Időt nyertek. Két évük van a cégeknek az ingatlanok felértékelésére
Fotó: Pixabay
Nem kell többletadót fizetniük azoknak a cégeknek, amelyeknek idén lejár az ingatlanfelértékelésük, az erről szóló hírek csak riogatásnak bizonyultak, miután a hatályos jogszabályok szerint csak ötévente kell megújítani a dokumentumokat.
2021. február 03., 16:182021. február 03., 16:18
Újabb riogatáshoz vezetett a rosszindulatú törvényértelmezés Romániában. Az önkormányzatok egy része már kiküldte a felszólításokat, hogy azok a cégek, amelyeknek lejárt a hároméves ingatlanfelértékelése, újítsák meg azt, és március 31-ig nyújtsák be, ellenkező esetben egész évre emelt ingatlanadót fizetnek. Történt mindez olyan körülmények között, hogy a tavaly decemberi törvénymódosítás alapján a felértékelés érvényességét három évről öt évre növelték. A bizonytalanság onnan adódott, hogy különböző módon értelmezték a módosítás életbelépésének időpontját.
Debreczeni László adószakértő a Krónika megkeresésére leszögezte,
Az adószakértő a pénzügyminisztériumhoz fordult, ahol megerősítették értelmezését. „Végre néhány hetes bizonytalanság után elméletben és gyakorlatban is rend lett, tiszta vizet öntöttünk a pohárba” – szögezte le Debreczeni.
Közben a bukaresti sajtó még mindig arról ír, hogy nem egyértelmű, életbe lépett vagy sem a felértékelések érvényességét öt évre növelő jogszabály-módosítás. A Hotnews.ro hírportál keddi cikkében megszólaltatta Bukarest 1. és 2. kerületi polgármesteri hivatalainak munkatársait, akik úgy értelmezik, még a régi törvény van érvényben, kiküldték a felszólításokat, és március 31-ig várják a jogi személyektől a hároméves felértékelések aktualizált változatát. Igaz, azt is elmondták, a helyzet nem egyértelmű, és hogy a pénzügyminisztériumtól várják a végleges választ.
Az adótörvénykönyv értelmében a cégek meghatározott időközönként kötelesek újraértékeltetni az ingatlanjaikat, és az alapján fizetik a helyi adót. Ha ezt nem teszik meg,
Két évvel ezelőtt már módosították a jogszabályt, hogy a felértékelést utólag az adott évben már nem lehetett elvégeztetni, március 31-e, a helyi adó első részletének befizetési időpontja a határidő. Ezért az adószakértők, könyvelők mindig figyelmeztettek, hogy a cégek ne mulasszák el a felértékelés megújítását, különben jelentősen megemelkedik a helyi adójuk.
Debreczeni László felidézte, tavaly december 21-én jelent meg a 296-os törvény, amely mintegy kétszáz pontban módosította az adótörvénykönyvet. Bizonyos cikkelyei január 1-jétől léptek életbe, több pontja később, illetve vannak benne olyan passzusok, amelyeknél nem jelölték meg az érvénybe lépése időpontját.
– részletezte az adószakértő.
Viszont minden törvény esetében, amelyben nem rögzítik a hatálybalépés időpontját, az alkotmány előírása érvényes, miszerint a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után három nappal alkalmazandó. „Az alkotmány a legerősebb törvény, mindent felülír, az adótörvénykönyv 4-es cikkelyét is” – húzta alá a szakértő.
Rámutatott, az ingatlanfelértékelés körüli értelmezés tovább bonyolódott, mert a felértékelők meggyőzték a fejlesztési minisztériumot, a tárca szakemberei pedig január elején kiadtak egy körlevelet, ami szerint a háromról öt évre szóló módosítás csak ez év júliusától lép érvénybe, tehát akiknek idén lejár a három év nem kapnak haladékot. Az önkormányzatok többsége készpénznek vette a fejlesztési minisztérium körlevelét, elkezdték kiküldeni a felszólításokat a cégeknek, hogy március 31-ig tegyenek eleget a kötelezettségüknek. Időközben a pénzügyminisztérium átiratban tájékoztatta a fejlesztési szaktárcát, hogy a módosítás december 24-től életbe lépett, és a felújítás már nem három, hanem öt évig érvényes, a cégek kaptak két év haladékot. Ennek hatására a fejlesztési minisztérium január 20-án javította saját tájékoztatóját, tehát az önkormányzatok is értesülhetnek erről – hangsúlyozta Debreczeni László.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!