Florin Cîţu PNL-es szenátor
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Egy Brüsszelbe eljuttatott dokumentumban a román kormány a közalkalmazottak bérének jövő évi befagyasztására tett ígéretet az Európai Bizottságnak. Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elismerte: reális forgatókönyvről van szó.
2018. október 20., 14:312018. október 20., 14:31
2018. október 20., 16:082018. október 20., 16:08
A kormányzati dokumentumban foglaltakat Florin Cîţu, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora hozta nyilvánosságra szombaton. A politikus közösségi oldalán közzétett megkeresés tanúsága szerint a bukaresti kormány azt tervezi, hogy 2019-ben a 2018. decemberi szinten befagyasztja a közalkalmazottak bérét.
„A PSD–ALDE-koalíció elárulta a román népet és hazudott neki. Egyértelmű, hogy Románia gazdasági válságba került, ezért a kormány jövőre megszorító intézkedéseket alkalmaz” – állapította meg a közgazdász-politikus. Az ellenzéki szenátor szerint a kormány terveiből az következik, hogy a közszférában dolgozóknak az infláció mértékével egyenértékűen csökkenni fog a fizetése, a hitelkamatok emelkedése pedig tovább csökkenti a vásárlóerőt.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter ugyancsak szombaton elismerte a dokumentum létezését. A tárcavezető a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott, a bérek befagyasztása reális „forgatókönyv, munkaváltozat”. „Ez egy kormányzati forgatókönyv, egy lehetséges változat, a kormány ugyanis évek óta így jár el. Gyakorlatilag valamennyi tagállam ezt csinálja, számításokat, forgatókönyveket juttat el az Európai Bizottságnak, és aztán ilyen vagy amolyan döntéseket hoz” – jelentette ki Teodorovici.
A Viorica Dăncilă vezette kormány pénzügyminisztere nem rejtette véka alá, hogy tárcája a közalkalmazottak bérének befagyasztására tett javaslatot, sőt azt is hasznosnak tartaná, ha befagyasztanák az állásokat is, ugyanakkor átszervezést hajtanának végre a közszférában.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!