Archív felvétel
Fotó: Képernyőfelvétel
Románia számos városában – köztük Bukarestben és Kolozsváron – is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak a közúti fuvarozók a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvények ára miatt, és több törvénymódosítást is követelnek, köztük egy dömpingellenes jogszabály elfogadását.
2024. január 10., 12:372024. január 10., 12:37
2024. január 10., 16:532024. január 10., 16:53
Az elégedetlen kamionosok főként a városok ki- és bejáratainál, a körgyűrűkön gyülekeztek, ahol kígyózó sorokban akadályozzák a közlekedést. A bejelentések szerint – főként a közeli településekről – elindulnak Bukarest irányába, ahol a körgyűrűn folytatják tiltakozó megmozdulásukat. 13 óra körül Nagyvárad körgyűrűjén is lehetett látni és hallani tiltakozó kamionosokat.
Kolozs megyében 10 órakor kezdődött a tiltakozó megmozdulás.
A fuvarozói és a gazdaszervezetek elhatárolódtak a fuvarozók szerdai spontán tiltakozó akciójától, amelyhez több gazda is csatlakozott – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Mint mondta, a tiltakozók problémáinak megoldásában nem a mezőgazdasági minisztérium az illetékes. Ennek ellenére nyitott a tárgyalásokra, és már felvette a kapcsolatot a közlekedési és a belügyminisztériummal. A tárcavezető azt üzente a tiltakozóknak, hogy várja a szervezeteik követeléseit, és a jövő héten megbeszélést tart a minisztériumban a vezetőikkel. Barbu elmondta, hogy idén nem csökkennek a gazdatámogatások, a gázolaj jövedéki adóját továbbra is fedezni fogja a mezőgazdasági minisztérium. Hozzátette, hogy jövő héten a gazdaszervezetek képviselőivel is leül tárgyalni a 2024-es mezőgazdasági évről. A tárcavezető hozzátette, az akció hátterében egy politikai párt áll, amelyik szerinte az elmúlt három évben semmit sem tett a parlamentben a hazai mezőgazdaságért és a termelőkért.
Claudiu Târziu szenátor, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) országos vezetőtanácsának elnöke szerdán bejelentette, hogy támogatja a fuvarozók és a gazdák követeléseit, és felszólította a miniszterelnököt és a kormányzati illetékeseket: „haladéktalanul” üljenek le tárgyalni a tiltakozókkal a problémáik megoldásáról. Közleményében a politikus cáfolta, hogy az AUR-nak köze lenne a fuvarozók és a gazdák spontán tiltakozó akciójához. Úgy vélekedett, hogy a Romániában zajló forgalomlassító tüntetések elfajulhatnak, ha „az utca jelzései süket fülekre találnak” az illetékes hatóságoknál.
Augustin Hagiu, a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) elnöke elmondta: követelések között szerepel egyebek mellett, hogy sürgősen 5000 lejben szabják meg a B 0 osztályba sorolt kötvények (azok biztosítása, akik nem okoztak balesetet) maximális árát. De azt is felróják, hogy a versenyszférában tevékenykedő alkalmazottakat diszkriminálják a szállásra biztosítható összegek terén.
Kérik továbbá a 1997/43-as számú, a méretekre és tömegre vonatkozó kormányrendelet módosítását, annak a 2008/1100-as európai szabályozással való összehangba hozását a határátkelőknél történő ellenőrzések, illetve az úthasználati díjak terén. Állásfoglalásuk szerint ugyanakkor egy dömpingellenes törvényre is szükség van, amely megszüntetné a verseny szabályainak ellentmondó megnyilvánulásokat a gazdaság valamennyi területén.
„Nincs semmi közünk a tiltakozáshoz” – nyilatkozta a COTAR elnöke, hangsúlyozva, hogy első körben a kormány képviselőivel történő egyeztetéssel próbálnak meg érvényt szerezni követeléseiknek.
A nagyobb gazdaszervezetek képviselői ugyanakkor az Agerpres hírügynökségnek azt nyilatkozták, nincs közük ahhoz a spontán tüntetéshez, amelyre online toborozták a résztvevőket a szervezők, de megerősítették, hogy tagjaik közül többen részt vesznek a megmozduláson.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!