Zuhan az olajár, a tőzsde, tombol a koronavírus: nyakunkon egy gazdasági világválság?

Lejtmenetben. A koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén •  Fotó: Pixabay

Lejtmenetben. A koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén

Fotó: Pixabay

Bár rövid távon örömhír, hogy a kőolaj árának zuhanása nyomán olcsóbban tankolhatunk, hosszú távon komoly negatív következményekkel kell számolni a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint. Ugyanakkor a piaci mozgásokat nézve, az elemzők is egyre pesszimistábbak. Megszólaltak azok is, akik a 2008-as pénzügyi válságot előrejelezték, és erre az évre is borúlátó képet festettek.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2020. március 10., 09:392020. március 10., 09:39

2020. március 10., 09:432020. március 10., 09:43

Meredeken, közel harmadával csökkent a kőolaj világpiaci ára hétfőn a határidős jegyzésekben annak nyomán, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az árakat, és bejelentette, hogy jelentősen növeli – napi 10 millió hordó fölé – nyersolajkitermelését áprilisban. Az északi-tengeri Brent eddigi napi mélypontján, 30,93 százalékos mínuszban, 31,27 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig 33,77 százalékos veszteségben, 27,34 dolláron forgott. Közép-európai idő szerint reggel fél nyolc körül a Brent 33,31 dolláron, 26,42 százalékos mínuszban, a WTI pedig 29,50 dolláron, 28,54 százalékos veszteségben állt.

Szaúd-Arábia azután indított árháborút, hogy múlt hét pénteken kudarcba fulladt a nagy olajexportáló országok szakminisztereinek egyeztetése.

Oroszország nem támogatta a kitermelés még erősebb visszafogását a koronavírus-járványnak a keresletre és ezáltal az árakra gyakorolt negatív hatásainak kivédésére, amire válaszul a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) felmondta a kitermelést korlátozó megállapodást.

Mészárlás az európai tőzsdéken

„Hétfő hajnalra az elmúlt tizennyolc évben nem tapasztalt alacsony árszintre zuhant a kőolaj ára, a délelőtti órákban ugyan kismértékű növekedés volt tapasztalható, ám péntekhez képest így is a 25 százalékot meghaladja a csökkenés” – összegezte a kialakult helyzetet a Krónika megkeresésére Králik Lóránd egyetemi adjunktus, a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) gazdaságtudományi tanszékének oktatója. Mindez olyan körülmények között történik, hogy az elmúlt hetekben folyamatos árcsökkenésnek lehettünk tanúi. A szakértő kifejtette, az ár alakulásának mozgatórugója a kitermelési tárgyalások kudarca, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének tagjai és Oroszország nem tudtak megegyezni a kitermelési kvótákról, az amerikai kőolaj-kitermelés is rendkívül magas, miközben az egyik legnagyobb felhasználónak számító Kína fogyasztása az elmúlt hetekben 20 százalékkal esett vissza, és a koronavírus-válság miatt várhatóan nem is áll helyre. A járvány miatt visszafogták a termelést Kínában, de más országokban is gondok vannak, ezért csökken a kereslet, amíg a kitermelési kvótákról nem tudnak megegyezni, az ár alacsony szinten mozog,

egyes elemzők szerint egész évben 50 dollár alatti tartományban marad a Brent, WTI olaj árfolyama

– részletezte Králik Lóránd. Mindez pedig odavezetett, hogy délelőtt „hatalmas mészárlás” volt az európai tőzsdéken.

Borúlátó előrejelzések

További aggasztó jel, hogy hétfőn az amerikai hivatalos tőzsdenyitás előtt a határidős tőzsdeindexek kereskedését felfüggesztették. A hatóságok akkor élnek ezzel a lehetőséggel, vagyis a határidős tőzsdeindexek felfüggesztésével, ha nagy ármozgásra, esésre számítanak, kritikus helyzet alakul ki. Amikor délután megnyílt a tőzsde, ott is felfüggesztették a kereskedést, mert több mint 7 százalékos visszaeséssel indított, ami 5 százalékra mérséklődött. Erre a 2008-as pénzügyi válság óta nem volt példa.

Az elmúlt hetek történései azt mutatják, hogy a koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén, ami hosszan tartó, lefelé irányuló trendet jelent. Elképzelhető, hogy már a héten a maximumhoz képest több mint 20 százalékkal csökkennek a tőzsdeindexek.

Idézet
Nem lehet tudni, hogy a koronavírus-válságnak mikor lesz vége, de a jelek arra mutatnak, hogy tovább mélyül Európában és a tengerentúlon is, ez pedig jelentős gazdasági világválsághoz vezethet”

– mondta Králik Lóránd. Hozzátette, megszólaltak azok az elemzők, akik a 2008-as pénzügyi válságot előre jelezték, és erre az évre borúlátó képet festettek, a jelenlegi kilátások alapján még a legoptimistábbak is a tőzsdéken 30-40 százalék közötti visszaesést jósolnak. A tőzsdék január végén tetőztek, akkor érték el a maximumot, azóta 10 százalék feletti az indexek visszaesése. Ugyanakkor a Japán esetében nyilvánosságra hozott adatok recessziót mutatnak. „Mindezek együtt nagyon kedvezőtlen jelek a világgazdaságra nézve” – szögezte le Králik Lóránd.

Nem adhat okot örömre az olcsóbb üzemanyag

„A kőolaj árának csökkenése a gépkocsi-tulajdonosoknak kedvező, hiszen olcsóbb lesz az üzemanyag, ám hosszú távon ennek negatív hatásai lehetnek a gazdaságra” – hívta fel ugyanakkor a figyelmet a gazdasági elemző. Rámutatott, néhány héten belül, amíg a kitermelt olaj ára begyűrűzik,

akár 3-4 lej közötti tartományba kerülhet Romániában is az üzemanyag literének ára.

A hatás már most is érezhető, hiszen a Petrom-kutaknál 5 lej alá esett az üzemanyagár, és további csökkenés várható. Viszont az államnak ez bevételkiesést jelent, hiszen az üzemanyag árának közel 70 százalékát teszik ki a különböző adók. „Ha az ár csökken, az állam bevétele visszaesik, kénytelen lesz más forrásokkal pótolni, pluszadókat kivetni. Ha a választási évben ezt nem is lépik meg, de jövőtől éreztetheti a hatását” – mutatott rá a szakértő. Hozzátette, ha valami a gazdaságban első látásra pozitívnak tűnik, meg kell vizsgálni a negatív következményeit, mert gyakran előfordul, hogy a negatív hatások sokkal súlyosabbak, mint a pozitív hozadék.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 05., kedd

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek

Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek
2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet
2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly
2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol