2010. január 22., 10:392010. január 22., 10:39
A jelentés szerint a növekedés a világgazdaságban egyenletlen lesz, a legkevésbé a gazdag országok bővülnek. Az euróövezet gazdasága 1,0 százalékkal gyarapszik idén, jövőre 1,7 százalékkal. Az Egyesült Államokban idén 2,5 százalékos, jövőre 2,7-es bővülést vár a Világbank. A növekedésben a szervezet szerint Kína és India jár majd élen, miközben a fejlődők gazdaságának bővülését a szigorúbb hitelezési feltételek és a hitelhiány fogja vissza. Ebben az országcsoportban a Világbank a következő 5-7 évben 0,2-0,7 százalékpontos növekedést vár a hitelszűke miatt.
Eközben a Nemzetközi Valutaalap is (IMF) 3,9 százalékra javítja a globális gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését az októberi 3,1 százalékról. Egyebek között ezt tartalmazza IMF féléves világgazdasági előrejelzés-tervezete, amelyet az ANSA olasz hírügynökség szerzett meg. Ennek alapján az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) 2,7 százalékkal nő az idén októberben várt 1,2 százalék helyett. Kína gazdaságnövekedése 10 százalék lesz a dokumentumtervezet szerint 2010-ben, az eddig becsült 9 százalékkal szemben. A Nemzetközi Valutaalap ugyanakkor nem változtatott a 2011. évi globális gazdaságnövekedéssel kapcsolatos előrejelzésén. Októberhez hasonlóan most is azzal számol, hogy a globális GDP 4,2 százalékkal nő 2011-ben. Ugyanakkor az amerikai gazdaságnövekedéssel kapcsolatos várakozását 2,8 százalékról 2,3 százalékra rontotta. Kína jövő évi GDP-bővülése 9,7 százalék lesz az IMF dokumentumtervezete szerint, ami megegyezik az októberi becsléssel. A tervezet szerint az idei olasz GDP 1,0 százalékkal nő a korábban várt 0,2 százalék helyett, míg jövőre a növekedési előrejelzés 0,7 százalékról 1,3 százalékra változik.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.