Jövő év végén, legkésőbb 2018-ban 130 kilométer/órával száguldhatunk a rég várt észak-erdélyi autópálya Bors és Berettyószéplak közötti, 60 kilométeres Bihar megyei szakaszán – ígéri Sorin Buşe közlekedési miniszter. Kijelentései olyan kontextusban hangzottak el, hogy miután az útügyi hatóság szerződést bontott a korábbi licitből győztesként kikerült konzorciummal, az új versenytárgyalást még ki sem írták.
2016. december 05., 16:522016. december 05., 16:52
2016. december 05., 18:402016. december 05., 18:40
Márpedig – hívja fel a figyelmet a Digi 24 hírtelevízió – Romániában az óvások miatt egyáltalán nem ritka, hogy egy licit bő egy évig is eltart. „Most két szakaszra írunk ki versenytárgyalást. Az egyik 26 kilométeres, és mintegy 55–60 százalékban van kész. Ezt öt-hat hónap alatt be lehet fejezni, ha rendesen dolgoznak, legtöbb nyolc hónapig tarthat el. A másik szakaszt, a határ közelében 12–18 hónap alatt fejezhetik be. Tehát kiírjuk újra a licitet. Komoly hozzáállással az egyik szakasz mondjuk jövő nyárra elkészülhet, és ha beletaposunk, akkor a másik a jövő év végére, legkésőbb 2018-ra használhatóvá válhat” – ígéri a közlekedési miniszter.
Cioloș sikerről beszél
Dacian Cioloș miniszterelnök a kormány sikertörténeteként értékeli az infrastruktúrafejlesztést és autópálya-építést. A Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva a kormányfő kijelentette, kabinetjének nem az volt a célja, hogy sztrádakilométereket avasson. Amikor kormányra kerültek, számos munkálat folytatása akadályokba ütközött, ezeket a gondokat próbálták orvosolni, munkájuk gyümölcse pedig Cioloș szerint jövőre fog beérni. Hangsúlyozta továbbá, hogy kabinetje készítette el a közlekedési nagyberuházások stratégiáját (master plan), és több megvalósíthatósági tanulmány is a nevükhöz fűződik, mindezek tükrében pedig szerinte semmiképp sem lehet kudarcról beszélni.
Mint ismeretes, a 60 kilométeres szakaszon még az autópálya teljes hosszára leszerződött amerikai Bechtel vállalat kezdte meg a munkát, ami egy, tulajdonképpen a semmiből a semmibe tartó, berettyószéplaki völgyhídban ki is merült.
Tavaly tavasszal a versenytárgyalásból győztesként kikerült spanyol Corsan–Corvian konzorciummal egy 701 millió lej értékű szerződést kötöttek meg a bukaresti hatóságok, amelyből 2017 első felében át kellett volna adniuk a forgalomnak a hatvan kilométeres szakaszt. Ám miután többszöri felszólításra sem kezdték el a munkát, a hatóságok szerződést bontottak velük, így újabb licitet kell kiírni a munkálatokra.
A konzorciumnak sajtóértesülések szerint büntetőkamatot kell fizetnie a román államnak a késlekedés miatt, aminek értéke elérheti a 75 millió lejt, és további kártérítésre is igényt tarthatnak.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!