Nem kukoricáznak. A napokban kezdődött el a földalapú támogatások 70 százalékos előlegének a kifizetése
Fotó: Barabás Ákos
A mezőgazdasági miniszter „kacsának” bizonyult állításával ellentétben ebben az évben nem kapnak hektáronként 23 euróval több területalapú támogatást a romániai gazdák, hanem azoknak a pályázóknak jár a juttatás, akik földalapú támogatást igényeltek az elmúlt években.
2018. október 19., 20:022018. október 19., 20:02
2018. október 19., 20:032018. október 19., 20:03
Újabban a gazdákat tájékoztatta félre a meredek elszólásairól elhíresült Petre Daea mezőgazdasági miniszter, amikor azt állította: hektáronként 23 euró plusztámogatást kapnak, amiről viszont hamar kiderült, hogy „kacsa”. Augusztus 28-i sajtóértekezletén olyasmit állított a tárcavezető, amit a gazdák készpénznek vesznek: a miniszter szerint a hektáronkénti 102,5 eurós földalapú támogatást uniós forrásból kiegészítik további 23 euróval.
A szaktárca vezetőjének elszólása sok gazdát megörvendeztetett, a hírt a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezérigazgatója, Adrian Pintea sem cáfolta.
„Petre Daea összekeverte a szezont a fazonnal” – nyilatkozta lapunknak az APIA egyik erdélyi kirendeltségének alkalmazottja. A szakhatóság neve elhallgatását kérő munkatársa úgy fogalmazott: a miniszter nem értette pontosan, hogy miről szól a 23 euró, és az APIA vezetőségével történő konzultáció nélkül kilépett a nagy nyilvánosság elé, és félretájékoztatta az embereket. Forrásunk szerint az intervenciós ügynökségen belül is komoly viták keletkeztek, hiszen az első kifizetések után – amikor a gazdák a hektáronkénti 23 euró helyett pár tíz lejt kaptak – rengetegen felhívták az APIA megyei kirendeltségeit, hogy tisztázzák, mi történt. Az ügynökség munkatársainak kellett elmagyarázniuk, hogy félreértés történt. Kérdésemre, hogy az APIA országos vezetője vajon miért nem tájékoztatott idejében, a lapunknak nyilatkozó szakember úgy fogalmazott: „ha a szakminisztérium hatáskörébe tartozó intézmény vezetője nyilvánosan azt állítja, hogy a minisztere hazudik, akkor ez az állásába kerülhet, így inkább hallgatott”.
Petre Daea kijelentéséből egy dolog igaz: a 23 euró. Amit viszont nem hektáronként kapnak a gazdák, hanem minden pályázó személy, aki földalapú támogatást igényelt az elmúlt években. A miniszter végül a román közszolgálati televízió adásában próbálta tisztázni „rosszul értelmezett” elszólását. És hogy némiképp jóvátegye a bakit, az APIA munkatársait országszerte berendelte kedd éjszaka dolgozni azzal a bejelentéssel, hogy október 16-án éjféltől kezdik átutalni a területalapú támogatásokat. Forrásunk szerint az állami hivatalok történetében abszurd lépésnek számító éjszakai hajrá csupán PR-fogásnak számított, hogy a tévécsatornák közvetítsék a miniszter példátlan szorgalmát, aki éjt nappallá téve egész apparátusával a gazdákért dolgozik.
A rejtélyes 23 eurós többlettámogatás kilétét Haschi Andrással, az APIA Hargita megyei kirendeltségének igazgatójával tisztáztuk. Az illetékes nem akarta kommentálni a mezőgazdasági miniszter kijelentését, de elmagyarázta lapunknak, hogy
Az Európai Unió mezőgazdasági büdzséjében idén keletkezett egy többletösszeg, amit elosztottak a 27 tagállam között. Ebből Románia 16 millió eurót kapott, amit a pályázók között szétosztottak, az összeg kiadja az átlagos 23 eurót, mert akad, aki többet, és van, aki kevesebbet kapott. Az igazgató arról is beszélt lapunknak, hogy a napokban kezdődött el a földalapú támogatások 70 százalékos előlegének a kifizetése. A szubvenció hátralevő, 30 százalékát decemberben utalják át az arra jogosultaknak.
Mivel elhíresült nyilatkozatában a miniszter azt is bejelentette, hogy idén hamarabb, már novemberben ki fogják fizetni az állattartók által igényelt támogatásokat, rákérdeztünk a Hargita megyei igazgatóra, erre mikor kerül sor. „Az állattenyésztési támogatásokat soha nem lehet a pályázás évében kifizetni, ez szervezésileg kivitelezhetetlen, hiszen az állattartó gazdák a különböző támogatások függvényében év végéig, azaz december bizonyos dátumáig kötelesek állataikat tartani, így csak ezt követően kerülhet sor az állattenyésztési szubvenciók átutalására” – pontosított a szakember, aki szerint idén is minden átutalás a megszokott időben és a megszokott rend szerint történik.
Az igazgató szerint ez a kiemelkedő eredmény annak tudható be, hogy a gazdák dossziéinak összeállításában a helyi önkormányzatok és a gazdaszervezetek is segédkeznek, így sok más megyétől eltérően a helybéli gazdáknak nem kell többórás, hosszú sorokat kiállniuk, amíg egy-egy hivatalnok segítésével rendbe teszik a papírjaikat. Mindenki előre elkészített dossziékkal érkezik az ügynökség székhelyére. Haschi András úgy értékelte, a síkvidéki gazdákhoz képest a domb- és hegyvidéken élők esetében többféle támogatás igényelhető, ami nemcsak a gazdák, hanem a hivatal munkáját is bonyolítja, ennek ellenére tartják magukat a terminusokhoz. Nemcsak a gazdák dossziéinak átvételekor, hanem kifizetések idején is.
Az APIA háza táján tehát rendben vannak a dolgok, leszámítva a szakminiszter meggondolatlan nyilatkozatait.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!