2013. január 03., 13:032013. január 03., 13:03
A látogatás időpontját Tonny Lybek, az IMF bulgáriai és romániai felelőse jelentette be csütörtöki közleményében. Jelezte, hogy a látogatás január 15-én kezdődik, és következtetéseit a tárgyalások január 29-i lezárulta után ismertetik. A hazai hatóságok és a nemzetközi hitelezők tárgyalásának napirendjén az egyik meghatározó pont a jövő évi állami költségvetés lesz.
A tárgyalásokon szó lehet egy újabb elővigyázatossági típusú hitelszerződés megkötéséről is, hiszen Victor Ponta miniszterelnök december végén újfent megerősítette: Románia újabb elővigyázatossági típusú hitelmegállapodást szeretne kötni az IMF-fel, miután tavasszal lejár a jelenleg érvényben lévő.
Az új szerződés megkötése attól függ, hogy Románia milyen mértékben tesz eleget a jelenlegi szerződés értelmében vállalt kötelezettségeinek. Elmaradások vannak ugyanis az állami vállalatok privatizációja terén, hiszen a román kormány többször elhalasztotta különböző vállalatok kisebbségi vagy többségi részvénycsomagjának eladását.
Romániának jelenleg 5,2 milliárd euró értékű hitelszerződése van, ebből 3,6 milliárd eurót az IMF biztosít. A 2011-ben megkötött elővigyázatossági szerződés tavasszal jár le. Ha sikerül újabbat kötni, akkor Románia számára ez már a harmadik hitelmegállapodás lenne, miután 2009 és 2011 között 20 milliárd euró, többoldalú, nemzetközi készenléti hitelmegállapodás volt érvényben.
Victor Ponta kijelentette, hogy Románia ismét elővigyázatossági típusú megállapodást akar kötni, ami azt jelenti, hogy a pénzt csak váratlan válsághelyzet esetén használják fel. A 2011-ben megkötött szerződésben biztosított pénzt a román hatóságok nem vették igénybe, mivel átlagban 5 százalékos kamat mellett sikerült finanszírozni a hazai gazdaságot a pénzpiacokról.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.