Benézett román gazdasági növekedés: nagy a kiszámíthatatlanság az elemző szerint

Benézték. Nem volt valós az a gazdasági növekedés, amely alapján a kormány adót emelt, büdzsét igazított ki •  Fotó: Pixabay

Benézték. Nem volt valós az a gazdasági növekedés, amely alapján a kormány adót emelt, büdzsét igazított ki

Fotó: Pixabay

Nem jó hír a Krónika által megkérdezett elemző szerint, hogy az Országos Statisztikai Intézet kénytelen volt drasztikusan, 5,3 százalékról 1,5 százalékra rontani az idei első negyedévi gazdasági növekedési adatokat, de szerinte a történtekben nincs szándékosság. Aláhúzta: jelenleg nagyon nehéz előrelátni, a koronavírus-járvánnyal együtt begyűrűzött válság és a háborús helyzet olyan szintű változásokat és kiszámíthatatlanságot hozott a gazdaságba, amivel bonyolult kalkulálni.

Bíró Blanka

2022. november 25., 09:082022. november 25., 09:08

Nem tartja valószínűnek Rácz Béla Gergely közgazdász az olyan összeesküvés-elméleteket, amelyek szerint az Országos Statisztikai Intézet (INS) politikai utasításra, mesterségesen fújta volna fel az első negyedévi gazdasági növekedési adatokat, hogy azok alapján a kormány könnyebben meghozza az adóemelésre, hitelfelvételre vonatkozó döntéseit. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusát azt követően kérdeztük, hogy a statisztikai intézet lefelé módosította a 2022 első negyedévi gazdasági növekedést, a korábban kiközölt 5,3 százalékról 1,5 százalékra rontotta az adatot, miközben a szakmát is meglepő gazdasági szárnyalás láttán a Ciucă-kabinet azóta már adót emelt, és költségvetés-kiigazítást is elfogadott.

Rácz Béla Gergely megkeresésünkre rámutatott: jelentős a különbség, ilyen mértékű kiigazításra nagyon rég nem került sor. Hangsúlyozta egyúttal: az első meglepően magas szám nem szándékos hiba volt, hanem a módszertani eljárás következménye.

Az elemzők számoltak jól

„Mindenki, a gazdasági elemzők is meglepődtek, amikor az első számok kijöttek, az 5,3 százalékos növekedés sokkal magasabb volt, mint amire számítottak” – idézte fel kérdésünkre Rácz Béla Gergely. Mint mondta, nyilvánvalóan ezekkel a számokkal könnyebb volt megindokolni az adóemelést, a hitelfelvételt, és költségvetés-kiigazítás is ez alapján történt. A közgazdász ugyanakkor nem tartja valószínűnek a szándékosságot. Kifejtette, amikor egyik negyedévet egy másik negyedévhez hasonlítják, a szezonális hatásokat ki kell igazítani, ami egy összetett módszertani kérdés, elsősorban azért, mert a gazdaság volatilis, a koronavírus-járvánnyal karöltve begyűrűzött válság, az arra adott kormányzati reakciók kevésbé kiszámíthatóvá tették. Ezért az első adatok leközlése után a statisztikai hivatalnak a módszertant meg kellett változtatnia, mert nem tükrözte a valóságot, vagyis a szezonális kiigazítás következtében a módszertani eljárást frissítették.

Idézet
„Az új adat jelentősen eltér a korábban kiközölttől. Ez nem jó hír, jobban örültünk volna, ha az első körben kiközölt adatok lettek volna valósak”

– fejtette ki Rácz Béla Gergely. Hozzátette: ettől függetlenül a különböző döntéseket a kormány már meghozta, a parlament elfogadta, és azok érvényben maradnak. Végül az a szám a valós, amire a gazdasági elemzők eleve számítottak, a BBTE gazdasági kutatócsoportja is ehhez közeli adatot vetített előre.

Mivel a statisztikai hivatal jelentése változott, az erre az évre készített modelljeikben újra kell számolni az előrejelzéseket, hiszen azok is valamilyen bázisból indulnak ki, majd különböző gazdasági eseményeket, hatásokat és mutatókat vesznek figyelembe.

Nem kizárt a stagnálás

Alapvetően az elemzői konszenzus az, hogy éves összesítésben még mindig lesz valamilyen szintű gazdasági növekedés a tavalyhoz képest, viszont a növekedés üteme egyre kisebb lesz, nem kizárt a következő évben a stagnálás, vagy rosszabb esetben a recesszió, fejtette ki a közgazdász.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy jelenleg nagyon nehéz előrelátni, a koronavírus-válság és a háborús helyzet olyan szintű változásokat és kiszámíthatatlanságot hozott a gazdaságba, amivel bonyolult kalkulálni.

