Ma olcsóbban tankolhatunk. A benzin ára tíz éve, a gázolajé három éve nem volt ilyen alacsony
Fotó: Sándor Csilla
Három év után beelőzte a benzin ára a gázolajét: a fordulat pénteken történt, és a helyzet azóta sem változott.
2020. szeptember 13., 10:072020. szeptember 13., 10:07
Az üzemanyagárakat monitorozó Peco-online.ro adatai szerint pénteken a legolcsóbb benzin literenkénti ára 4,34 lej volt, a legolcsóbb gázolajért pedig 4,24 lejt kellett literenként fizetni.
a benzint legolcsóbban egy bákói töltőállomáson kínálták, literenként 4,29 lejért, gázolajból pedig egy konstancai kútnál lehetett a legkevesebbért tankolni, literenként 4,20 lejért.
A helyzet a legnagyobb romániai városokban sem eltérő: vasárnap Bukarestben a legolcsóbb benzin 4,35 lej/liter, a legolcsóbb gázolaj 4,34 lej/liter, Kolozsváron 4,30, illetve 4,23 lejes, Temesváron pedig 4,36, illetve 4,33 lejes árszintet alkalmaznak a legolcsóbb töltőállomásokon.
Márciusban hirtelen 30 százalékkal csökkent Romániában az OMV olajvállalat üzemanyag-értékesítése a rendkívüli helyzet bevezetése miatt – közölte szerdán a vállalat a bukaresti értéktőzsdén közzétett jelentésében.
Az üzemanyagár-monitor adatai szerint három évvel ezelőtt még szintén a benzin volt drágább. 2017. szeptember 17-én egy liter benzin 4,88 lej, egy liter gázolaj 4,79 lej volt, ám október elsejére a benzin ára 4,94 lejre, a gázolajé 4,99 lejre ugrott, október 17-én pedig egy liter gázolajért 5,15 lejt, egy liter benzinért pedig 5,07 lejt kellett fizetni.
Bár rövid távon örömhír, hogy a kőolaj árának zuhanása nyomán olcsóbban tankolhatunk, hosszú távon komoly negatív következményekkel kell számolni a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint.
Néhány kőolajipari társaság hazai üzemanyagtöltő-állomásánál 5 lej alá süllyedt a standard benzin literenkénti ára a hétvégén.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
1 hozzászólás