Dan vagy Simion? Sorsdöntő szavazásra várják a polgárokat vasárnap a megismételt elnökválasztás második fordulójában

elnökválasztás

Két lehetőség. Az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában Nicușor Dan és George Simion közül lehet választani

Fotó: László Ildikó

Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap. A mintegy 18 millió választópolgár számára közel 19 ezer szavazóhelyiséget alakítottak ki. A második körbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion és Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere jutott be. Az elnökválasztási verseny szorosnak ígérkezik, a felmérések alapján bármelyik jelölt győzhet – minden a mozgósításon múlik.

Krónika

2025. május 16., 08:002025. május 16., 08:00

Mint ismeretes, az elnökválasztás két héttel ezelőtti első fordulóját George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje nyerte a voksok közel 41 százalékával, míg a második helyen Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere végzett közel 21 százalékkal, így köztük dől el az államfői tisztség sorsa.

A hivatalos adatok szerint közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy az elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt közül megválasszák Románia új álalmfőjét.

Közel 19 ezer szavazókörben lehet voksolni az elnökválasztáson

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint az ország területén 18 979 szavazókört alakítanak ki az elnökválasztás második fordulójára. A külképviseleteken 965 szavazóhelyiséget rendeznek be.

Az elnökválasztáson a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak.

Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel eltiltottak a közügyektől.

A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazókörben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek.

korábban írtuk

A legújabb felmérés szerint Nicușor Dan nyerheti meg az elnökválasztást
A legújabb felmérés szerint Nicușor Dan nyerheti meg az elnökválasztást

Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.

A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A szavazás napján külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazóhelyiségben voksolhatnak.

A szavazóköri választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak.

A választópolgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak vasárnap:

  • személyi igazolvány
  • elektronikus személyi igazolvány
  • ideiglenes személyi igazolvány
  • diplomata-útlevél
  • elektronikus diplomata-útlevél
  • szolgálati útlevél
  • elektronikus szolgálati útlevél
  • katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).

Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.

A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatban a Központi Választási Iroda (BEC) külön tájékoztatást adott ki, amely a pótlistán szavazó állampolgárok helyzetére vonatkozik.

Az elektronikus személyi igazolványok lakcímadatot nem tartalmaznak, ezért azon választópolgárok esetében, akik ilyen okmány felmutatásával voksolnak és pótlistára kerülnek, a szavazóköri választási iroda elnökének le kell kérnie a pontos lakcímadatokat.
Ehhez a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) technikai segítséget nyújtó központjához kell fordulnia, ahonnan átirányítják a lakosság-nyilvántartóhoz.

A romániai szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7 órától 21 óráig tartanak nyitva.

A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a szavazatukat.

korábban írtuk

Nicușor Dan a Krónikának: ne legyen a magyar közösség a szélsőségesek bűnbakja
Nicușor Dan a Krónikának: ne legyen a magyar közösség a szélsőségesek bűnbakja

A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.

A külföldi szavazókörökben ugyanakkor már helyi idő szerint pénteken – Új-Zélandon már romániai idő szerint csütörtök este – megkezdődött a szavazás, és szombaton is tart. A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV).

Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel.

Ha a választópolgár a szavazókör választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők.

Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának. A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül.

korábban írtuk

Nicușor Dan: gazdasági szempontból jobboldali vagyok, Bolojant kérném fel miniszterelnöknek
Nicușor Dan: gazdasági szempontból jobboldali vagyok, Bolojant kérném fel miniszterelnöknek

Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.

Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát igényelhetnek. A szavazat érvényesnek minősül, ha a VOTAT feliratú bélyegzőt:

  • egyetlen négyzet belsejébe ütötték;
  • úgy ütötték, hogy kilóg a négyzetből, de nem érint másik négyzetet, így a szavazói szándék nyilvánvaló;
  • egyik négyzet belsejébe nyomták, majd több más helyre a szavazólapon, de utóbbiak nem érintenek más négyzeteket;
  • egyetlen négyzetre nyomták, és megjegyzéseket írtak a szavazólapra (a megjegyzésektől függetlenül a szavazat érvényesnek számít);
  • ugyanazon a négyzeten belül több pecsét is van.

