2010. február 09., 14:572010. február 09., 14:57
A Thomson Reuters & OeKB közép- és kelet-európai üzleti hangulat indexe jelentős mértékben emelkedett Lengyelországra, a Cseh Köztársaságra és Oroszországra vonatkozóan, bár kissé romlott egyes balkáni országok esetében. A negyedévente kalkulált index 16-ra emelkedett az októberi 10-ről, főként a banki és a biztosítási szektorok javuló üzleti kilátásainak köszönhetően. Az építőipar indexe továbbra is negatív, az ingatlanpiaci index pedig viszonylag alacsony.
\"Amint az várható volt, a gazdasági válságból saját erőből kilábalni képes és az idén gazdasági növekedés elő néző kelet- és közép-európai országok esetében tapasztalható a legnagyobb mértékű hangulat javulás\" - írja az OeKB osztrák exportfinanszírozó bank által összeállított tanulmány. \"Feltűnő módon Oroszország megítélése is jelentősen javult annak ellenére is, hogy a pénzügyi és gazdasági válság sokkal nagyobb mértékben viselte meg, mint a többi országot. A közvetlen külföldi befektetők nyilvánvalóan azt feltételezik, hogy Oroszország gazdasága túljutott a mélyponton és fellendülési fázisba lép\".
Az indexnek a vállalatok jelenlegi helyzetmegítélését mutató komponense 3-ra emelkedett, ami egy éve az első pozitív érték. Az üzleti várakozási mutató 29-re emelkedett 23-ról, a gazdaság helyzet kilátásainak megítélése 19-re 18-ról.
A kelet-európai országok - Lengyelország kivételével - mély recesszióba estek tavaly, mivel összeomlott Nyugat-Európa kereslete exportjuk iránt, a nemzetközi pénzügyi válság pedig befagyasztotta az elérhető hiteleket.
Az IMF a legtöbb térségbeli ország esetében gazdasági fellendülést jelez előre az idei évre, igaz, ennek ütemét lassítja majd a nyugat-európai országok gazdasági ösztönző programjainak kifutása miatt lanyhuló kereslet, a bankok továbbra is szűkmarkú hitelezési gyakorlata és a magas munkanélküliség.
Az index tartózkodó optimizmusról tanúskodik Horvátország, Szerbia és Bulgária esetében, csökkenő, de még pozitív értékekkel, emelkedett viszont Románia esetében, főként a 20 milliárd eurós IMF csomagnak köszönhetően.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.