Lejtmenetben. A koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén
Fotó: Pixabay
Bár rövid távon örömhír, hogy a kőolaj árának zuhanása nyomán olcsóbban tankolhatunk, hosszú távon komoly negatív következményekkel kell számolni a Krónikának nyilatkozó gazdasági szakértő szerint. Ugyanakkor a piaci mozgásokat nézve, az elemzők is egyre pesszimistábbak. Megszólaltak azok is, akik a 2008-as pénzügyi válságot előrejelezték, és erre az évre is borúlátó képet festettek.
2020. március 10., 09:392020. március 10., 09:39
2020. március 10., 09:432020. március 10., 09:43
Meredeken, közel harmadával csökkent a kőolaj világpiaci ára hétfőn a határidős jegyzésekben annak nyomán, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az árakat, és bejelentette, hogy jelentősen növeli – napi 10 millió hordó fölé – nyersolajkitermelését áprilisban. Az északi-tengeri Brent eddigi napi mélypontján, 30,93 százalékos mínuszban, 31,27 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig 33,77 százalékos veszteségben, 27,34 dolláron forgott. Közép-európai idő szerint reggel fél nyolc körül a Brent 33,31 dolláron, 26,42 százalékos mínuszban, a WTI pedig 29,50 dolláron, 28,54 százalékos veszteségben állt.
Oroszország nem támogatta a kitermelés még erősebb visszafogását a koronavírus-járványnak a keresletre és ezáltal az árakra gyakorolt negatív hatásainak kivédésére, amire válaszul a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) felmondta a kitermelést korlátozó megállapodást.
„Hétfő hajnalra az elmúlt tizennyolc évben nem tapasztalt alacsony árszintre zuhant a kőolaj ára, a délelőtti órákban ugyan kismértékű növekedés volt tapasztalható, ám péntekhez képest így is a 25 százalékot meghaladja a csökkenés” – összegezte a kialakult helyzetet a Krónika megkeresésére Králik Lóránd egyetemi adjunktus, a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) gazdaságtudományi tanszékének oktatója. Mindez olyan körülmények között történik, hogy az elmúlt hetekben folyamatos árcsökkenésnek lehettünk tanúi. A szakértő kifejtette, az ár alakulásának mozgatórugója a kitermelési tárgyalások kudarca, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének tagjai és Oroszország nem tudtak megegyezni a kitermelési kvótákról, az amerikai kőolaj-kitermelés is rendkívül magas, miközben az egyik legnagyobb felhasználónak számító Kína fogyasztása az elmúlt hetekben 20 százalékkal esett vissza, és a koronavírus-válság miatt várhatóan nem is áll helyre. A járvány miatt visszafogták a termelést Kínában, de más országokban is gondok vannak, ezért csökken a kereslet, amíg a kitermelési kvótákról nem tudnak megegyezni, az ár alacsony szinten mozog,
– részletezte Králik Lóránd. Mindez pedig odavezetett, hogy délelőtt „hatalmas mészárlás” volt az európai tőzsdéken.
További aggasztó jel, hogy hétfőn az amerikai hivatalos tőzsdenyitás előtt a határidős tőzsdeindexek kereskedését felfüggesztették. A hatóságok akkor élnek ezzel a lehetőséggel, vagyis a határidős tőzsdeindexek felfüggesztésével, ha nagy ármozgásra, esésre számítanak, kritikus helyzet alakul ki. Amikor délután megnyílt a tőzsde, ott is felfüggesztették a kereskedést, mert több mint 7 százalékos visszaeséssel indított, ami 5 százalékra mérséklődött. Erre a 2008-as pénzügyi válság óta nem volt példa.
Az elmúlt hetek történései azt mutatják, hogy a koronavírus-válság egy újabb medvepiac (bear market) kirobbantója a tőzsdén, ami hosszan tartó, lefelé irányuló trendet jelent. Elképzelhető, hogy már a héten a maximumhoz képest több mint 20 százalékkal csökkennek a tőzsdeindexek.
– mondta Králik Lóránd. Hozzátette, megszólaltak azok az elemzők, akik a 2008-as pénzügyi válságot előre jelezték, és erre az évre borúlátó képet festettek, a jelenlegi kilátások alapján még a legoptimistábbak is a tőzsdéken 30-40 százalék közötti visszaesést jósolnak. A tőzsdék január végén tetőztek, akkor érték el a maximumot, azóta 10 százalék feletti az indexek visszaesése. Ugyanakkor a Japán esetében nyilvánosságra hozott adatok recessziót mutatnak. „Mindezek együtt nagyon kedvezőtlen jelek a világgazdaságra nézve” – szögezte le Králik Lóránd.
„A kőolaj árának csökkenése a gépkocsi-tulajdonosoknak kedvező, hiszen olcsóbb lesz az üzemanyag, ám hosszú távon ennek negatív hatásai lehetnek a gazdaságra” – hívta fel ugyanakkor a figyelmet a gazdasági elemző. Rámutatott, néhány héten belül, amíg a kitermelt olaj ára begyűrűzik,
A hatás már most is érezhető, hiszen a Petrom-kutaknál 5 lej alá esett az üzemanyagár, és további csökkenés várható. Viszont az államnak ez bevételkiesést jelent, hiszen az üzemanyag árának közel 70 százalékát teszik ki a különböző adók. „Ha az ár csökken, az állam bevétele visszaesik, kénytelen lesz más forrásokkal pótolni, pluszadókat kivetni. Ha a választási évben ezt nem is lépik meg, de jövőtől éreztetheti a hatását” – mutatott rá a szakértő. Hozzátette, ha valami a gazdaságban első látásra pozitívnak tűnik, meg kell vizsgálni a negatív következményeit, mert gyakran előfordul, hogy a negatív hatások sokkal súlyosabbak, mint a pozitív hozadék.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!