Romániában már gyakorlatilag régóta az euró a „hivatalos” pénznem a Money.ro pénzügyi-gazdasági szakportál szerint, amely azzal indokolja a megállapítást, hogy a termékek és javak árát rendszerint az egységes európai fizetőeszközben is kifejezik, illetve az árak alakulása nagyban függ a lej/euró árfolyam alakulásától, ugyanakkor a legtöbb gazdasági szektor inkább az eurótól függ, mint a lejtől.
2015. június 03., 14:592015. június 03., 14:59
2015. június 03., 18:202015. június 03., 18:20
A kormány egyrészt euróban határozza meg a különleges fogyasztási, illetve luxusadókat, amelyek a dohánytermékek, szeszesitalok, a kávé, az üzemanyag, a kőolaj, de a drága ruhadarabok, arany ékszerek és egyes gépkocsik árát is meghatározzák.
Euróban számolják díjszabásaikat a telefonszolgáltatók is, amelyek a lejalapú számlákat az aznapi árfolyam alapján bocsátják ki, de az élelmiszerek nagy részének ára is a közös fizetőeszköztől függ, hiszen ezeket az Európai Unió területéről importálják.
Egyszerre erősödtek a valuták
Az euróval, a dollárral és a svájci frankkal szemben is veszített értékéből a lej májusban – ez volt egyébként az első hónap ebben az évben, amikor a három valuta egyszerre erősödött. A Román Nemzeti Bank (BNR) tájékoztatása szerint a dollár 2,2 százalékkal, a svájci frank 2 százalékkal, míg az euró 0,4 százalékkal erősödött az előző hónapban.
Év eleje óta ugyanakkor a lej/dollár árfolyam 9,7 százalékkal, míg a lej/svájci frank árfolyam 15 százalékkal csökkent, ehhez képest a lej enyhén erősödött az euróval szemben, amely a 4,5-ös érték körül mozgott.
Mind az eladásra, mind a bérlésre kínált ingatlanok értékét is euróban találjuk meg az online és újsághirdetésekben, ugyanakkor a gépkocsik árát is ebben a valutában fejezik ki akár új, akár használt autóról van szó.
Ugyancsak euróban kell számolnunk, ha repülőjegyet akarunk vásárolni belföldi vagy külföldi célpont fele.
A Money.ro arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a romániai polgárok lassan eljutnak oda, hogy jobban fel tudják mérni egy termék értékét euróban kifejezve, most már azon szolgáltatások árát is ebben a fizetőeszközben adják meg, amelyeknek amúgy semmi közük az árfolyam alakulásához – így működik például a biztosítási és tanácsadási piac.
Mivel egyre több termékért és szolgáltatásért kell euróban fizetni immár Romániában is, évekkel ezelőtt az euróban felvett hitelek aránya is jelentős növekedésnek indult, a tendenciát pedig a gazdasági válság szorította vissza, hiszen a polgárok továbbra is lejben kapják fizetésüket, így csökkent fizetőképességük.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!