Üröm az örömben. Többe kerül idén a karácsonyi sült, a kolbász és a hurka
Fotó: Kristó Róbert
Az idei év végéig 20 százalékkal fog drágulni a sertéshús az ágazatban tevékenykedő vállalkozók szerint. Az ok: a tomboló sertéspestis mellett az állattartással járó kiadások drasztikus megemelkedése.
2021. november 24., 09:412021. november 24., 09:41
Rossz hírrel szolgálnak az ágazatban tevékenykedő vállalkozók azok számára, akik a karácsonyi ünnepi étkezés elengedhetetlen fogásának tartják a sertéshúst, illetve az abból készülő termékeket, idén ugyanis a tavalyinál lényegesen magasabb áron lehet majd ezeket beszerezni. A romániai élelmiszeripari vállalkozásokat tömörítő LAPAR szövetség úgy számol, hogy
„Minden drágul, így a sertéshús is. Nagyjából 20 százalékos lesz az áremelkedés, mivel a gabonafélék ára is nőtt idén” – nyilatkozta a Wall-street.ro gazdasági portálnak Nicu Vasile, a LAPAR elnöke. Ráirányította ugyanakkor a figyelmet arra az ismert tényre is, hogy ezen a téren Románia erősen importfüggő, a helyi gazdák a szükséges sertéshúsmennyiség alig 15 százalékát tudják biztosítani, a többit más országokból importálja az ország.
A szeptemberi 6,3 százalékról 7,9 százalékra nőtt az éves infláció októberben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Az árak viszont már most magasabbak, mint az év elején, a mezőgazdasági minisztérium honlapján közzétett adatsorok szerint az október 25–31. közötti héten a disznóhús átlagára kilogrammonként 5,30 lej volt, miközben januárban még 4,13 lejes árszintet jegyeztek.
Azt azonban, hogy valóban 20 százalék körüli áremelkedésre kell készülnünk, nem erősítette meg Călin Muscă, a három farmon évi mintegy 85 ezer sertést nevelő Arad megyei Pork Prod tulajdonosa, viszont szerinte is
A szakember rámutatott: a gabonafélék idei áremelkedése még nem mutatkozik meg az áraikban.
Részben a kínálat szűkössége, valamint a növényi olajok és a szemestermények jelentős drágulására októberben már a harmadik egymást követő hónapban nőttek az élelmiszerárak a világon az előző hónaphoz képest.
Vasile Lucuţ, az ország egyik legnagyobb húsipari vállalkozása, a Szatmár megyei Unicarm részvényese a Wallstreet.ro-nak nyilatkozva ugyanakkor arra irányította rá a figyelmet, hogy visszaesett a romániai lakosság sertéshúsfogyasztása, az okot pedig abban látja, hogy sokan nem tudják megengedni maguknak a jelenlegi árszintet sem. „Boltjainkban 236 tonna húst és húsipari terméket értékesítettünk 2021 októberében, ami visszaesést jelent a tavalyi 260 tonnához képest” – vont mérleget a vállalkozó. Tapasztalataik szerint különben
amit ők a koronavírus-járvány számlájára írnak. Vasile Lucuţ úgy véli, kaotikusan alakult a fogyasztás, nem hasonlítható az elmúlt években tapasztaltakhoz.
Az import is visszaesett amúgy, a mezőgazdasági tárca statisztikái szerint Románia idén a január –június időszakban nagyjából 246 millió euró értékben importált friss vagy fagyasztott sertéshúst, ami visszaesést mutat a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 291 millió eurós behozatalhoz képest.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
szóljon hozzá!