Sztrádatervek. Hamarosan újabb szakaszon folytatódhat az észak-erdélyi autópálya építése
Fotó: Haáz Vince
Miután az Itinera Spa – Retter Projectmanagement Kft. aláírta a szerződést a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR), már csak az építkezés elkezdését jóváhagyó okirat kibocsátására van szükség ahhoz, hogy megjelenjenek a munkagépek a Marosvásárhelyt Nyárádtővel összekötő, majdani gyorsforgalmi út nyomvonalán.
2020. április 18., 15:552020. április 18., 15:55
A megismételt közbeszerzési eljárás nyertesének 18 hónap áll rendelkezésére, hogy megépítse a 9,2 kilométeres szakaszt. Ez elvileg azt jelentené, hogy 2021 végére nemcsak a repülőtértől lehetne sztrádán közlekedni Kolozsvár irányába, hanem már a város végétől. Ennek viszont a valós esélye rendkívül csekély.
Mint ismert, az eredeti tender szerint az osztrák Strabagnak kellett volna elvégeznie a munkálatot, azonban az óvás és a mintegy hároméves pereskedés következtében a CNAIR-nek másodjára is ki kellett írnia a közbeszerzési eljárást.
Az Ittinera–Retter-társulás 210 millió lejért (plusz áfa) vállalta a 4,5 kilométeres aszfaltcsík, valamint a 4,7 kilométeres bekötőút építését.
Amint a nyertes cég átveszi a munkatelephelyet, kezdődhet a nyomvonal aknamentesítése, majd a régészeti diagnózis felállítása. Utóbbira harminc napot szánnak, ez idő alatt a Maros Megyei Múzeum munkatársainak – gépek segítségével – 50 méterenként keresztbe sáncokat kell ásniuk. A szakemberek így derítik ki, hol találhatók régészeti lelőhelyek.
Az intézmény igazgatója, Soós Zoltán nem túl derűlátó, azonban két-három lelőhelyre mindenképpen számít. Mint mondja, a sztráda mindkét vége, a Nyárádtő–Radnót közötti 14 kilométeres szakasz, valamint Marosvásárhelyen a vegyipari kombináttal szemben lévő Promenada Mall leletszegénynek számított. Évekkel ezelőtt mindössze az Auchan nagyáruház helyén, egy domboldalba beépített római kori téglaégető kemencét találtak. Az archeológusok ezúttal is legfeljebb római kori, illetve a népvándorlás idejéből származó leletekre számítanak. Soós szinte kizártnak tartja a középkori leleteket, azok sokkal inkább a mai települések területén találhatók.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!