2012. augusztus 10., 08:372012. augusztus 10., 08:37
A jövő év tavaszától a Wizz Air Münchenbe szállít – a lényegében Augsburg, Ulm és Kempten háromszögében lévő, a bajor fővárostól mintegy 115 kilométerre fekvő memmingeni repülőtérre. Mind a Transilvania nemzetközi légikikötő, mind a fapados járatokat működtető cég vezetői hangsúlyozták: haladásuk összefügg a másik fél fejlődésével.
Ez azonban inkább a repülőtérre vonatkozik, hisz az évi 300 ezer körüli utasának legjavát az anyaországi low-cost társaság szállítja. Kérdésünkre, hogy miért alapoznak jóformán egyetlen partnerre, melynek esetleges hirtelen kivonulása a reptér kiürüléséhez vezethet, Mihai Poruţiu, az igazgatótanács elnöke megnyugtatott, mondván: semmi ok az aggodalomra.
„A Wizz Airrel 2015-ig érvényes szerződést írtunk alá. Mivel kölcsönösen előnyös megállapodásról van szó, egyik félnek sem érdeke felrúgni azt” – nyilatkozta a vidrátszegi repülőtér néhány hónappal ezelőtt kinevezett vezetője. Néhány évvel ezelőtt viszont ugyanaz a magyarországi légitársaság már felrúgott egy hasonlóan előnyös szerződést a Maros megyeiekkel. Bár kezdetben a Vidrátszeg fölötti gyakori ködre hivatkozott, a Wizz Air döntésének valós oka a Kolozsvárról érkező, még inkább kecsegtető ajánlat volt. Aztán szintén a repülőtéri illetékek karcsúsítása volt az, ami „feloszlatta a ködöt”, és visszacsalta Marosvásárhelyre a Budapest melletti Vecsésen bejegyzett céget.
„Bár a jelenlegi gazdasági helyzetben bármi előfordulhat, úgy érzem, a jelenlegi reptéri illetékeinkkel meggyőztük partnerünket, hogy komolyak és következetesek vagyunk” – tette hozzá Poruţiu. A kolozsvári illetékeknél lényegesen alacsonyabb marosvásárhelyi taksákkal kapcsolatosan Abrán György, a Wizz Air kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy ezúttal biztos nem áll szándékukban kivonulni a Transilvania repülőtérről.
Amint arról több ízben is írtunk, a két szomszédos megye légikikötőjében alkalmazott reptéri illetékek az elmúlt hónapokban számos nézeteltérést és egy pert is szültek a felek között. Alin Tişe, a Kolozs megyei önkormányzat volt elnöke tisztességtelen konkurenciával vádolta meg Maros megyei kolléganőjét, Lokodi Edit Emőkét. Annak ellenére, hogy a bíróság a felperesnek adott igazat, és a reptéri illetékek módosítására kötelezte a Maros megyeieket, utóbbiak a továbbiakban sem mondanak le repülőterük anyagi támogatásáról.
„Az európai uniós elv szerint a támogatást fokozatosan is le lehet építeni. Ahhoz viszont, hogy a repülőtér valóban felfejlődjön még szükség van a tulajdonos megyei tanács segítségére” – magyarázta Poruţiu. Hasonlóan vélekedett Móra Ákos önkormányzati képviselő is, aki szerint már csak azért is érdemes befektetni a vidrátszegi létesítménybe, mert stratégiai szempontból a lehető legjobb helyen fekszik. „Két autópálya, az észak-erdélyi és a moldvai sztráda fog elhaladni a Transilvania repülőtér mellett, itt van a vasút, az E60-as nemzetközi főút, van hely bővíteni az épületet és a kifutót” – sorolta a vidrátszegi légikikötő mellett szóló érveket a liberális politikus.
Móra szerint, ha a megyei önkormányzat a továbbiakban is odafigyel a repülőtérre, és a Wizz Air is tovább növeli célirányainak számát, a Transilvania két-három éven belül megduplázhatja utasainak számát.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.