2010. június 21., 06:242010. június 21., 06:24
Az erre irányuló sürgősségi kormányrendelet várhatóan már a júliusi bérekre, juttatásokra vonatkozni fog. Szintén július elsejétől 40 százalékról 20 százalékra csökken a szerzői jogdíjak leírhatósága, műemlékek esetében pedig a bruttó jövedelem 25 százaléka lesz csak leírható a jelenlegi 50 százalékkal szemben.
Azok sem járnak a jobban, akik szerencsejáté-kokkal kívánják kiegészíteni a családi jövedelmet, az adó ugyanis ezentúl eléri a nettó jövedelem értékének 25 százalékát. Mint ismeretes, jelenleg a jövedelmekre 10 ezer lejig 20, míg azon túl 25 százalékos adót kell fizetni.
Ugyanakkor szeptember 30-ig a helyi költségvetésbe úgynevezett szolidaritási adót kénytelenek fizetni mindazok a magánszemélyek, akiknek több, nem bérbe adott lakás van a tulajdonukban. Ennek értéke az ingatlanadó 50–200 százalékára rúg majd, az állam pedig már idén 31 millió lejes többletbevételt remél ebből az új adónemből.
A Mediafax hírügynökség birtokába jutott kormányrendelet-tervezet értelmében az állandó lakhelyen kívül egy lakással rendelkezőknek 50 százalékos, a két ingatlannal rendelkezőknek 100, míg három vagy ennél több ingatlan esetében 200 százalékos szolidaritási adót kell fizetniük. A kormány az adónem szükségességét azzal indokolta, hogy a helyi költségvetéseknek is többletbevételekre van szükségük a jelenlegi gazdasági és pénzügyi helyzetben. A jelenlegi adótörvénykönyvi előírások értelmében a fölös bérbe nem adott ingatlanra az adó 15 százalékkal, a másodikra 50 százalékkal, a harmadikra 75 százalékkal, míg annál több házra 100 százalékkal nő.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.