Fotó: Agerpres
2010. február 22., 10:082010. február 22., 10:08
Az IMF vezetősége a nemzetközi pénzügyi szervezet küldöttségének jelentése alapján hozta meg a kedvező döntést. A Jeffrey Franks vezette delegáció január 20. és 27. között tartózkodott Bukarestben, hogy az ország pénzügyi helyzetéről tájékozódjon. Az IMF-küldöttség megállapította, hogy tavaly a nemzeti jövedelem 7 százalékkal csökkent, a folyó államháztartási hiány pedig 7,3 százalékot tett ki.
A Nemzetközi Valutaalap szakemberei szerint 2010 első fél évében lassú növekedés kezdődik a hazai gazdaságban, mely a második fél évben fel fog gyorsulni. Éves szinten a növekedés mértékét 1,3 százalékra becsüli az IMF, míg az államháztartási hiány várhatóan 5,9 százalékra mérséklődik.
„Tudjuk, hogy Románia az Európai Unió egyik legszegényebb tagországa. Ha csökkennek a fizetések, akkor csökken a vásárlóerő és visszaesik a belső fogyasztás, azonban a román gazdaság motorja nem a belső fogyasztás, hanem az export kellene legyen. Az illetékesekkel folytatott megbeszéléseken hangsúlyoztuk, hogy a legfontosabb a lakosság legszegényebb rétegének a védelme. Azonban nem Románia az egyetlen ország, amely többet költött, mint amennyit megengedhetett volna magának, s most karcsúsítania kell. Az amerikaiknak szintén fájdalmas költségcsökkentő intézkedéseket kell elszenvedniük” – nyilatkozta Jeffrey Franks.
Az IMF 2009 májusában kötötte meg Romániával a készenléti hitelre vonatkozó szerződést. A Valutaalap mostanáig 6,9 milliárd eurót utalt át Romániának. Március folyamán az Európai Bizottság is folyósítani fog egy hitelrészletet, 1 milliárd euró értékben. A Világbank három hitellel támogatja a hazai gazdaságot 1 milliárd euró összértékben, míg más forrásokból szintén 1 milliárd eurós kölcsönhöz jut Románia.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.