A kamatot az állami költségvetésből finanszírozzák
Legtöbb 60 000 lejes hitelt lehet igényelni a Fektess magadba elnevezésű kormányprogram keretében. Egyelőre a CEC Bankhez lehet forudlni, de az ígéretek szerint hamarosan bővül a kör.
2018. október 15., 17:302018. október 15., 17:30
Hétfőtől betérhetnek a CEC Bank kirendeltségeibe azok az 55 évesnél fiatalabb román állampolgárok, akik hitelt szeretnének igényelni a kormány által útjára indított, fektess magadba program keretében. Mint a szociálliberális kormány közleményében emlékeztet,
Azok a magánszemélyek pedig, akiknek alkalmazotti státusuk van, a kezdeti összeg mellé még igényelhetnek 20 000 lejt. A kamatot az állami költségvetésből finanszírozzák. A törlesztésnél a tanulmányi évek türelmi időt képeznek.
„A kedvezményes körülmények között igényelt összegeket a család bármely tagja esetében oktatásra, egészségügyre, ingatlanberuházásra, kultúrára, sportra lehet fordítani. Tehát hétfőtől az emberek bemehetnek a partner pénzintézetbe, vagyis a CEC-be, és igényelhetik ezt a kölcsönt” – magyarázta korábban Viorica Dăncilă miniszterelnök.
A Fektess magadba program keretében nyújtott hitelekért az állami garanciaalap (FNGCIMM) nyújt garanciát, az intézmény hétfői közleménye értelmében a román állam a felvett kölcsönök 80 százalékát garantálja, leszámítva a kamatot vagy a különféle illetékeket, díjakat.
A közlemény szerint a program haszonélvezői román állampolgárok lehetnek, akiknek Romániában van az állandó lakhelyük. Olyan 16 és 26 év közötti fiatalok igényelhetik a kölcsönt, akik tanulmányiakat folytatják vagy az oktatási minisztérium által akkreditált képzésben vesznek részt, illetve olyan 26 és 55 év közötti személyek, akik tanulnak vagy szakmai át- vagy továbbképzésen vesznek részt.
A program hétfőtől elérhető a CEC Banknél, a későbbiekben további pénzintézetek is csatlakozhatnak, már elkezdődött a megállapodások megkötése – mondta el Alexandru Petrescu, a garanciaalap vezérigazgatója.
Az összeget a garanciaalap tájékoztatása szerint oktatási célokra lehet használni, úgy, mint tandíjra, könyvek, tanfelszerelések, szakmai folyóiratok stb. megvásárlására, bel- vagy külföldi kurzusokon vagy tudományos eseményeken való részvételre, valamint utazási költségekre. Óvodai vagy magániskolai díjakra is fordítható. De számítógép, laptop, nyomtató, szoftver is vásárolható az így igényelt összegekből, mint ahogy kollégiumi szállás vagy albérlet kifizetésére is használható. Színház-, opera-, könyvtár-, múzeum- vagy mozibérlet is váltható a pénzből, kulturális fellépések és az ahhoz kapcsolódó költségek is elszámolhatók.
Saját felhasználásra sporteszközöket vagy sportolásra (úszás, fitnesz stb.) bérleteket is lehet váltani. Ugyanakkor lakásvásárlásra, -építésre vagy -felújításra is igényelhető hitel a Fektess magadba program keretében.
A szociálliberális kormány kezdeményezése azonban nem örvend osztatlan sikernek az érintettek körében. Diósi László, az OTP Bank Románia vezérigazgatója korábban a Krónika megkeresésére úgy értékelt, hogy ebben a formában a javasolt rendszer nem a világon alkalmazott „fő csapásvonal” irányát követi. Hangsúlyozta,
„Romániában ezt a bankszektorra bíznák, ám nem valószínű, hogy ez a bankoknak való feladat” – szögezte le a pénzügyi szakértő. Diósi szerint első olvasatra a kormányrendeletből hiányzik a minőség szavatolására való törekvés. „A diákhiteleket világszerte arra használják, hogy segítsék a kormány stratégiáit, nem támogatnak egyformán mindenkit, leszögezik, hogy milyen szakmákat, mesterségeket tartanak fontosnak, melyik oktatási intézmények diákjai kaphatnak ilyen jellegű állami támogatást. Sok országban azt is megvizsgálják, a tanulmányai elvégzése után, hol helyezkedik el a kedvezményezett, például ha külföldre megy, vissza kell fizetnie az állam által finanszírozott kamat összegét is”– ecsetelte Diósi László.
Bukur Tamás, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) elnöke is azt mondja, a meglevő problémák felületi kezelése ez a rendelet. Mint érdeklődésünkre hangsúlyozta,
hogy egy fiatal valóban meg tudjon élni ebből a támogatásból. „Romániában nagyon alacsony szinten van a pénzügyi kultúra, sokan fel sem fogják, mit jelent a hitel, hogy azt majd vissza kell fizetni, és nem szerencsés, ha egy fiatal már eladósodottan kezdi az életet, különösen, ha nem is érti pontosan, mekkora felelősséggel jár egy ilyen hitel törlesztése” – mutatott rá Bukur Tamás.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
1 hozzászólás