Érvénytelennek minősül a szavazat, ha:

  • hiányzik a szavazólapról a szavazókörzet ellenőrzőpecsétje;
  • a szavazólap modellje eltér a törvényesen elfogadottól;
  • a szavazólapra nem nyomták rá a VOTAT feliratú bélyegzőt;
  • a szavazólap két vagy több négyzetére nyomták rá a VOTAT feliratú bélyegzőt (akkor is, ha egyes pecsétnyomokat a szavazó megpróbált érvényteleníteni);
  • a VOTAT feliratú bélyegző két négyzetet is érint;
  • a bélyegzőn levő VOTAT felirat eltér a jóváhagyott modelltől;

Nicușor Dan George Simion ellen

Az elnökválasztás első fordulójában 11 jelölt indult, akik közül a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion és Nicușor Dan független jelölt jutott be a második fordulóba. A BEC által közölt végleges adatok szerint George Simion 3 862 761 szavazatot (40,96 százalék), Nicușor Dan 1 979 767 (20,99 százalék) voksot kapott az első fordulóban, amely során a szavazásra jogosult román állampolgárok 53,19 százaléka, összesen 9 571 899-en éltek alkotmányos jogukkal.

korábban írtuk

Simion: Nicușor Dannak nincs esélye a győzelemre, el akarják csalni a választásokat
Simion: Nicușor Dannak nincs esélye a győzelemre, el akarják csalni a választásokat

Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.

A liberálisként számon tartott Dan korábban a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) alapítójaként és elnökeként tevékenykedett, de a pártból ideológiai viták miatt – nem támogatta, hogy az USR a hagyományos családról szóló népszavazáson a szélsőséges liberális álláspont mellett foglaljon állást – kilépett.

Dan közölte, magát gazdasági szempontból liberálisnak tekinti, és Ilie Bolojan ügyvivő államfőt, Nagyvárad korábbi polgármesterét, a Bihar megyei közgyűlés volt elnökét kérné fel miniszterelnöknek.

A Krónikának nyilatkozva a második forduló előtt kifejtette: független jelölt, és számít valamennyi, európai elkötelezettséggel rendelkező, demokratikus erő támogatására, amely megérti, hogy a választások tétje Románia iránya. Leszögezte: egy európai jogállam, illetve egy elszigetelt, radikális, autoriter hajlamokkal bíró Románia között kell választanunk.

Nicușor Dan elutasította az előre hozott választások lehetőségét, a súlyos gazdasági helyzet, a költségvetési deficit lefaragása kapcsán pedig kifejtette: víziója az, hogy a polgároknak ne kelljen megszenvedniük a gazdaság stabilizálását célzó intézkedésekért.

„Ezért először az állami pazarlás csökkentésére és a nagy adóelkerülők adóbevételének növelésére fogok összpontosítani. Azonnal cselekednünk kell a gazdaság stabilizálása érdekében, hogy jelezzük partnereinknek: megbízhatóak vagyunk, és tiszteletben tartjuk vállalt kötelezettségeinket” – mondta a Krónikának. Dan nem zárkózott el az elől, hogy kisebbségi ügyekért felelős tanácsadót nevezzen ki, a magyar közösség nemzeti jelképeinek használata kapcsán pedig úgy vélekedett:

az ország törvényei biztosítják a nemzeti közösségek számára azokat a kulturális és politikai jogokat, amelyeket szabadon gyakorolhatnak.

Ha ezek a törvények nem elegendőek, akkor azokat a parlamenti pártok – különösen az európai irányultságúak – tárgyalások révén módosíthatják. Egy televíziós vita során korábban arról beszélt: nem támogatja a nemzeti jelképek használatát.

George Simion a futballultrák sorából emelkedett a szélsőjobboldali politika élvonalába, közismert magyarellenes akciójáról, amely során felheccelt román csőcseléket – jórészt futballhuligánokat – szállítottak az úzvölgyi osztrák-magyar katonatemetőbe, hogy ott „megemlékezzenek” a szerintük ott eltemetett, valójában nem létező román katonákról, majd a románok rátámadtak a temetőt védő magyarokra.

Simion most igyekszik a szuverenista áramlatot kihasználva magát is szuverenistának beállítani,

és gyakran állítja azt, hogy Orbán Viktor követője. Ugyanakkor kijelentette, hogy miniszterelnöknek a szélsőjobboldali, az egykori fasiszta vasgárdával és újfasiszta szervezetekkel nyíltan szimpatizáló, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescut kérné fel, aki korábban arról beszélt, hogy Romániának államosítania kellene a külföldi kézbe került cégeket, és felül kellene vizsgálnia a NATO-val fennálló viszonyát.

Emellett egyéb ukrajnai területek mellett olyan kárpátaljai vidékek Romániához csatolását szorgalmazta, amelyek korábban sohasem tartoztak a román államhoz, hiszen Magyarország részei voltak. Mint ismert, Georgescu ellen hat ügyben indult büntetőeljárás többek között az államrend megdöntésére irányuló szervezkedés miatt.