„Nem tudjuk egyik napról a másikra, hogy Oroszországból az energiahordozók milyen áron érkeznek Európába, milyen további szankciók sújtják Oroszországot, mi lesz ezekre a válasza. A nemzetközi kereskedelemben is számtalan tényező még tisztázatlan, vagy változhat. Az előrejelzések a különböző szcenárióktól függnek, például attól, hogy milyen irányba mozdul el a háborús helyzet. A volatilitás és kiszámíthatatlanság miatt nehéz olyan előrejelzéseket kidolgozni, mint amelyek a relatív stabil gazdasági környezetben pontosak. Most csak azt tudjuk mondani, hogy különböző forgatókönyvek esetén nagy vonalakban melyek a várakozások” – taglalta Rácz Béla Gergely.

korábban írtuk

Lassult a román gazdaság növekedése a harmadik negyedévben
Lassult a román gazdaság növekedése a harmadik negyedévben

A román bruttó hazai termék (GDP) a nyers adatok szerint 4 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben a tavalyi év azonos időszakához mérten – közölte keddi gyorsjelentésében az Országos Statisztikai Intézet (INS).

A jövőben is fizetjük a deficit árát

„Nehéz helyzetben van a kormányzat, mert ha a növekedés üteme lassul, stagnálás vagy visszaesés következik be, értelemszerűen a központi költségvetés bevételei is lecsökkennek, a kiadások pedig megnőnek, többek között azért, mert az adósság finanszírozása egyre többe kerül, a kamatköltségek arányosan egyre magasabbak, tehát a költségvetés egyre nagyobb feszültségnek van kitéve” – válaszolta kérdésünkre az egyetemi oktató.

Kifejtette, az amúgy is magas költségvetéshiány tovább növekszik, ezenkívül a büdzsét olyan tételek is terhelik, mint a nyugdíjemelés, sőt a minimálbér-emelés közvetlenül is érintheti, hiszen a közszférában is vannak, akik minimálbéren dolgoznak.

„Az eladósodottság növekszik, közben minél nagyobb, annál drágább finanszírozni, ez pedig beindít egy negatívspirál-effektust. Ez azért is súlyos, mert a járvány következményeként már megnőtt a deficit, gyakorlatilag hosszú távra terhelődik a költségvetés, mert az adósságot görgetjük magunk előtt, ennek az árát meg kell fizetni a jövőben is” – összegezte a gazdasági elemző.

Nem várt sokk

Mint ismeretes, az Országos Statisztikai Intézet a hónap közepén közleményben tájékoztatott, hogy a 2022 első negyedévi gazdasági növekedést 5,3 százalékról 1,5 százalékra módosította.

Korábban közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy az adatok erősen „felfújtak”, olyan vélemény is elhangzott, hogy ezzel „úgy nézünk ki, mint Európa tigrisei”, és hogy az ilyen növekedés lehetővé teszi a kormány számára, hogy a magánszektorra kivetett, további adókról tárgyaljon.

Az INS májusban még arról számolt be, hogy Románia gazdasága az év első három hónapjában az előző negyedévhez képest 5,2 százalékkal, 2021 azonos negyedévéhez képest pedig 6,5 százalékkal nőtt. Az első negyedévi növekedési adatokat júniusban is megerősítette. Az intézmény akkor részletezte, hogy ez a növekedés a háztartások fogyasztásából származott, amely 7 százalékkal nőtt, míg az ipar a számokat lefelé húzta. Júliusban az adatokat újra megerősítették, és az az első negyedévi gazdasági növekedést csak kismértékben, 5,1 százalékra módosították. Ezen adatok alapján a kormány júliusban jelentős adóváltoztatásokat fogadott el, többek között 2022. augusztus 1-jétől adóemeléseket eszközölt, amelyek egy része 2023. január 1-jétől lép hatályba. Ezt követően, szintén ezen az alapon, a kormány augusztusban elfogadta az év első költségvetés-kiigazítását.

korábban írtuk

Románia élen jár az Unióban a gazdasági növekedés tekintetében
Románia élen jár az Unióban a gazdasági növekedés tekintetében

Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a harmadik negyedévben 0,2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, a bővülés Romániában és Cipruson volt a legnagyobb mértékű, egyaránt 1,3 százalékos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat
2024. október 31., csütörtök

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában

A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.

Lefoglalták a Tarom egyik repülőgépének üzemanyagát a felhalmozott adósságok miatt Hollandiában
2024. október 30., szerda

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant

A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.

Inkább az új építésű lakásokat keresik azok, akik hitelből vesznek ingatlant
2024. október 30., szerda

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány

A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.

Kezdő vállalkozókat és zöldségtermesztőket támogat, innovációs vouchert vezet be a kormány
2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint