kínálat szűkössége, valamint a növényi olajok és a szemestermények jelentős drágulására októberben már a harmadik egymást követő hónapban nőttek az élelmiszerárak a világon az előző hónaphoz képest.
Vasile Lucuţ, az ország egyik legnagyobb húsipari vállalkozása, a Szatmár megyei Unicarm részvényese a Wallstreet.ro-nak nyilatkozva ugyanakkor arra irányította rá a figyelmet, hogy visszaesett a romániai lakosság sertéshúsfogyasztása, az okot pedig abban látja, hogy sokan nem tudják megengedni maguknak a jelenlegi árszintet sem. „Boltjainkban 236 tonna húst és húsipari terméket értékesítettünk 2021 októberében, ami visszaesést jelent a tavalyi 260 tonnához képest” – vont mérleget a vállalkozó. Tapasztalataik szerint különben
amit ők a koronavírus-járvány számlájára írnak. Vasile Lucuţ úgy véli, kaotikusan alakult a fogyasztás, nem hasonlítható az elmúlt években tapasztaltakhoz.
Az import is visszaesett amúgy, a mezőgazdasági tárca statisztikái szerint Románia idén a január –június időszakban nagyjából 246 millió euró értékben importált friss vagy fagyasztott sertéshúst, ami visszaesést mutat a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 291 millió eurós behozatalhoz képest.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!