Fotó: A szerző felvétele
2010. február 16., 08:232010. február 16., 08:23
Júniusban még csak fák, kövek és sziklák voltak az egyenlőtlen területen, valamint merész tervek Nagy János fejében. A gyergyócsomafalvi befektető – aki négy évvel ezelőtt is kivette a részét az első helyi sípálya létesítésében – mára újabb hóágyúzott és letaposott sípályákkal várja a télisportok kedvelőit. A három hete üzemelő Snowpark egyelőre egy 680 méteres, duplacsákányos felvonóval és három pályával rendelkezik.
A kezdők egy 1100 és egy 1400 méteres kék pálya között választhatnak, a haladók egy 650 méteres pirosat vehetnek igénybe. A helybéli vállalkozó elképzelései szerint a kínálat folyamatosan bővülne: a felvonó mellett egy 60 méteres totyogót szeretne kialakítani, ahol a gyermekek barátkozhatnának a lesiklás örömeivel. Ugyanakkor a közeljövőben a pályák felső részében, a helyiek által Csaták útjának ismert 1150 méteres magasságban két túrapályát készül létrehozni a sífutás hódolóinak.
„Amint a Snowpark neve is mutatja, nem egyszerű sípályákban gondolkodunk. Egy héthektáros, családias hellyé szeretnénk varázsolni ezt, a Délhegy lábánál fekvő részt, ahol mindenki megtalálhatja majd a maga kedvenc lesiklófelületét. A gyermekeknek, külön pályán, egy síóvoda keretében ingyenes oktatást biztosítanánk, a hódeszkázóknak meg egy félcsőpályát készülünk kialakítani” – sorolta a Krónikának terveit Nagy János.
A mikorra kérdésre válasza egyszerű: „A sízőktől függ. Ha jönnek, van bevételünk, amiből fejlesszünk, ha nem, akkor nem lesz pénzünk a további beruházásokra”. Nagy János nem szégyelli bevallani: az eddigi beruházások felemésztették az anyagi tartalékait, és a június óta tartó erőltetett menettől ő maga is tíz kilót fogyott. „Mindez, ami látható, az aljban lévő kisvendéglővel és a fenti teázóval együtt, nagyjából négy ember és az erőgépek munkája. Csak mi hittünk abban, hogy az idei szezonra elkészülhet, a legtöbben, még a legközelebbi ismerősök is kételkedtek ebben” – részletezte.
A december végére elkészült Snowpark csak a karácsony utáni esőzések miatt nem fogadhatta vendégeit már a két ünnep között. Annak ellenére, hogy Nagy János létesítménye csak három hete működik, a beruházó elégedett, mint elmondta, hétvégenként máris sokan keresik fel pályáit. Ezenkívül kedden és csütörtökön is lehet sízni délutánonként, 13 és 17 óra között. Az egész napos bérlet ára 30 lej, a félnaposé 20 lej, egy felvonásért pedig 3 lejt kell fizetni. A gyerekek 50 százalékos kedvezményben részesülnek.
Felszerelést egyelőre nem lehet bérelni, de Nagy János szerint hamarosan ez a gond is elhárul. A Csomafalva központjától mintegy 11 kilométerre fekvő Snowparkhoz egy darabig aszfaltozott, majd javarészt erdei út vezet, amelynek állandó takarítását az önkormányzat vállalta fel. Pályaszállás egyelőre nincs, de a közelben egyre több kulcsosház, a faluban pedig panzió kiadó.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.