2009. augusztus 24., 08:162009. augusztus 24., 08:16
A Fed éves kongresszusán, Wyoming szövetségi államban mondott helyzetértékelésében azonban Bernanke arra is figyelmeztetett, hogy a felépülés viszonylag lassú lesz, különösen az elején, a nagy munkanélküliség csak fokozatosan fog csökkenni, és nem múltak el a kockázatok. Rámutatott, hogy a világ tőke- és pénzpiacain továbbra is lényeges kihívásokat kell leküzdeni, és még mindig feszültségforrás, hogy a háztartások és a vállalatok nehezen jutnak hitelhez. Bernanke hangsúlyozta, a válság egyik legfontosabb tanulsága az, hogy sürgősen orvosolni kell a pénzügyi rendszer szerkezeti gyengeségeit, legfőképpen meg kell változtatni azt a módot, ahogyan a kormányok meghatározzák a szabályokat és felügyelik azok működését.
A Fed Kansas City-i részlege szervezte rendezvényen – amelyre a világ minden részéről meghívták a központi bankok vezető tisztviselőit – Bernanke elmondta: Németország, Franciaország és Japán már kijutott a recesszióból, és stabilizálódni látszik az amerikai gazdaság is, amely a pusztító pénzügyi válság és a fájdalmas gazdasági visszaesés miatt csaknem 7 millió munkahelyet vesztett el. A Fed elnöke méltatta, hogy az 1930-as évek válságával szemben, amikor a kormányok többnyire nem sokat vagy semmit sem tettek, és politikai megosztottság uralkodott közöttük, tavaly határozott és kielégítő volt a nemzetközi politikai, gazdasági és pénzügyi együttműködés a kríziskezelésben. A jó együttműködés nélkül az októberi pánik tovább erősödött volna, még több nagy pénzintézet omlott volna össze, és komoly kockázat fenyegette volna a globális pénzügyi rendszer működését.
Annak ellenére, hogy látszanak már a gazdasági válság enyhülésének jelei, nehéz időszak várható – jelentette ki Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a hétvégén. A Dow Jones hírügynökség jelentése szerint az elnök azt mondta, hogy hiába láthatók már az enyhülés jelei, „nagyon döcögős út áll előttünk”. Jean-Claude Trichet véleménye szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy megelőzhető legyen egy újabb krízis és fenntartható legyen az enyhülés. A legnagyobb hibának nevezte azt, ha a szakemberek elfelejtik, hogy további lépésekre van szükség. Az EKB elnöke jegybanki szakemberek, közgazdászok részvételével megrendezett éves közgazdasági konferencián beszélt a hétvégén az egyesült államokbeli Jackson Hole-ban. |
Bernanke szerint a legrosszabb forgatókönyvet sikerült elkerülni, de fel kell építeni egy új pénzügyi szabályozási keretet, hogy ne ismétlődhessenek meg az utóbbi két év eseményei. A The Washington Post pénteken már azt mérlegelte, milyen érvek szólnak amellett és az ellen, hogy Barack Obama elnök újabb négy évre meghosszabbítsa a világ legerősebb központi bankjának elnöki tisztében Bernankét, akinek megbízatása január 31-én jár le. Bernanke kivezette a szakadékból az amerikai gazdaságot, átalakította a Fed működését, új hitelprogramokat teremtett. Megtartása mellett szól a folyamatosság érdeke, és az, hogy Obamának sűrű törvényalkotási tervei vannak, egy új személy kijelölése sok figyelmet vonna el. Ami miatt viszont Obama a meghosszabbítást elvetheti: Bernanke nem tudta megakadályozni a nemzedékek óta legsúlyosabb válság és recesszió bekövetkeztét, és a gazdaság még mindig szörnyű állapotban van. Kereskedelmi bankoknál korábban betöltött vezető állásaiban olyan döntéseket hozott, amelyek szorosan kötődnek a válság előtti helyzethez, az azt kiváltó folyamatokhoz, hibákhoz. Ugyancsak Bernanke ellen szól az, hogy a bírálók szerint nincs szükség még egy olyan tekintélyű Fed-elnökre, amilyen Alan Greenspan volt, akinek nagy befolyása sokak szerint szerepet játszott a válságot előidéző hibákban. Ekképp összegezte az újság a Bernanke mellett és ellene szóló érveket, de azt is őszintén hozzátette: Bernanke helyére nincs igazán jó más jelölt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.