A magyar politikai szervezetek és egyházak a második fordulót megelőzően egyöntetűen Nicușor Dan mellett álltak ki a szélsőjobboldali Simionnal szemben.

korábban írtuk

Nicușor Dan a Krónikának: a közigazgatási átszervezés a magyar közösség képviselőivel történő egyeztetéssel történhet
Nicușor Dan a Krónikának: a közigazgatási átszervezés a magyar közösség képviselőivel történő egyeztetéssel történhet

Nicușor Dan független államfőjelölt a Becsületes Románia című választási programjával az ország közigazgatási átszervezésére törekszik. A Krónikának nyilatkozó bukaresti főpolgármester a román–magyar kapcsolatok javításáról is kifejtette véleményét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 19., csütörtök

Şoşoacă: nem ismerjük el Nicuşor Dant Románia elnökének

Az SOS Románia nem ismeri el Nicuşor Dant Románia elnökének, ezért a párt nem vesz részt az államfő által csütörtökre a pártokkal meghirdetett egyeztetéseken – közölte Diana Şoşoacă, az SOS Románia elnöke.

Şoşoacă: nem ismerjük el Nicuşor Dant Románia elnökének
2025. június 19., csütörtök

Újabb orvosokat gyanúsít a DNA kenőpénz elfogadásával

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei csütörtök reggel a fővárosi Carol Davila Katonai Kórházban tartanak házkutatást egy több orvost érintő ügyben – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.

Újabb orvosokat gyanúsít a DNA kenőpénz elfogadásával
2025. június 19., csütörtök

Feszültség árnyékolja be a kormányalakításra készülő pártok közötti viszonyt az államfővel való csütörtöki egyeztetések előtt

Miközben Nicușor Dan államfő csütörtökön újabb egyeztetésre várja a parlamenti pártokat a kormányalakításról, a kabinet melegalakításáról tárgyaló négy párt között továbbra is feszült a viszony, és Dan sem elégedett a deficitcsökkentő programmal.

Feszültség árnyékolja be a kormányalakításra készülő pártok közötti viszonyt az államfővel való csütörtöki egyeztetések előtt
2025. június 18., szerda

Megjelent egy újabb ragályos kór, a juhhimlő

Első ízben mutatták ki a juhhimlőt (variola ovină) Romániában, a hatóságok meghozták a fertőzés elterjedésének megelőzését célzó intézkedéseket – közölte a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA) szerdán.

Megjelent egy újabb ragályos kór, a juhhimlő
2025. június 18., szerda

Európa-barát szuverenista mozgalmat hoz létre két szélsőséges román párt

Európa-barát szuverenista mozgalom megalakulását jelentette be szerdán a román parlamentben Dorin Silviu Petrea szenátor, aki az SOS Romania párt Brăila megyei jelöltjeként jutott be decemberben a kétkamarás román törvényhozás felsőházába.

Európa-barát szuverenista mozgalmat hoz létre két szélsőséges román párt
2025. június 18., szerda

Megkötözték, bántalmazták, lejárt étellel etették a pszichiátriára beutalt betegeket Buzău megyében

Bántalmazták, embertelen bánásmódban részesítették a Buzău megyei Săpoca pszichiátriai osztályának betegeit – értesítette a rendőrséget a fogyatékkal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtását felügyelő tanács (Consiliul de Monitorizare).

Megkötözték, bántalmazták, lejárt étellel etették a pszichiátriára beutalt betegeket Buzău megyében
2025. június 18., szerda

Az APIA elkezdte a termeléshez kötött támogatások kifizetését a gazdáknak

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) 2025. június 18-án, szerdán megkezdte a 2024-es kampányhoz kapcsolódó termeléshez kötött támogatások összegeinek átutalását.

Az APIA elkezdte a termeléshez kötött támogatások kifizetését a gazdáknak
2025. június 18., szerda

A PSD csak pénteken hozza meg a döntést a kormányra lépésről

A szociáldemokraták a péntekre és szombatra beütemezett két ülésen döntenek a párt kormányra lépéséről, illetve a miniszterjelöleltek kijelöléséről – jelentette be szerdán koradélután Florin Manole, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője.

A PSD csak pénteken hozza meg a döntést a kormányra lépésről
2025. június 18., szerda

Daniel David: sem bércsökkentés, sem elbocsátás nem lesz a tanügyben

Senki nem mérlegeli jelenleg a tanügyi alkalmazottak bérének csökkentését, és elbocsátások sem lesznek a rendszerben – jelentette ki szerdán Daniel David ügyvivő oktatási miniszter.

Daniel David: sem bércsökkentés, sem elbocsátás nem lesz a tanügyben
2025. június 18., szerda

Romlott a tüdőrákban szenvedő Ion Iliescu állapota

Romlott Ion Iliescu volt államfő állapota, ezért ismét meg kellett műteni – jelentette be szerdán a Román Hírszerező Szolgálat (SRI) kórháza.

Romlott a tüdőrákban szenvedő Ion Iliescu állapota